Како да се борите против целулитот

Како да се борите против целулитот

Среќниот целулит е досадно формирање на маснотии што ги погодува и мажите и жените. Главно тоа е состојба која повеќе се поврзува со жените оттогаш имаат поголема веројатност да страдаат од тоа, но има многу мажи кои страдаат подеднакво. Со оглед на овој факт, тие се прашуваат што е тоа и како да се борат против целулитот.

Овој целулит е акумулација на масни јазли кои генерално се концентрирани или акумулирани во области како што се нозете, задникот или стомакот. Тоа е феномен кој не ви се допаѓа бидејќи овие области стануваат премногу ранливи за да се здебелат и не ви се допаѓа. Во близина 10% од мажите страдаат од тоа А фактот дека жените страдаат од тоа има многу врска со големиот број на естрогени во нивното тело.

Што е целулит?

Тие се купчиња маснотии кои се формираат под кожата формирајќи гребени или дупчиња што е таканаречената „кора од портокал“. Масните јазли кои се формираат стануваат воспалени и видливо произведуваат мал грозен волумен што може да влијае на самодовербата. Околу 85% од жените страдаат од тоа.

Зошто мажите страдаат од целулит

Мажите добиваат целулит поинаку од жените. Не е познато зошто тоа се должи, но некои фактори можат да предизвикаат таков настан, вклучувајќи го и неговиот животни навики, исхрана, генетика или хормонално присуство.

хранење

Тоа е клучот за да се појави овој фактор. Исхрана богата со заситени масти или со голем волумен на рафинирани шеќери ќе предизвика неговото ширење до небо. Други навики на кои можете да влијаете е консумирањето алкохол, со оглед на тоа висок број на калории и пушењето тутун.

Како да се борите против целулитот

Седентарен начин на живот и стрес

Тоа е главниот начин да се формира целулитот и да остане подолго во телото. Ако телото не се вежба, нема трошење на калории, а калориите не се трошат се трансформираат во масти. Покрај тоа, седечкиот начин на живот развива многу повеќе проблеми во телото и безброј патологии.

Друг фактор кој многу влијае е стресот, бидејќи телото е хормонски надвор од контрола и изедначено вашата циркулација на крвта е нарушена, па присутно е задржување на течности и како последица на тоа појава на маснотии.

Хормонални проблеми и генетика

Иако овој проблем главно го имаат жените, може да го имаат и мажите нерамнотежа поврзана со естрогените. Што се однесува до генетиката, генетскиот фактор е еден од најголемите предизвикувачи, истото се случува и со алопеција. Видот на целулитот или местото каде што се појавува исто така ќе биде една од причините.

Како да се борите против целулитот

Како да се борите и да го отстраните целулитот?

Постојат три типа на целулит кои можат да се појават и затоа тројца момци да се тепаат. Вистина е дека машката кожа е многу подебела од женската и затоа нејзината видливост е повеќе прикриена.

Идеалниот е водат активен живот, каде знам спортувајте и зајакнете ги мускулите. Исхраната со малку маснотии, шеќер и алкохол, исто така, помага да се борите, па дури и да започнете да го елиминирате целулитот што веќе е присутен. Ако немате волја, најдобрата цел е да се ставите себеси во рацете на специјалист и нутриционист. Ќе ви помогне да ја изберете најдобрата храна и ќе биде потребно лично следење со рутина за вежбање и лична исхрана во зависност од вашиот животен стил.

Постојат третмани кои можат да го забрзаат процесот и кои не бараат операција. Еден од нив и користен од жените е Радио фрекфенција, каде топлината се користи за стимулација на колаген. Оваа топлина ќе помогне да се распадне целулитот по неколку сесии и ќе помогне за зацврстување на кожата. За да забележите подобрување, потребни се најмалку 10 сесии.

Како да се борите против целулитот

Мезотерапија се користи како друг метод и дава многу добри резултати. Се работи за микро инјекции на различни супстанции, меѓу нив и лековити, кои ќе помогнат да се распаднат масните јазли.

Мажите имаат висока тенденција за губење на тежината на подобар начин и начин од жените. Потребна е рутина за вежбање три до четири пати неделно за да се забележат промените. Може да започне зајакнување на нозете одење на прошетка со цел да се активира протокот на крв. Ако она што ви треба е да ги отстраните стомачните масти, се препорачува оди на пливање. Тоа е многу комплетен спорт кој ќе ви помогне да тонирате различни делови од телото, а кардиото е главната вежба за активирање на целата циркулација во телото.

Целулитот кај мажите тоа е нешто грозно, но не е проблем кога неговото присуство не е претерано. Само и како принцип секогаш ќе биде проблем со циркулацијата, кој доколку не се третира може да има реперкусии на други поврзани проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.