Како да ги направите веѓите

Како да ги направите веѓите

Машката убавина е во пораст и сакаме да гледаме секој детал што поминал низ некои раце да заврши во целосен аранжман. Постојат мажи на кои се обложуваат поправете ја косата и вашата брада и тие ја екстраполираа основната грижа да се посветат и да се грижат дури и за нивните веѓи. Затоа тука ќе посочиме како да се добие најдобра грижа за оваа област на лицето.

Грижата и убавината одат рака под рака и има мажи кои веќе планираат да се грижат за делови од телото што ја истакнуваат нивната привлечност. Веѓи Тие обезбедуваат личност и кога се на лицето, го врамуваат изгледот и тие се дел од изгледот на лицето.

Зошто да ги завршите веѓите?

Постојат мажи кои не се обиделе да ги поправат веѓите бидејќи тие се дел од нивниот изглед и тие веруваат дека не треба да го менуваат својот имиџ. Постојат веѓи кои можат да станат многу густи и да ги направат очите многу помали или да дадат многу посериозен изглед нагласувајќи ги карактеристиките.

Со гест на желба да се отстрани вишокот влакна можете да видите како можете да го подобрите вашиот изглед. Веќе не е само ласкавиот фактор што може да се издвои, туку фактот да се види дека постои посебна грижа и набудувајте многу помладо и посвежо лице.

Имајте на ум дека кубењето или негувањето веѓи не е задолжително, но е така придонесува да биде суштински дел да се даде тој ретуш на сите тие веѓи дека имаат вишок коса околу нив, вклучувајќи ги и веѓите. Тие се мали ласкави допири и нема никаква врска со отстранување на влакна на женски лица (оставајќи тенки веѓи), каде одликите не можат да го изгубат својот машки карактер.

Како да ги направите веѓите

Производи и алатки за чистење на веѓите

Постои мала разновидност на алатки за да може да се направи ова мало изменување. Единствено да го пронајдете начинот што најдобро ви одговара, кој ви нуди најдобри резултати и да ги поддржувате малите вознемиреност при вадење на косата.

Пинцетите за кубење веѓи се удобни и лесни за употреба. Се користи рачно и се користат за отстранување на косата каде и да сакате да исчезне. Практично е да се користи и многу точен, но лошата страна е што мора имај малку повеќе трпеливост и имај добро око да се повлече многу пофина коса.

Како да ги направите веѓите

Ножевите се уште еден ефикасен метод и многу брзо за да добиете резултати. Тие се прилагодени по големина и форма за да бидат попрецизни од традиционалните сечила. Неговиот метод се состои од бричење и затоа е лесен и безболен. Единствениот недостаток е тоа што со неизвлекување на косата, таа ќе се појави по неколку дена.

Електричниот тример Тоа е уште еден многу корисен и разноврсен едноставен уред. Овие уреди имаат неколку глави што можете да ги прикачите за да ја извршите функцијата што ви треба во зависност од делот што ќе го избричите. Удобно е и безболно и неговиот недостаток е како оној на сечилото опишано погоре, со тоа што не ја влече косата од коренот, нема да потрае долго да порасне по многу неколку дена.

Депилацијата е уште еден ефикасен метод и тоа е многу попрецизно затоа што ја отстранува целата коса со едно поминување, без да се грижите колку треба да бидете прецизни во отстранувањето на сите оние влакна што не можете да ги видите на прв поглед или што останале незабележани Нејзината предност е тоа што ја влече косата од корените, потребни се уште многу денови за да излезе нова коса и нејзиниот мал недостаток е тоа што предизвикува болка при вадење.

Како да ги направите веѓите

Облик на веѓи според машко лице

Ние укажуваме на кратко резиме за видот на веѓите што треба да ги земете предвид пред да започнете да работите на нив. Во зависност од видот на лицето, ќе се направи еден или друг начин што ќе фаворизира давање сјај:

 • Ако тие имаат мало лице најласкави веѓи ќе бидат оние тенки, но без премногу да ги кубат.
 • За Округло лице најдобри веѓи се оние со прилично широк лак и кои се закривуваат нагоре.
 • Во еден квадратно лице веѓите мора да бидат во форма на триаголник.
 • Во еден издолжено лице Веѓите изгледаат одлично со директно сечење.
 • За Овално лице Не е потребно да ја поправите веѓата на кој било начин, само отстранете ја целата коса што ве мачи без да допрете премногу.
 • En лица каде што очите се многу блиску еден до друг Доволно е да се допре до околината и многу е важно да се отстрани намуртеноста.
Поврзана статија:
Како да ја деградирате брадата

Како да ги направите веѓите?

Првиот чекор е да се испитаат веѓите и направете точен преглед на сите тие агли и мали области што сакаме да ги депилираме. Во овој случај, мора да анализирате и да знаете дека ќе ги елиминираме сите оние влакна што ќе останат на страните и помеѓу веѓите. Како да ги направите веѓите

Областа мора да се измие со благ сапун, топла вода и добро исушете го со крпа. Делот од косата лесно ќе го стискаме со прстите за да помогнеме да се отворат фоликулите на косата.

Инструментите што најдобро можат да ви помогнат за отстранување на влакна е огледало за зголемување, одлично осветлување и некои споменати пинцети или апарати претходно. Можете исто така да користите мали ножици за да ги отстраните оние многу подолги влакна што излегуваат.

Конечно ќе ги чешламе веѓите со мала четка и ќе ги нанесеме лосион за витамин Е или алое вера за да се избегнат можни иритации и вродени или вродени влакна.

Како последен совет треба да размислите за тоа нема потреба да се бричи премногу прв пат. Треба само да ја отстраните целата коса што останува и како што минуваат деновите, продолжете со ретуширање. Малку по малку можеме да се осмелиме да ги отстраниме оние области што на почетокот не сакавме да ги депилираме и да видиме дали е совршено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.