Како да реагираме ако не се отвори нашиот падобран?

Професионален скокач со падобран раскажува како започнала практиката на овој спорт. „Јас се занимавав со спортско скокање со падобран и во една прилика си поставив прашање: Што би се случило ако не се отвореше првото ellвонче и требаше да го повлечам theвончето за итни случаи? Никогаш не се случило и се сомневав дали ќе можам да реагирам. Еден ден донесов одлука да ја предизвикам таа ситуација. Така, јас намерно започнав да го склопувам падобранот погрешно и се фрлив еднаш, двапати, три, четири пати, но секогаш отекуваше, се додека конечно, по шести пат тоа попладне, го добив тоа што го сакав: аспираторот не се расплетуваше. Наместо да го отворам ургентниот на самото место, сфатив дека правам малку слободен пад. По неколку секунди го испуштив израмнувачот и го отворив падобранот за итни случаи, бев многу задоволен ... “

„Го фаќам малиот плен со едната десна рака и го ставам прстот на левата нога во малото вдлабнување што водата го издлаби во wallидот. Со другата рака едвај стигнувам до дупката во која влегуваат само врвовите на прстите. Виси само од нив, морам да се надминам себеси за да ја постигнам ситната строгост што ја претставува овој extraид од екстра олово. Пред да го искажам искачувањето, ментално ги повторувам движењата неколку пати. Кога ќе дојде време, ги намачкам рацете со магнезиум во прав за да не ми се лизне потта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.