Како да направите здраво мени за цела недела

Како да направите здраво мени за цела недела

Сигурно започнете да правите диета во зависност од целта која сте ја поставиле. Постојат луѓе кои едноставно сакаат да јадат добро затоа што имаат нешто просечни навики во исхраната. Да се ​​знае како да се вклучат сите намирници кои помагаат при сите хранливи материи што му се потребни на телото, може да биде нешто комплицирана задача. Затоа, тука ќе ве научиме како да направите здраво мени за цела недела.

Ако сакате да ги знаете најдобрите совети за тоа како да направите здраво мени за цела недела, ова е вашиот пост.

Енергетски биланс и макроелементи

како да направите здраво мени за цела недела дома

Кога почнуваме да правиме здраво мени, првото нешто што мора да го земеме предвид е енергетскиот биланс. Изработката на менито не само што мора да се состои од вистинска и здрава храна, туку мора да има и енергетски баланс според одредена цел. Ако нашата цел е да добиеме мускулна маса или да изгубиме маснотии, мора да го донесеме енергетскиот биланс на една или друга крајност.. Тоа е, ако нашата цел е да добиеме мускулна маса, ќе ни треба нашата диета да има поголем број калории отколку што трошиме за ден на ден. Од друга страна, ако главната цел е губење на маснотии, ќе ни треба мени што ќе ни помогне да ги контролираме и намалиме калориите што ги јадеме.

Постојат многу луѓе кои, кога ќе започнат да бараат како да направат здраво мени за цела недела, почнуваат да се грижат за витамините и минералите што мора да ги внесуваат секојдневно. Иако ова е многу важно упатство, тоа не е условно. Со ова не мислам дека воведувањето храна богата со витамини и минерали не е неопходност. Она што сакате да го споменете е дека макроелементите (јаглехидрати, протеини и масти) тие се основа на здравото мени.

Откако ќе го изберете енергетскиот биланс заснован на вашата цел, мора да ја знаете дистрибуцијата на макроелементи за да го подготвите ова мени. Овие макронутриенти се модифицираат и врз основа на нашата цел. Нормално, ако сакаме да започнеме диета за губење на маснотии, ќе користиме малку пониска диета со јаглени хидрати. Исто така, ќе ни треба нешто поголемо внесување протеини ако сакаме да добиеме мускулна маса. Откако ќе избереме кои се првите два фактори што треба да се земат предвид, ќе се погрижиме да кажеме доволно овошје и зеленчук што ќе ги вклучиме во исхраната за да ги вклучиме остатокот од микроелементи познати како витамини и минерали.

Како да направите здраво мени за цела недела: предности

Сигурно повеќе пати имало во типичен разговор во вашиот дом за тоа што јадеме денес. Мајките честопати го прашуваат остатокот од семејството што да готват. Еден од најчестите одговори е: Не знам, не ми е гајле. Проблемот со ова е што ден за ден истекуваат идеите за правење мени и на крајот тие јадат нездрава храна. Затоа, најдобриот начин да избегнете размислување за тоа што треба да јадете е да научите како да направите здраво мени за цела недела.

Можеби мислите дека е нешто потешко, но има многу предности. Првото нешто е тоа ќе заштедите пари бидејќи знаете што треба да одите да купите во супермаркет и да ги намалите импулсивните трошоци за производите што обично не ги купувате или кои не се вклучени во менито. Saveе заштедите време бидејќи можете да ги подготвите оброците однапред и едноставно да одмрзнувате и да се загревате. Ниту, пак, ќе изгубите време размислувајќи за тоа што има ова готвење. Конечно, ќе помогнете во подобрување на вашата исхрана. Зборуваме за подготовка на здраво мени.

Оброци да се вклучат

За да може диетата да биде избалансирана, мора да внесуваме јаглени хидрати секој ден, по можност од цело зрно, некои овошја, млечни производи со малку маснотии, бело месо и риба и екстра девствено маслиново масло како Леќата. Повремено или неколку дена во неделата може да вклучиме црвено месо или некоја преработена или храна од колбаси. Конечно, да воведеме нешто што ќе ни помогне да уживаме во некои моменти, можеме да ставиме колачи, путер или слатки. Умерена потрошувачка на пиво или вино се препорачува за возрасни.

За да го креирате менито, интересно е да користите образец што ви помага да ги поставувате сите оброци во текот на целата недела. Не заборавајте дека треба да ставите барем помеѓу 3-4 порции месо и риба, 2 порции мешунки, 2 порции ориз и уште 2 реакции на тестенини. На овој начин скоро ќе треба да го пополниме образецот на општ начин. Ако имате некои празнини, можете да ги наполните со јајца, супи или да ја оставите празнината слободна за да искористите и да јадете еден ден надвор од дома. Последново е помалку препорачливо ако имаме тенденција да не успееме во исхраната. И, тоа е дека можеме да започнеме да кажуваме дека диетата недостасува и редоследот на деновите се менува и на крајот не се придржуваме.

Веќе ја имаме најважната работа, а тоа е дистрибуција на различни видови јадења. Ајде да ги видиме чекорите што треба да ги следиме.

Како да направите здраво мени за цела недела: чекори што треба да се следат

За овој случај, ви треба препорака и мислење од вашето семејство. Мора да седнете и да видите што секоја личност сака да јаде и каква храна не сака. Јадења може да се направат од задушена леќа, месо на скара, телешка чорба со зеленчук, портокалово пилешко, макарони од болонезе, лазања од зеленчук, печена риба, кубански ориз, рижото од печурки, шпански омлет, компири, полнети јајца, итн.

Идејата е да ги видите сите јадења што ги сакаат сите и да комбинирате рецепти за да направите мени што е можно поразновидно. Да, всушност можете да направите доволно оброци да траат неколку недели, може да биде уште поинтересно. Постојат луѓе кои сметаат дека се повторува да мора да јадат иста работа секоја недела. Затоа, ако добиеме доволно опции за ручек и вечера за да имаме широк спектар, ќе имаме подобри резултати на долг рок. Ние мора да мислиме дека нашата цел да следиме здраво мени треба да биде долгорочна. Тоа е нешто што мора да го одржиме како уште една навика на животот.

Се надевам дека со овие совети ќе научите како да направите здраво мени за цела недела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)