Како да се добие издржливост во пливање?

Пливање

Ако не сте специјалист за одреден стил на пливање, препорачливо е да го промените вашиот стил за должини. На овој начин, отпорност индиректно, бидејќи при промена на стилот на пливање се применуваат различни мускули и целото тело е подготвено за вежбање на пливање. пливање.

Поделбата на серија исто така помага да се подобри издржливоста. За почеток, се претпочита да се прават серии од 200 метри со паузи од по 2 минути помеѓу секоја.

Изведување движења долг. На овој начин, се намалува максималното време на напор за движење на телото во водна средина.

Обрнете особено внимание на дишење тоа е клучот за подобрување на издржливоста во спорт како пливање. Треба да се обидете да внесете многу воздух, а потоа полека и континуирано да го исфрлате во водата.

Последната препорака за подобрување на издржливоста е често пливање, ако е можно секој ден. За да избегнете фрустрација, треба да избегнувате поставување премногу големи предизвици, во секој случај треба да се постави цели прогресивен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.