Како да пеглате кошула

Дон Дрејпер во кошула и вратоврска

Во интерес на сите е да знаат да пеглаат кошула. И дали е тоа Да се ​​облече збрчкана или слабо испеглана кошула е еден од најбрзите начини да се уништи ветувачкиот изглед..

Пеглањето кошула не бара многу искуство со пеглање (може да добиете одличен резултат дури и ако сте почетник), но во секој случај не може да се направи. Откријте како да пеглате кошула чекор по чекор:

Подготовки

За да постигнете оптимален резултат, мора да извршите неколку мали подготовки:

Опрема за пеглање

Ironелезо и табла

Потребно ви е железо, даска за пеглање и дестилирана вода. Исто така, добра идеја е да имате додаток за пеглање на ракавите и спреј за вода. Покрај тоа, важно е основата на пеглата и капакот на таблата да бидат чисти, како и кошулата што ќе ја пеглате. Во комбинација со топлина, постои ризик дека сите мали остатоци ќе се претворат во високо отпорна дамка.

Температура

Лама

Проверка на етикетите на облеката пред пеглање е од суштинско значење за да се избегне уништување на кошулата. Тоа мало парче ткаенина од внатрешноста на вашата кошула ќе ви каже која е соодветната температура на пеглање.

Многу пегли може да се конфигурираат врз основа на видот на ткаенината што треба да се пегла: мешавина, памук, лен, итн. Нежните ткаенини треба да се пеглаат на пониска температура. Луѓето со многу вежбање можат да ја пронајдат вистинската температура само со гледање и допирање на кошулата..

Вода

Вода

Steелезовите за пареа имаат потреба од вода. Најдобро е да користите дестилирана вода да се наполни резервоарот, бидејќи придонесува за подобри перформанси и резултат. За да заштедите производ, користете само вода што ви треба. Со вежба научете да ја пресметувате количината врз основа на бројот на кошули што треба да се пеглаат.

Конечно, можете да ја навлажнете вашата кошула со помош на спреј за вода за да го направите пеглањето помазно. Многу луѓе го чуваат близу во случај да треба повторно да го користат за време на процесот на пеглање. Исто така е корисно да ги поправите дефектите: нанесувате и се враќате на пеглата.

Пеглање

Ironелезо

Кошулите се унија на различни парчиња ткаенина. Пеглањето секогаш по истата наредба ќе ви помогне да не заборавите ниту еден од нив, бидејќи тие не се брчки повторно за време на процесот. Кога ќе завршите, закачете го на закачалка и прицврстете го горното копче.

Следниве совети се клучни за спречување на брчки и постигнување беспрекорен резултат на пеглање:

 • Осигурете се дека врвот на таблата за пеглање е на спротивната страна од раката што ја користите за да ја држите пеглата. Тоа е, ако сте десни, врвот на таблата за пеглање треба да биде лево од вас.
 • Поминете го железото со зашилениот дел напред.
 • Поминете го железото однадвор довнатре.
 • Направете кратки додавања.
 • Осигурете се да извршите доволно притисок.

Манжетни и ракави

Бела прилагодена кошула

Масимо дути

Манжетни: Понекогаш е доволно само да се испегла едната страна од манжетната. Во секој случај, свртете го кога ќе завршите, и ако сè уште има брчки, направете уште едно поминување. Ако станува збор за двојна манжетна, ве молиме расплетувајте го целосно пред пеглање. Преклопете го и прегледајте доколку е потребно.

Mangas: Истегнете го ракавот на таблата за пеглање, проверете дали лежи рамно. Направете мали потези од дупка до манжетна. Повторете го на другата страна. Избегнувајте водење на пеглата по рабовите на ракавот, ако не ви се допаѓаат многу остри ракави. Или, исто така, можете да користите додаток за пеглање на ракавот. Тоа вклучува вметнување на ракавот и пеглање додека се преврти, сè додека не се достигне почетната точка.

Врат и јарем

Печатена кошула во стил на работна облека

Куело: Одвиткајте ја јаката на таблата за пеглање. Расклопите го Китови во случај да носите и да не ве шијат. Користете две движења наместо едно: однадвор до центарот. Прегледајте доколку е потребно. Превртете го за да ја испеглате другата страна на вратот. Повторно испеглајте го преклопениот ако сакате линијата да биде поизразена.

Јарем: Јаремот е парче на задниот дел од кошулата, веднаш под вратот. Поставете го јаремот рамно на врвот на таблата за пеглање. Пеглајте прво едната, па центарот и последната другата страна. Одете повторно поставете го на масата за да остане рамно.

Пред и назад

кошула во риги од Зара

Zara

Делантеро: Ова е делот од кошулата што најмногу можете да го видите, па затоа е добра идеја да го поминете потребното време додека не биде совршено. Започнете од внатрешноста на предната страна, нагласувајќи ја лентата од ткаенина каде што се зашиени копчињата. Потоа превртете го за да ја пеглате надворешната страна. Поминете го железото од дното нагоре, проверете дали ткаенината е добро испружена (вметнувањето на рамото на врвот на таблата ќе помогне). Ако имате џеб, зачувајте го за крај. Користете го врвот на железото во аглите. Повторете со другиот напаѓач.

Назад: Почнува со страничен спој. Стартувајте ја пеглата од дното нагоре (исто така во наборите на цвест на јарем, ако имате) и завртете ја облеката на таблата за пеглање додека не стигнете до цвест од другата страна. Повторно врвот на таблата ќе ви помогне да ја задржите ткаенината испружена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.