Како да избегнете ризици од пожар во вашето возило?

авто-пожарСудар, превртување, механички или електричен дефект може да предизвика дел од возилото се запали вашето возило.

Не е секогаш лесно да се спречат несреќи, но може да се минимизираат ризиците, а исто така и можните последици. Ако сакате дополнителна безбедност, следете ги овие совети.

 • Бидете сигурни дека го имате натоварен апаратот за гаснење, во работна состојба и близу, и вежбајте го најбрзиот начин да го извлечете од место во итни случаи.
 • Осигурете се, барем еднаш годишно, професионален механичар да го испита електричното коло и горивото, така што пластиката и цевките не се менуваат со прекумерна топлина од моторот.
 • Обрнете посебно внимание на дополнувањата или модификациите што ги правите на електричната инсталација (вградување на дополнителни фарови, релеи, бројачи, итн.).

 • Проверете ги и заменете ги оштетените кабли, лабавите електрични врски, истрошените цевки и поправете ги сите протекувања на течност под автомобилот.
 • Често испитувајте ги сите извори на високи температури (систем за сопирање, катализатори, издувни цевки итн.).
 • Ако имате опрема за ЦНГ (Компресиран природен гас), испитајте го целото коло за време на годишниот тест.
 • Бидете претпазливи за промените во звукот на вашето возило и за чадот што може да ја исфрли издувната цевка додека е во движење.
 • Избегнувајте транспорт на предмети со високо согорување или експлозив, како што се шишиња со алкохол, бокали или аеросоли во внатрешноста на возилото.
 • Ако вашиот автомобил ги нема, обидете се да додадете безбедносни елементи како што се:
  • Инерцијален прекинувач за гориво - го прекинува протокот на гориво кога автомобилот нагло забавува (исто така, го запира напојувањето).
  • Вентил против повратна струја во устата на резервоарот за гориво: спречува излевање на горивото низ капакот (многу корисно во случај на превртување).
 • Во случај на пожар во вашето возило:
  • Паркирајте ја и затегнете ја рачната сопирачка за да спречите движење на автомобилот.
  • Не отворајте го аспираторот, бидејќи кислородот што влегува може да го разгори пламенот на огнот и да ве изложи на ненадеен пламен.
  • Насочете го млазот со гас од апаратот за гаснење пожар во основата на огнот.
  • Контактирајте ја полицијата или противпожарната служба.

Извор: BienSimple


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.