Како да имате витка коса

Како да имате витка коса

Сигурно ви е доста од тоа да имате коса со иста форма. Дури и ако го променат вашиот изглед на фризер, косата секогаш се постулира во иста насока и завршувате со истиот изглед. Иако можеби не верувате во тоа, добивање витка коса или правење Перм, тоа постои.

Повеќето мажи кои сакаат да создадат витка коса се оние кои имаат права или разбушавена коса. Со алатките за стилизирање и некои соодветни производи можете да ја добиете таа очекувана навивка или бран. Едноставно, вашата коса не е толку кратка за да можете да ја примените вашата цел.

Како да имате витка коса?

Можете да користите која било од техниките што ги предлагаме подолу. Можете да го користите практичниот начин да го користите фенот заедно со некои производи, да користите некои прибор или едноставни мали техники што се користат цел живот, дури и кај жени. Или одете на фризер и добијте Перм. Изберете го вашиот најдобар систем за да се чувствувате добро.

Како да имате витка коса

Навиткајте ја косата со фен

Не е тешко да се добие барем брановидна и без фризура коса со овие едноставни чекори, како бонус препорачливо е да имате најмалку 10 см долга коса со цел да се видат резултатите:

 • Измијте ја косата како и обично. Ако сакате, можете да користите специјален шампон за добра хидратација и тоа специјален за виткана коса.
 • Исушете ја косата за да го намалите вишокот вода, но обидете се да не ја отстранувате вишокот на влага. Да се ​​задржи прилично влажно е од суштинско значење, но без да се потроши. Нанесете термички заштитник да се заштити косата од топлината на фен.
 • Попрскајте ја косата со течност на база на морска сол. Овој производ е прекрасен, бидејќи дава спектакуларни резултати за да се даде брановиден изглед на косата. Од друга страна, ако немате производ базиран на морска сол, можете да нанесете специјална пена за кадрици Работи исто толку ефикасно. Ние ќе го нанесеме производот од корените до краевите, правејќи нишки со прстите.
 • Започнете да ја исушите косата со фен. Ако имате дифузер за прицврстување на фен, ќе биде многу полесно да додадете волумен и рамномерно да ја дистрибуирате топлината. Ако не е така и имате фина млазница, извадете ја за да дозволите фенот да го шири воздухот пошироко.
 • Со вашите раце и помага на косата да се навива. Може да ја ставите косата со дланките, така што да ја добие формата или со прстите да направите форми со жиците.
 • Конечно можете да помогнете одржувајте го витканиот изглед со гел за коса или некој вид флексибилен крем за да ја задржите навитката на место. Постојат производи кои даваат сјаен резултат со влажен изглед или со мат резултат, така што ќе се појави многу поприроден.

Како да имате витка коса

Навиткајте ја косата без помош на фен

Ако вашата коса е многу помазна и тешко се обликува, можеби треба да користите други техники што се користеле во текот на вашиот живот. Виткачи или пегли за виткање (како пинцети) се најдобрите алатки за да го добиете вашиот изглед.

Мора да ги извршите истите чекори како и во претходниот метод. Мора да се миете со истите производи, но овој пат можете да ја исушите косата посилно. Нанесете спреј за морска сол и разделете ја косата во грутки да се исушат.

Можете да ги користите curlers, Секоја брава ќе ја превртите со соодветната виткалка и ќе го направите вака со целата коса на главата. Да се ​​исуши косата можете да го оставите да се исуши на воздух или да користите фен за коса, иако оваа последна опција може многу повеќе да ја исуши косата.

Кога косата е сува, одмотајте ги ролерите и ставете малку крем за фиксирање така што кадрици остануваат подолго. Можете да користите гумени или восоци.

Ако вашата опција е користете пинцети или виткање на железоТреба да го направите тоа кога косата е целосно сува, никогаш не правете ја со влажна коса бидејќи ќе ја оштетите. Земете влакно по влакно и завиткајте го. За да завршите, користете ги истите креми за фиксирање што веќе беа прегледани претходно.

Пермедна виткање коса

Ако вашата идеја е да добиете Перм, Треба да одите на фризер за да ве известам за видот на виткање што ви треба и применете ја оваа прекрасна техника во пракса.

Како да имате витка коса

Постојаниот Најдобрата опција е да имате цврст, безбеден финиш и да заборавите да ја завиткате косата секој пат кога ќе ја измиете, откријте ги неговите предности:

 • Forgetе заборавите постојано да ја чешите косата за да ја поправите фризурата. Со ова обликување ќе треба само да си дадете неколку мали допири со прстите, со вода или некој производ што го поправа.
 • Ве спасува од временски непогоди и секогаш добивате идеален изглед. Ако се занимавате со спорт, одете на базен или има дождливо и се намокривте, оставајќи ја да ја исуши косата нема да ви прсне и секогаш ќе имате ист изглед.
 • Идеално е да се задржи истата слика и да се покаже истата виткана коса. Повеќе нема да станувате наутро и ќе мора да ја гледате косата во неред. Но, ако сакате редовно да имате брановидна коса, треба да ги користите горенаведените техники. Можете да прочитате Оваа статија тоа ќе ви помогне да добиете вид на кадрава коса што сакате да ја постигнете. За да ги користите најдобрите производи на пазарот, внесете тука и откријте кои се најценетите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.