Како да изберете десктоп компјутер

Десктоп компјутер

Ако сакате да изберете десктоп компјутер, тоа го знаете на пазарот постои широк спектар на брендови со сите карактеристики на располагање. Но, не сме достигнале толку напредна ера за да го најдеме супер компјутерот кој има поголемо издание отколку што може да предложите, мора да знаете како да го изберете оној кој најдобро одговара на сегашниот пазар и вашите потреби.

Во рамките на сите достигнувања што ги имаме на нашиот пазар, Можеме да го најдеме професионалниот десктоп компјутер, класичниот или напредниот, само треба да го изберете оној кој најдобро одговара на вашите потреби и потоа побарајте ја понудата со најдобра цена и цена, онаа што најдобро одговара на вашето портфолио.

Како да изберете десктоп компјутер?

Десктоп компјутер Тоа е уред дизајниран да се наоѓа во иста фиксна позиција, Нема одредена автономија на транспорт како лаптоп, но треба да се постави на статичен начин.

Овој тип на компјутер се состои од кула, екран, тастатура, глувче и други компоненти како што се звучници или печатач. Овие модели ја нудат гаранцијата наспроти тетратките каде што тие работат многу подобро и имаат поголема моќ за обработка.

Кога барате компјутер Мора внимателно да размислите за употребата што ќе ја дадете во тоа време или дури и во иднина, па оттука, вашиот предлог ќе го одреди типот на компјутер што ви треба. Постои начин да го соберете вашиот сопствен компјутер и да го направите многу моќен и економичен. Во овој случај тие се нарекуваат компјутери со бела етикета. И, постои друга можност за купување на бренд компјутер со гаранција и техничка услуга што ја нуди тој производител.

Десктоп компјутер

Што треба да земам предвид за да купам компјутер?

За да не залутате премногу од она што можеби ви треба, можеме да ви дадеме мали информации за тоа што може да значи денес имаат компјутер за околу 300 € со основни карактеристики.

 • Процесор. Intel: 3-та генерација i4600 или Pentium G3. AMD: Ryzen XNUMX.
 • RAM меморија. 8 GB рам. Барем овој капацитет од денешното ажурирање на програмата, треба простор.
 • Складирање. 1 ТБ HDD.
 • ПСУ или напојување: 500 В.

Но, ако е она што го барате компјутер за играње моќни игри како Minecraft, CS Go или Fornite цената се зголемува (од околу 700 наваму) и ќе ви требаат:

 • Процесор: Intel: 5-та генерација iXNUMX или повисока
 • RAM: 16 GB рам, во формат 8 GB X 2.
 • Складирање: 1 ТБ HDD.
 • Графичка картичка: nVidia GTX 1650.
 • ПСУ или напојување: 750 В.

Надвор од овие опсези има професионални компјутери кои обезбедуваат многу повеќе функции, вклучително и обработка на графички дизајн, уредување видео или професионална архитектонска работа, и тука цената се зголемува до достигнувајќи 1200 € наваму. Карактеристиките се еквивалентни на оние од претходните податоци, само ќе ни требаат процесор од петтата генерација, Intel: i7.

Десктоп компјутер

Што значи секој елемент на компјутерот?

Важното нешто при купување компјутер е да ги разгледате овие три клучни елементи: процесорот, графичката картичка и меморијата.

Процесорот или процесорот

Intel Core ќе ви даде можност да ви понудиме кој било од овие опсези во зависност од карактеристиките што ќе ги извршувате на вашиот компјутер.

 • Intel Core i3: Тие се процесори со ниски перформанси и со мала моќност. Идеални се за автоматизација на канцеларијата или задачи за обработка на текст, како и тивко прелистување на Интернет.
 • Intel Core i5: Тие се со средна изведба и се користат за извршување едноставни програми за уредување на 3D графики или игри.
 • Intel Core i7: Тие се оние од високата класа дизајнирани за помоќни процеси на графичко уредување и да можат многу побрзо да извршуваат повеќе апликации.
 • Intel Core i9 или Intel Xenon: Тој е дизајниран да се прилагоди на многу попрофесионални работни места.

RAM меморија

Тоа е привремена меморија со која не може да управува корисникот, бидејќи ќе биде задолжен за обработка на сите информации што ги складира компјутерот. Овој тип на зачувани информации ќе бидат податоци што ги бара вашиот систем одговорен за извршување на различни функции на вашиот компјутер кога ви треба. Има многу врска со апликациите, колку е поголема RAM меморијата, толку подобро ќе управувате со овие апликации бидејќи им треба повеќе и повеќе простор за складирање.

Оттогаш имаме 4 GB до 6 GB RAM меморија за многу едноставни задачи, оние на GB RAM меморија 8 за просечен корисник, па дури и GB RAM меморија 16, наменета за супериорен корисник.

Графичка картичка

Графичка картичка

Графичка картичка

Дали е оној што ви овозможува ефикасно да гледате слики и видеа. Постојат два вида на производител NVIDIA и AMD. Најскапите и најпопуларните бидејќи имаат подобар квалитет и моќ се NVDIA. Ако сакате да дознаете повеќе за графичките картички, можете да погледнете овој линк.

Меморија или тврд диск

Тој ќе биде одговорен за складирање на сите информации што ги обработувате и сакате да ги зачувате секундарно на вашиот компјутер. Колку е поголем капацитетот, толку е поголем трошокот. Постојат два вида на сеќавања: SSD-дискови кои се солидни хард дискови и тие се позајмуваат да имаат помал капацитет, но тие се многу побрзи и поскапи (околу 256 GB); и HDD-а: со поголем капацитет, но побавно во процесот, тие се исто така многу поевтини од претходните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.