Како да пеглате кошула без пегла

Како да пеглате кошула без пегла

Може ли да пеглате кошула без употреба на пегла? Одговорот е да. Сигурно ви се случило побрзано повеќе од еднаш да морате да пеглате кошула без да се најде железо. Брчките се грозна форма во секоја облека што ја носите и лесно се расипуваат. Постојат трикови за да можете да ја пеглате облеката без да ви го комплицирате животот и да може да користи други уреди што го имаме при рака дома.

Може да се случи да патувате и оние кошули што ги имавте во куферот да завршат збрчкани. Или дека имате важен состанок и железото не работи за да излезете беспрекорно. Треба да го знаеш тоа има добри и едноставни трикови, бидејќи ако користиме топлина или пареа со генијалност, ќе ни биде лесно да ги контролираме тие среќни брчки.

Како да пеглате кошула лесно и без пегла

Кошулите се облека изработена од материјали како волна, памук, свила или лен. Многу од овие материјали се чувствителни на топлина и тие имаат поделикатен начин за перење и пеглање, за ова, обрнете внимание како да ги користите овие трикови.

Некои од овие совети може да го оштети материјалот од овие ткаенини, иако пареата е начин да се контролираат брчките без да се направи голема штета на ткаенините. Кошулите обично се направени од памук, така што лесно ќе се пеглаат со овие едноставни стратегии.

Користете пареа додека се туширате или капете

Можете да ја закачите кошулата на закачалка и поставете го во близина на местото каде што излегува пареа од тушот или кога се бањате. Верувале или не, самата пареа ќе ги изедначи брчките и магично ќе исчезне.

Сепак, се работи за доволно пареа за да стапи на сила. Не вреди да се истуширате кратко и во многу голема бања. Како и обично пареата мора да биде константна и густа и малата бања, така што не се шири низ собата.

Како да пеглате кошула без пегла

Со пареа од котел

Дали сакате да имате непосредна пареа? Ако имате котел што ќе ја загрее водата, наполнете го со вода и почекајте да зоврие. Со пареата што излегува можете зумирајте го делот од брчките и види како исчезнуваат.

Користете тепсија како решетка

Ставете ја кошулата таму каде што можете да ја пеглате. Земете тенџере што има чиста надворешна основа и ставете го во топлината на огнот или стаклена керамика. Топлината генерирана во неговата база Е ни помогне да ги испегламе брчките на кошулата.

Користете фен и пегла за да ја исправите косата

Овде можеме да ја искористиме топлината на машината за сушење. Theе ја закачиме кошулата на закачалка и ја фокусираме топлината на сите брчки што сакаме да го изедначиме. Мора да инсистираме додека не видиме дека исчезнуваат.

Единственото нешто што делот од копчињата, јаката или манжетните нема да биде завршен ако не ги користиме пеглата за исправување на косата. Со жешката пегла за коса ќе ја користиме на ист начин како што ја користиме за исправување на косата. Ако забележиме дека е многу жешко, можеме да ставиме фина крпа или парче хартија користејќи ја.

Како да пеглате кошула без пегла

Испрскајте топла вода или вода со оцет

Обидете се да фрлите топла вода во спреј со фина суспензија и прскајте 30 см од облеката. Кога облеката ќе се исуши ќе биде готова и најзначајните брчки ќе бидат намалени.

Постои уште еден лек кој е измешајте вода со мала количина оцет. Оваа мешавина се прска на брчката на 30 см од облеката. Мора да го оставите да се исуши за да видите како магично исчезнува брчката, но внимавајте со која ткаенина ја користите за да не остане трагата.

Користете ја топлината од машината за сушење

Ако користите фен наместо закачалка за сушење, ќе забележите дека како општо правило облеката излегува многу помазно и пеглано. Но, не сите алишта излегуваат беспрекорно, за да можете поставете го фенот уште 15 минути и ставете ги кошулите така што брчките се целосно отстранети. Кога програмата е завршена, извадете ја од машината за перење и веднаш закачете ја на решетка за палто, така што тежината на кошулата може да го обои ефектот.

Во други трикови, фен е користен со друга функција. За да создадете повеќе ефект на пареа во машината за сушење се воведуваат некои коцки мраз во рамките на програмата за сушење. Пареата што се ослободува од коцките мраз додека се загреваат и испаруваат, постепено ќе ги отстрани брчките од облеката.

Како да пеглате кошула без пегла

Со навлажнета крпа

Овој трик се состои од пеглајте ја облеката со влажна крпа, може да биде тенка крпа и по можност е доста топло. Ставете ја облеката на место за да можете да ја пеглате и навлажнете ја ткаенината без протекување. Можеме да го ставиме во микробранова печка неколку минути за да ја зголемиме топлината. Ја земаме крпата и го притискаме на брчките на кошулата обидувајќи се да ја испегла, така што брчките се отстранети.

Овие совети се водечки идеи кои ќе ви помогнат да се утешите во време на неволја. кога немаме пегла при рака. Треба да бидете конзистентни со типот на ткаенина што лесно се пегла и со нејзината ранливост да може да издржи некои третмани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.