Како да ја деградирате брадата

Како да ја деградирате брадата

Деградирајте ја брадата создаде функционален стил и тоа ја оцртува привлечноста на машкото лице. За да го направите овој градиент, треба да користите жилет кој работи како а отстранете го волуменот на косата природно. За да можете да го направите ова, треба да ги промените нивоата на машината и ви треба прецизност и да знаете неколку чекори.

Како општо правило, пред неколку децении брадата е оставена долго или отстранета. Денес веќе можеме да најдеме многу стилови и кроеви кои ве покануваат да го направите оној крој што ја намалува косата во брадата. За многумина тоа е едноставен градиент, исто така познат како засенчени или бледнеат.

Машини за деградирање на брадата

Постојат машини кои станаа неопходни за нега на машката брада. Нема специјално дизајнирани жилети за сечење или бледнеење, но тие се дизајнирани да сечат коса и изостри ги контурите на косата, брадата и бурманите.

Машините на батерии создаваат голема независност, но со текот на времето тие можат да ја изгубат својата моќ. Досега се препорачуваат оние што сè уште се користат со кабел, за да не ја изгубат својата моќ и да понудат подобра завршница.

Како да ја деградирате брадата

Ние ви нудиме некои од машините што можете да ги најдете на Интернет или за да може да ги споредувате во вообичаените продавници. Постои марката Hysoki HK-701 дизајнирана да ја бричи главата, но работи совршено како деградатор на брада. Неговата цена не достигнува 50 €. Друг бренд е Wahl DETAILER T- Wide CORDLESS со цена повисока од 120 €, но го достигнува она што има за цел да го добие, затоа е најпродавана во САД. Машината Wahl BERET Prolithium Mini Black е многу попрактична, безжична и ергономична. Достигнува 100 € и е ефикасен и удобен за тоа совршен градиент.

Како да ја деградирате брадата

Разредувањето на брадата речиси до замаглување е Fade техника што бара техника и трпеливост. Не е едноставен градиент, но мора да ги потенцираме и сите оние редови или ознаки што се појавиле во времето на деградирање и мора да се направат за да исчезнат целосно.

  • Ако имате долга и порасната брада мора направете исечок во неговата должина. Најчесто е да се направи тоа со ножици и исечете ги краевите додека не се достигне посакуваната должина, но доволно кратко за да започнете со употреба на машината.
  • Треба да ја поставите машината на најниско ниво и да започнете исечете го дното на брадата. Започнуваме со дното на орев и работиме до брадата.

Како да ја деградирате брадата

  • Продолжуваме да ја кастриме брадата прилагодувајќи ја на ниво 1 или 2. Треба да го прилагодите овој допир за неговиот следен градиент со тоа што ќе го направите нагласете ги деловите на образите.
  • Врвот на образот треба да оди целосно избричен, Неопходно е да се елиминира секоја убавина што се појавува. Во моментот кога го правите тоа, не фокусирајте се на тоа да го направите во права линија, осигурете се само да ја отстраните целата убавина што не сакате да ја видите.

Направете ефект на градиент

Сега е време да се направи вкупниот градиент. Ние ја ставаме нашата машина на едно од најниските нивоа и можеме исечете ја едната страна од лицето. Вие мора да го сторите тоа од долниот дел на вратот и напредувајте нагоре, брадата

Треба да продолжите над брадата и да го следите образот додека не стигне до делот на храмот, каде што се раѓа косата. Во оваа област мора да играте со нивоата за да создадете пријатен и деградиран ефект.

Обликување на брадата
Поврзана статија:
Обликување на брадата

Останува само да се повтори од другата страна на лицето. Треба да започнете од долниот дел на вратот и се искачи малку по малку. Continueе продолжиме со деградирање на сите области се додека не стигнеме до областа на горештини.

Грижа по деградирање

Ако сакате да ја задржите линијата на вашиот градиент, мора скратете ја брадата еднаш неделно. Се препорачува примена на производи за хидрирање на кожата, секогаш мора да го правите тоа со кожата малку навлажнета. Препорачуваме крем за после бричење Eau Thermale de Avène кој хидрира, спречува бактерии и има заштитен филм за нега на лицето.

Креми за нега на лице

Друг крем е хидратантен крем со Алое Вера од Козметиката Незени. Употреби природни и високо квалитетни состојки и тоа е извонредна. Спречува алергии и иритации и е идеален за чувствителна кожа. Друга препорака е Aftershave Balm L´Eau D´Issei од Issey Miyake, иновативна јапонска марка. Многу меко, лесно и кремасто тоа тоа ќе ја освежи и негува кожата.

Градиентирањето е техника што помага да се постигне исечена и стилска брада. Тоа е дел од тоа да се биде модерен тренд што бара трпеливост и добра подвижност на вашата рака. Не очајувајте ако излезе прв пат, секогаш можете да ја зголемите брадата повторно и да направите ретуширање кога е потребно. За да дознаете повеќе за брадата, можете да прочитате најдобрите совети за вашата нега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.