Како да позирате за фотографии

Како да позирате за фотографии

Направете портрет, целосна фотографија или „селфи“ тоа е начин да се прикажеме себеси за посебна пригода или дајте ја таа слика за нашето најдобро лице на социјалните мрежи. Ако сте од оние кои сакаат да позираат за фотографии, тука ќе ви ги дадеме најдобрите клучеви за да ги знаете најдобрите трикови

Се чини дека жените немаат проблем да позираат, но вистината е дека многу од нив ги бараат своите трикови и тоа го истакнуваат со количина на мигови поминати позирајќи за нивните фотографии. Сигурно сте од оние кои немаат идеја како да позираат, ако треба да го сторите тоа на страна, да ги прекрстите нозете или каде треба да ги поставите рацете. Ако имате премногу сомнежи, продолжете да читате.

Позирање на фотографии природно

Како да позирате за фотографии

Најприроден начин да позирате е кога нема вкочанетост во лицето и телото. Препорачливо е да застанете на ваша страна и свртете го лицето малку избегнувајќи да не преовладуваат сенките на места што не треба да бидат и да го покриваат лицето.

Можете да се соочите и потоа малку свртете го телото околу 45 степени. Многу е машко да ја добиете силата на вашите раце, да забележат дека се грижат. Можете да ја менувате фотографијата ако го сториш тоа со низок агол, односно од долу за да видите како изгледа сликата. Променете ги аглите а начинот на фотографирање може да ве однесе повеќе од изненадување каде ќе го обожавате неговиот резултат.

Како да позирате за фотографии

Насмеаните пози работат многу добро со овој пресврт на половина тело, и каде рацете можат да се преминат. Ако сакате да излегувате напред и да се смеете, можете ставете некаква облека во ваши раце или објект за да се даде подобар излез на фотографијата. Во примерите што ги имаме, тие се на двајца мажи кои позираат со јакни прицврстени на грбот.

Како да позирате за фотографии

Поза седи

Овој начин на позирање е многу практичен, не мора да размислуваме практично за тоа како да ги поставите рацете или нозетеПоради главната поза што ја усвојувате, вака ќе се стабилизира нејзината форма. Најкористените пози кои работат кај мажите се кога ќе ги отворат нозете, бидејќи тоа им дава сила и природност. Отворање на рацете и не оставање на нив цврсто заглавени е уште едно држење на телото што не треба да недостасува.

Како да позирате за фотографии

Ако сакате да скриете делови од вашето тело

Ако сакате да скриете некоја област на вашето тело затоа што го гледате како природен дел или можеби сакате да покриете некоја несовршеност, секогаш можете да го направите природно со некои трикови. Можете да земете предмет со раката и покријте некој дел од лицето или погледнете нагоре во една од снимките за лицето да не биде целосно видливо. Или, сликата што изгледа одлично е кога се направени позадинско осветлување, каде што силуетите се оцртуваат во црно, а позадината се гледа одзади.

Како да позирате за фотографии

Други трикови што можете да ги примените е земете чаша или чаша со раката и ве натера да пиете, ова ќе скрие дел од твоето лице. Или кога имате стомак и сакате да го скриете. Во овој случај можете фотографирај се наопаку, или ако е лето и сте во базенот потопете го вашето тело на работ на базенот и фотографирајте само половина тело.

За loversубителите на спортот

За авантуристички мажи, кои сакаат да го занесат светот и loversубителите на спортот, може да се направат спектакуларни фотографии. Постојат безброј пози и пози во кои можете да се пресоздадете скокање или правење некаква акробација. Ако сте во теретана, тоа е убав начин да направите добри пози, со вашата спортска облека и со предмет што го користите за да го направите вашиот омилен спорт. Секогаш користете таа природна поза, со зафат и сериозен изглед, иако насмевките не се премногу.

Како да позирате за фотографии

Научете да се насмевнувате за камерите

Ние веќе знаеме дека насмевнувањето е комплексно и најтешко е да се постигне природно. Големата насмевка може да создаде смешна форма, но ако не ја испробате, нема да знаете. Најдобар начин да да се насмее е да се направи тоа природно, без да мислите дека гледате или позирате пред камерата.

Што може да се случи ако насмевката биде принудена? Дека на крајот се гради неприродна слика, обликот на устата може да биде многу голем, образите ќе отечат и очите ќе бидат тажни. Еден начин да бидете во можност да позирате добро на фотографијата е вежбајте ја вашата насмевка пред огледалото. Може да се обидете да го опуштите лицето и отвори ја устата малку. Мора да дозволите горната усна да ја исцртува кривата на горните заби и на овој начин ќе контролирате колку заби сакате да покажете. Ако сè уште ве интересира како да изгледате добро на фотографиите, прочитајте не на овој дел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.