Како да изберете лаптоп

лаптоп

Лаптоп наспроти работна површина Ви ја дава оваа автономија да бидете во можност да се опремите со неа колку што сакате. Со новите достигнувања што ги имаме денес, можеме да имаме во наши раце развиен лаптоп, со скоро исти карактеристики како и десктоп.

Ако вашиот избор е да имате еден во ваши раце, мора да земете предвид какви функции ќе извршите со него да се купи најсоодветниот. Познавајќи ја одговорноста и буџетот на вашиот компјутер, мора да го знаете видот на карактеристиките и придобивките што тие можат да ви ги дадат. Ако не знаете каков треба да биде тој лаптоп што ви треба, во нашиот дел ве водиме како да го направите најдобриот избор.

Што треба да земеме предвид при избор на лаптоп?

Компјутерот може да биде корисен за различни функции: употреба во домот, играње игри, за студии, уредување фотографии и видео, за компјутерско инженерство, графички дизајн или за програми поврзани со архитектурата ... За кое било од овие работни места секогаш има компјутер доволно разбирлив за оваа специфична функција, или таа ги опфаќа сите нив.

Големината на екранот, неговата тежина, неговиот процесор, неговата RAM меморија, графичката картичка, хард дискот, неговите врски ... се некои од карактеристиките што треба да се земат предвид, да ги видиме сите детално:

Тежината и нејзините димензии

Според видот на употребата што ќе му го дадете на вашиот компјутер можеби ќе се грижите за нејзината големина и нејзината тежина. Тие стануваат сè потенки и полесни, но има и такви кои можат да се продадат до 2 килограми тежина. Во зависност од тоа дали ќе патувате многу со него или не, препорачуваме лесна што нема голема димензија.

Вашата батерија

Тоа е уште една од важните компоненти ако она што го сакаме е да имаме целосна автономија. Постојат лаптопи кои тие ви нудат траење на батеријата од 12 до 15 часа, иако тоа ќе зависи од употребата што ја давате. Ако вашата работа е да имате голема автономија, знаете дека треба да го земете предвид овој приоритет.

лаптоп

Вид и големина на екранот

Светлите екрани нудат подобра гаранција бидејќи тие имаат многу повеќе контрасти и осветленост на нивните бои и поголема дефиниција. Овој режим е идеален за компјутери што ќе се користат во затворени простории, но ако неговата употреба ќе биде општа и да се користи на отворено, мат екраните се идеални.

Големината на екранот е важна и за видот на употребата што треба да се даде. Оние 12 ”се идеални за патување со компјутер насекаде и оние со димензии помеѓу 14 ”и 16” се неопходни за секојдневна работа. Екраните што веќе надминуваат 16 ”обично се користат врвни компјутери и специјализирани за игри.

RAM меморија

RAM меморијата е оној дел каде сите тековни програми се чуваат привремено, колку повеќе RAM меморија, толку повеќе апликации можете да управувате истовремено и без да се забавува компјутерот или да ви виси.

Лаптопи понудете спомени од 4 GB RAM меморија до 16 GB RAM меморија. Оние 4 GB се дизајнирани за домашни компјутери. Ако користите многу јазичиња и отворени програми со многу тежина и оптоварување, компјутерите на 8 GB до 12 GB.

лаптоп

Процесор

Процесорот е моќта на нашиот компјутер. Основните доаѓаат опремени со i-3 или i-5 опсези што ќе бидат доволни за нормална употреба. Ако користите нешто како уредување видео или фотографии, игри или програми поврзани со дизајнот или архитектурата, ваш е опсегот Intel i-7.

Графичката картичка

Овој дел од компјутерот важно е добро да го изберете ако користите процес на слика и видео, и за да работите многу подобро, ќе ви треба еден со голема моќ. Имаме од производителите NVIDIA и AMD. Картичките NVIDIA се оние кои нудат највисок квалитет и моќ, имаме од опсегот GTX 1060-70-80 до GTX 2060-70-80.

Хард диск

Ова е делот што ќе ги зачува сите информации на вашиот компјутер, колку е поголем капацитетот, толку е поголема цената на вашиот компјутер. Постојат два вида на меморија: SSD-уредите се мали и компактни, многу посолидни и многу побрзи во нивната работа. Единствената лоша страна е што тие се испорачуваат со многу помал капацитет отколку HDD хард дискови кои се многу побавни и поевтини.

лаптоп

Врски и додатоци

Повеќето лаптопи на пазарот веќе имаат врски HDMI, USB 2.0 или 3.0, со читач на SD картички и влез на VGA. Други дополнителни карактеристики е што може да има читач на ЦД и ДВД, со вграден рекордер, иако повеќето тековни компјутери не го носат.

Кои цени ни ги нудите на пазарот?

Имаме оние кои тие не надминуваат 300 евра и дека ни ги нудат сите основни функции, од нејзината автономија до нејзиниот процесор. Од 300 до 500 евра Веќе можеме да најдеме компјутери со екран со подобра резолуција и со основни функции, но нешто попреработени.

Оние кои надминуваат 750 евра Тие се оние кои нудат SSD дискови и многу пософистицирана опрема, со многу поразвиени карактеристики за висок квалитет и резолуција на вашиот екран и обработка на вашата RAM меморија.

Надминувајќи 1000 евра Веќе можеме да имаме компјутери со пософистицирана графика при рака и дури можеме да зборуваме за оние што се допираат 1500 € што се оние со висок опсег, идеален за оние кои сакаат највисок квалитет на преносни игри.

Ако сакате да видите повеќе за компјутерите, ви препорачуваме да прочитате како да изберете десктоп компјутер. За да го направите ова, кликнете на овој линк и ние ќе ви ги обезбедиме најдобрите карактеристики за да знаете како да ја изберете најдобрата за вашите потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.