Како да стекнувате пријатели и да влијаете врз луѓето

начини да научите како да стекнувате пријатели и да влијаете врз луѓето

Постојат многу луѓе на кои им е тешко да се дружат или затоа што работат долги часови, занемаруваат пријателства, се посветуваат само на партнерот или не им обрнувале многу внимание во текот на животот. Да се ​​биде во можност да влијаете на другите луѓе и да стекнувате пријателства е нешто што многу луѓе го бараат. Затоа, тука ќе научиме неколку совети и трикови што треба да ги научите како да се дружат и да влијаат на луѓето.

Ако сакате да научите како да стекнувате пријатели и да влијаете на луѓето, ова е вашиот пост.

Важноста на пријателствата

спријатели се

Денешните антички филозофи и научници се согласуваат дека клучот за среќа е нашиот однос со другите. Не е важно дали сте престижен професионалец, заработувате многу пари и имате право да патувате слободно, ако сакате да одите или да придонесете за благосостојбата на човештвото, не е важно. Ако не се чувствувате сакани и ценети, никогаш нема да бидете вистински среќни.

Споделувањето на животот со пријателите е толку важно за да останете во добра форма што сè друго се чини споредно. Сепак, Во просек на секои 7 години, губиме половина од пријателството. Ако не преземеме чекори за да ја надоместиме оваа загуба, еден ден ќе се разбудиме и ќе откриеме дека немаме вистински пријатели.

Но, создавањето пријатели е тешко. Како прво, затоа што многу луѓе веруваат дека пријателството треба да се „роди“ природно, а спротивното е да не биде автентично. Но, главната причина е недостатокот на континуитет. Толку лесно. Постојаниот контакт е еден од столбовите на пријателството. Дали се сеќавате кога бевте дете? Порано се среќававте со соученици скоро секој ден, но сега имате работа или семејство, тоа е скоро невозможно. Значи, ако можете да остварите врски надвор од професионалните односи, вашето работно место може да биде едно од најдобрите места за дружење. Во спротивно, ќе биде потешко да стекнувате нови пријатели како што стареете.

Техники за тоа како да стекнете пријатели и да влијаете врз луѓето

Група пријатели

Како што споменавме, како одминува времето, станува потешко да се стекнат нови пријатели. Затоа, постојат трикови за да научите како да создадете пријатели нога кај луѓето. Ајде да видиме кои се овие основни техники:

 • Поставете временско ограничување на почетокот па тој знае дека нема да биде фатен во разговор со вас и го прави да се чувствува поудобно.
 • Покажете вистински интерес свртувајќи го целото тело кон него. Често кажувајте го неговото име и бидете сигурни дека тој го знае вашето име што е можно поскоро.
 • Те молам за мала услуга (т.н. ефект на Бен Франклин што гувернерот на Пенсилванија освои пофалби од политичките противници).

Овие мали техники се многу корисни за да сакате повеќе, но тие обично не се доволни за да се создаде вистинска врска со пријателството.

5 чекори за да научите како да стекнувате пријатели и да влијаете врз луѓето

како да се дружат и да влијаат на луѓето

Социјалната психологија успеа да покаже дека пријателските односи се градат од сличност и близина. Тоа е, личност која е слична на вас и со која можете да поминете многу време. Ајде да видиме кои се 5-те чекори за да научиме како да правиме пријатели и да влијаеме на луѓето:

Останување близу до личноста

Физичката близина е неопходна за зајакнување на пријателствата. Колку повеќе ќе се поврзете со некого, толку повеќе тој ќе го разбира вашиот карактер и повеќе ќе верува. Ова е причината зошто генерално се дружиме со соседите или со луѓето што седат до нас. Без оглед на тоа што ви е заедничко, близината може да работи. Ова е таканаречениот „ефект на експозиција“ и е широко проучен: едноставно гледањето некого генерално ќе ве натера да ви се допаѓа повеќе.

Затоа, најдоброто место за стекнување нови пријатели е местото каде го поминувате најголемиот дел од вашето време. Ако сакате да се спријателите со некого особено, обидете се да седите близу до него на работа, на оброци или на забави и да бидете што е можно поконзистентни.

Покажете ја нашата ранливост

Ако сте започнале често со оваа личност, време е да покажете самодоверба. Многу луѓе веруваат во тоа не треба да се отворате премногу рано или да покажувате слабост во врската. Важно е да изгледате самоуверено и безбедно за да можат другите да им веруваат. Сепак, тоа е сосема спротивно. Слабоста е сила. Дури и ако споделиме лични искуства со некој што само го запознавме, можеме да останеме во контакт со нашите најдобри пријатели за помалку од еден час.

Најсилната врска што може да се формира помеѓу две лица е довербата. Кога откривате страв или несигурност, давате самодоверба. Некои од темите со кои можете да дадете самодоверба може да бидат следниве:

 • Вашиот детски сон
 • Што научивте од минатото романтична врска
 • Што би подобриле во односот со вашето семејство
 • Она што најмногу ве загрижува на краток рок
 • Како се чувствувате во овој момент од животот

Има нешто заедничко

Ако споделувате некои лични информации за себе, или во исто време, вашата цел е да пронајдете сличности, бидејќи можеме подобро да се поврземе со луѓе за кои мислиме дека повеќе личат на нас. Но, во овој случај, квантитетот е подобар од квалитетот. Клучот е колку сличности можете да најдете, а не некои особено слични работи.. Кога сè уште не се познавате добро, наоѓањето нешто заедничко може да изгледа комплицирано, но тоа е обично едноставно, сè додека повеќе ве интересира за што зборува таа личност, отколку да зборувате многу за себе.

Понекогаш е нешто едноставно како едноставно да прашувате што правите во слободното време. На овој начин, веќе имате 80% од патот.

Прашајте за емоциите

Осврнете се на нешто што ви е заедничко, но на многу повеќе личен начин. На пример, ако откриете дека и двајцата сте родители на девојче, наместо само да ја славите таа сличност и да зборувате за тоа колку е убава, прашајте го како ја живее оваа фаза од својот живот.

Како да стекнувате пријатели и да влијаете на луѓето: излезете од рутина

Конечно, ако сте две лица кои споделуваат работа, мора да се обидете да најдете нешто што е различно. На овој начин, исто така можете да уживате едни во други. Излезете од рутината Од суштинско значење е да се воспостават нови врски бидејќи искуствата се живеат заедно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да стекнете пријатели и да влијаете врз луѓето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.