Како да изгубите тежина

Скала за бања

Ако сакате да знаете како да изгубите тежина, дојдовте на вистинското место. Прекумерната тежина е еден од проблемите што повеќето ги загрижуваат луѓето и, за среќа, има решение. Да се ​​постигне тоа не е лесно, но не толку комплицирано како што понекогаш може да изгледа ... само треба да знаете каква стратегија треба да следите и, пред сè, да имате многу волја.

Откријте какви промени мора да направите во животот за да се ослободите еднаш и засекогаш од тие вишок килограми, трансформација што може да има позитивни ефекти врз самодовербата (што е секогаш интересно за да ги постигнете своите цели), иако најважните придобивки од тоа да бидете во вашата идеална тежина се забележуваат одвнатре, односно во врска со здравјето. Се чувствувате посилно и полесно и ризикот од развој на бројни болести е намален, повеќето од нив се доста сериозни.

Горење калории: клучот

Измерете го стомакот

Тајната за губење на тежината е навистина едноставна: согорувајте повеќе калории отколку што трошите. Ако не го исполните овој основен услов, сите ваши напори ќе бидат потрошени залудно. Ако согорите многу калории во теретана, но потоа повратите повеќе од нив на следниот оброк, нема да напредувате. Затоа вежбањето мора да биде придружено со постојана диета.

Иако тие исто така можат да работат одделно во некои случаи, најдобар начин (најбрз, најефикасен и здрав) да согорите повеќе калории отколку што консумирате и, следствено, да изгубите тежина додека не ја достигнете идеалната тежина е да комбинирате диета и вежбање. Ајде да видиме како да изгубиме тежина со диета и вежбање.

Воспоставете здрава и разновидна исхрана

Купете зеленчук

Кога зборуваме за диета, всушност мислиме на здрава исхрана. И, дали диетите, особено оние што ветуваат дека ќе изгубат голем број килограми за рекордно време, не се препорачуваат. Диететски планови за губење на тежината мора да ги обезбедат потребните хранливи материи и, покрај тоа, тие мора да можат да се одржуваат со текот на времето. Кога диетата не ги исполнува овие барања, постои голем ризик да страдате од ефектот на враќање и што е најважно, здравствени проблеми може да произлезат од недостаток на одредени хранливи материи.

Следствено, да ослабнам, избегнувајте премногу ограничувачки диети и наместо тоа воспоставувајте нискокалорична диета, што е исто така многу важно да бидете здрави и разновидни. Со светски престиж, Медитеранска диета Тоа е одлична основа за вашата исхрана, без разлика дали сакате да изгубите тежина или ако треба само да се одржувате.

Застаклени крофни
Поврзана статија:
Преработена храна

Сега кога успеавте да ја направите вашата диета разновидна, мора да бидете сигурни дека таа е исто така здрава и нискокалорична. За да се постигне ова, потребно е да ги одржувате деловите под контрола. Ако немате време да броите калории, како што прават многу луѓе, не грижете се, бидејќи можете да ги одржувате вашите делови под контрола многу лесно следејќи го методот на плоча: поделете ја вашата чинија на четири еднакви делови и пополнете два од нив со зеленчук, додека во преостанатите два мора да ставите јаглехидрати и протеини. На овој начин, 50 проценти би одговарале на зеленчук; јаглехидратите и протеините би останале на 25 проценти.

Калоричната храна не е забранета, но барем додека не ја постигнете целта за тежина, препорачливо е да го намалите бројот колку што е можно повеќе. Сладолед, пица, хамбургер ... Без оглед на вашата омилена калорична храна, паметно е да изберете само една и да ја оставите да игра улога на неделна награда.. Истото се случува и со алкохолни пијалоци: намалувањето на нивниот број ќе ви помогне да достигнете идеална тежина порано. На овој начин, повеќето денови во неделата оброците треба да бидат придружени со добра чаша вода. И, ако излезете на пијалок, обидете се да не претерувате со пиво и други алкохолни пијалоци.

Редовно вежбајте

Силни нозе

Sabemos que Вежбањето не е едноставно хоби, туку начин на живот и, пред сè, навика што ќе ви го продолжи животот и ќе ви помогне да изгубите тежина доколку ви треба. Но, како слабеете со вежбање? За почеток, како што истакнавме претходно, потребно е да се комбинира со здрава и разновидна исхрана.

Влегувајќи во типот на вежби, секој спорт што ве придвижува и ве поти ќе ви помогне да согорувате калории. Затоа, не се комплицирајте со модерните рутини, ако тие не ви одговараат, без оглед колку ветува. Ако сакате да пробувате нови работи, имате многу опции, но запомнете дека класичните вежби го достигнаа тој статус затоа што тие работат.. Зборуваме за спортови како трчање, возење велосипед или пливање.

Елиптичен велосипед
Поврзана статија:
Предности на тренерот за елипсовидна крст

Ако мислите дека сте заглавиле, размислете да ги испресечете протегањата со висок интензитет во сесија со умерен напор. Оваа стратегија помага акумулациите на мастите побрзо да се елиминираат. И, ако ви е здодевно да вежбате секогаш ист спорт, запомнете дека постојат многу опции: качување по скали, веслање, па дури и тимски спортови доколку имате можност, како фудбал или кошарка, кои се одлични идеи за согорување калории додека се забавувате. Исто така, запомнете дека комбинирањето на различни спортови исто така ќе ви помогне да работите повеќе мускулни групи и да го тонирате телото порамномерно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.