Како да избегнете истурање на очите?

El истурање на очите, исто така повикан субконјуктивална хеморагија, Тоа е состојба во окото, во која станува црвена.

Оваа состојба се јавува кога мал крвен сад се крши и крвари во близина на површината на окото. Ова може да се случи без повреди и честопати лицето го забележува кога ќе се погледне во огледало.

Субконјуктивални крварења може да бидат предизвикани од нагло зголемување на притисокот, тие можат да се појават кај луѓе со хипертензија или кај оние кои земаат антикоагуланси.

Иако може да изгледа како крпеница на црвени очи, тоа е безболно, нема празнења и видот не е загрозен.

Ако станете и се погледнете во огледало и забележите дека имате црвена дамка за очи, само проверете со вашиот лекар, но не грижете се, не е ништо сериозно. Не е потребен третман, но ќе треба да го проверите притисокот на окото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марта dijo

  не посочувате како да се избегне тоа.

 2.   Моника dijo

  Никогаш не спомнуваат како да се избегне тоа.