Како да го зајакнете квадрицепсот

Како да го зајакнете квадрицепсот

Квадрицепс Тие се дел од мускулите на нашето тело каде создаваат стабилност во нашата секојдневна подвижност. Тие се одговорни за создавање движење на нозете и затоа мора да се грижиме за нив. За ова можеме да се грижиме за оваа област знаејќи некои вежби зајакнување на овие мускули.

Квадрицепс тие се од најсилните мускули и со поголема виталност на телото. Ако ги одржуваме во добра форма, тоа може да значи дека колената не се плашат од болести како што е остеоартритис. И ова не е само една од предностите, бидејќи тие се вклучени во избегнете многу трауми поврзани со нозете и остатокот од телото.

Како да се грижиме и зајакнеме квадрицепсите?

Ако она што ви се допаѓа е да го зајакнете квадрицепсот, треба да знаете дека тие се еден од најубавите делови кога станува збор за тонирајте го вашето телоНа Но, ако она што го сакате е да ги одржувате во најдобра форма, следните вежби ќе ви помогнат да ги добиете. во совршена состојба.

Сквотови

Како да го зајакнете квадрицепсот

Не можете да го пропуштите овој тип на вежбање за да можете да го зајакнете квадрицепсот. Дефинитивно тој е еден од најефикасните и ќе помогне да се даде поголема цврстина на мускулот и да се зајакнат долните зглобови. Сквотите може да се изведуваат на различни начини, но најуникатни се да ги раширите нозете и да ги поставите нозете во согласност со рамената. Willе се поклониме со мислата да седимено поместување на торзото малку напред и оставање на апс напнато.

Ги ставаме рацете напред и ги спуштаме колковите додека не бидат високи до колена. Оттука се враќаме нагоре со сила од врвот на стапалата, ќе набудуваме како се активираат квадрицепсите.

Влезете во фиока

Оваа форма ќе н remind потсети на движењето што го правиме при качување по скали. Видот на чекорот или висината на оваа фиока не е оној на класите за чекори, туку нешто повисок тип фиока се најде во повеќето спортски сали. Вежбата се состои од скокање и качување, и вратете се надолу, правејќи многу повторувања. Оваа активност е со голем отпор и е многу заморна.

Чекори

Како да го зајакнете квадрицепсот

Тоа е уште една од вежбите што ве натера да страдате, бидејќи оваа област е многу принудена. Се состои во напред и забави ги нозете до значително растојание до да може да го свитка коленото до 90 °На Мора да ја поместите ногата напред и да го свиткате коленото како што споменавме. Телото мора да се чува во вертикална линија и другата нога ќе биде поставена директно назадНа Добрата работа во лунџот е што исто така ќе ги зајакнете стомачните мускули.

Обратниот чекор

Оваа вежба Многу е добро за зајакнување на глутерите, но исто така е многу добро за вежбање на квадрицепсната област. Може да се направи со тегови за раце за да биде многу поинтензивна. Стоејќи со нозете во ширина на рамената, ние стоиме исправено и нашите стомачни се исправени.

Ги споивме рацете и се свиткавме и го движиме телото малку напред, додека се наведнуваме и се истегнуваме едната нога назад. Другата нога мора останете флексибилни и напред. Се враќаме на почетната позиција и ја изведуваме истата вежба со другата страна на ногата.

Пиштолски сквотови

Тоа е варијанта на нормалните сквотови, многу потешко да се работи и бараНа Препорачливо е да направите загревање пред да го направите овој тип на сквотирање за да избегнете предизвикување повреди. Повторно ја правиме истата вежба како сквотот и ја прилагодуваме положбата ќе ја истегнеме едната нога напред, оставајќи го другото свиткано. Willе го држиме телото што е можно поисправно и за да одржуваме рамнотежа ќе вградиме раце напред да се прилагоди држењето на телото. Се качуваме и повторно сквотираме правејќи го истиот чекор или комбинирајќи ја вежбата со другата нога.

Зајакнете го квадрицепсот без затегнување на колената

Сквотите на wallид се една од ефективните вежби без да ги затегнувате колената. Стоејќи го ставаме грбот на theидот и се стуткаме додека чуваме нозете свиткани на 90 °На Е се појави дека седите на невидлив стол и во оваа позиција мора држете до 30 секунди.

Како да го зајакнете квадрицепсот

Има јога вежби кои исто така се многу ефикасни во зајакнувањето на овие мускули. Постојат безброј позиции, бидејќи оваа техника главно се базира на зајакнување на различни делови од телото. Една од вежбите е да застанете, да ги раширите нозете и ротирајте ја ногата околу 90 °На Ставете ги колковите и стапалото во линија со колковите. Сега свиткајте го левото колено надолу додека ги кревате рацете нагоре и паралелноНа Мора да ги држите грбот, вратот и главата исправени, како и стомачните мускули.

Се надевам дека сите овие вежби беа корисни за зајакнување на квадрицепсите. Ако сакате да го одржувате вашето тело во форма, можете да прочитате повеќе за нашите вежби за вежбање ABS, задникот y градите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.