Како да знам дали имам краток френулум

Како да знам дали имам краток френулум

Многу мажи или тинејџери страдаат од краток френулум без сигурност да знаат дали можат сами да го поправат тоа. За други е мистерија да знаат дека имаат краток френулум, пристигнуваат многу момчиња на зрелоста со сомнеж, а другите мажи со години го кријат својот проблем без да знаат што да прават.

Во зависност од степенот до кој е присутен, може да бара на мал третман. Во повеќето од овие случаи, тоа се решава кога децата се мали и само бара некаков крем што помага да се повлече кожата за да дава малку по малку. Но, во други понапредни случаи ќе биде потребна операција.

Како да знам дали имам краток френулум?

Прво на сите е да се знае ако страдате од краток френулум или тоа е друг вид на проблем како фимоза. Кожата што го опкружува пенисот мора да биде задолжена за спојување на внатрешното лице на кожичката со она на глансот и тоа се прави преку превиткување што помага да се истегне и контрахира.

Кога овој набор или френулум е премногу краток го прават ова движење невозможно или премногу го отежнува, каде што кога станува збор за ерекција ќе имате потешкотии и затоа нема да можете да имате сексуални односи. Ако френулумот е краток или не е многу еластичен нема да дозволи глансот целосно да се повлече и може да се види само кога пенисот ќе се подигне

Како да знам дали имам краток френулум

Зошто се појавува краткиот френулум?

Главната причина е кога се појавила фимоза. Фимоза е кога дупката во кожичката е премногу мала, тесна или не многу еластична за да го спречи излегувањето на глансот. Ќе се направи обид да се повлече кожата назад и ќе има многу потешкотии, па не можете да постигнете ерекција, но можете да уринирате совршено. Овој факт може да биде поврзан со краткиот френулум.

Други причини може да има генетско потекло, каде од раѓање растеш со оваа аномалија. Но, други времиња може да биде кога имало генитални инфекции (воспаление или фиброза) каде што има задебелување на френулумското ткиво.

Некои мажи, како и деца или адолесценти можеби имале солза на френулумот а за време на неговото заздравување лошо зараснало. Во некои од овие прилики френулумот тоа се деформирало или скратило.

Кои симптоми може да се појават

Како да знам дали имам краток френулум

Постојат многу непријатности кои можат да се појават поради краток френулум. Првата е да се обиде да ја повлече кожата во обид да има сексуален однос или да мастурбира, така што тоа ќе предизвика болка.

Во некои од овие обиди, може да се обидете да одржите врска со постигнување да настане солза, затоа мора да се зашие. Во други случаи обидот е таков што дури пенисот е свиткан, главата на пенисот се наведнува на едната страна.

И покрај сите обиди на кои можеше да им дојде добар крај, ако не беше успешен, можеби ќе се случи многу иритација и големо чешање во областа пред таков обид.

Третман за краток френулум

Најдобар и најефикасен третман е хируршка интервенција. Нема поголеми компликации и брзо, едноставно и лесно се лекува. Ќе биде завршено под локална анестезија и амбулантски, без хоспитализации. Френектомијата се состои од правење мал засек или засек со скалпелот во пределот на френулумот, така што тој повеќе не произведува напнатост во ткивото или кожата од која зависела. Потоа ќе се нанесат неколку конци со нанесување на повидон јод (антисептик) и со преливи импрегнирани со лековита крема. За проблемот на фимоза операцијата е различна, бидејќи целата кожа што ја опкружува кожичката е целосно отстранета, оставајќи ја главата на глансот целосно изложена.

Има мажи кои проблемот со краткиот френулум може да се реши со вежби за истегнување. Се состои од правење движења на повлекување на кожата наназад со одредена цврстина и повторувачки. Ќе биде завршено под медицински надзор 4-5 недели и со помош на крем на база на кортикостероиди за намалување на воспалението и разредување на здебеленото ткиво. Ако овој третман не даде ефект, ќе треба да се примени операција.

Како да знам дали имам краток френулум

Каква ќе биде неговата еволуција?

Важно е да се направи серија на секојдневна нега дома, така што исцелувањето е точно. Мора да спречиме појава на инфекции и за ова ќе се прават секојдневни лекови, чистење на областа со сапун и вода и последователно нанесување на повидон јод. Потоа повторно ќе се покрие со преливите и со соодветната крема, за добро заздравување и за да нема триење.

Се препорачува за време на лекувањето на машкото треба да избегнувате ерекција, бидејќи е во момент на заздравување и затоа може да стане уште болно. За практикување на сексуален однос важно е да почекате малку повеќе од 15 дена, иако идеално, до четири недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.