Како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади

како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади

Повеќето од нас мажите имаат заедничка судбина: ќелавост. Постојат некои индикации за да научите како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади или не Мора да имаме предвид дека секоја личност е различна и мора да оцениме многу концепти и знаци што ќе ни дадат до знаење кога ќе одиме ќелаво.

Во оваа статија ќе ве научиме како да знаете дали ќе одите ќелаво и да идентификувате кои се претходните симптоми за тоа.

Како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади

алопеција

Гените можат да играат основна улога во ова. Гените се тие што го одредуваат опаѓањето на косата и можат да бидат наследени од татковското или мајчиното семејство. Растот на косата е регулиран од околу 200 различни гени, затоа во комбинација со оние на таткото и мајката не мора да го следи истиот образец од еден до друг брат. Сето ова значи дека во исто семејство некои луѓе можат да одат ќелаво, а други не. Исто така, треба да ја земете предвид возраста на која тоа ќе се случи.

Гледањето фотографии од предците беше најточен начин да се утврдат шансите да се изгуби косата на млада возраст пред неколку децении. Сепак, денес имаме повеќе научни методи кои се точни. Лекарот може да земе ДНК примерок од плунката што се акумулира во образите и тоа ќе покаже колку сте чувствителни на хормонот што го лачи целиот тестостерон во телото. Овој хормон е познат под името дохидротестостерон, пократко познат како DHT. Овој примерок од плунка не само што ќе утврди дали ќелавите, туку исто така може да предвиди како ќе реагирате на различни лекови што се користат за лекување на опаѓање на косата позната како алопеција.

Можеби имате наследна висока чувствителност на DHT и ќелавост може да започне веднаш штом ќе заврши пубертетот. Не се смета производството на DHT, туку чувствителноста на истиот хормон што сте го наследиле од вашето семејство. Оние со најголема чувствителност први доживеаја слабеење на корените што резултираше со осветлување на областа на круната и појава на вдлабнатини на челото. Пигментацијата на косата е обично поблага за оние со симптоми на пре-алопеција. Постојат некои однесувања од ден на ден кои можат да го зголемат производството на DHT што ги зголемува шансите за опаѓање на косата.

Меѓу овие навики имаме пушење, континуиран стрес, снимки на стероиди и тестостерон за да се претстави повеќе во теретана. Додатоците како креатин се прилично поврзани со алопеција, но новите студии открија дека нема проблем со тоа.

Возраст во кој започнува опаѓањето на косата

вдлабнатини за коса

Еден од начините да знаете дали ќе одите ќелав е да ја знаете возраста во која почнувате да ја губите косата. Секој петти маж започнува значително губење на косата во своите 20-ти. Овој процент се зголемува пропорционално како што стареат луѓето. Обично зголемувањето е пропорционално на возраста. На пример, на 30 години веќе има 30% од мажите кои ја губат косата. Оваа пресметка е особено точна за оние кои стареат и опаѓањето на косата е пропорционално. Ако достигнете средна возраст и чувате голем дел од косата без да си сторивте ништо, вашата чувствителност на DHT е веројатно мала. Затоа, ќе имате многу побавен модел на опаѓање на косата како што стареете.

Симптомите на постепено опаѓање на косата тешко се откриваат сè додека не биде предоцна. Ако забележите дека челото станува пошироко и косата ја губи силата околу круната, ова се најочигледните знаци. Исто така е можно падот да биде порамномерен рамномерно распореден. Овие типови на состојби често се нарекуваат невидлива ќелавост. Во овие случаи, косата станува сè помалку густа се додека не стане видлива со голо око. Губење на косата е хронична и прогресивна состојба која се влошува и се влошува ако не се лекува.

Постојат начини да се спречи невидливата ќелавост. Постојат некои методи за следење на прогресијата на долгорочно опаѓање на косата. Тоа е периодична ревизија што може да создаде долгорочна перспектива на опаѓање и нуди различни чекори за човекот да не стане ќелав толку брзо. Повеќето ќелави мажи не ја губат косата на страните и на задниот дел од главата, па дури и објаснуваат зошто овие корени се имуни на DHT.

Како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади: зајакнете ги фоликулите

како да знаете дали ќе одите ќелав

Еден од најпознатите третмани е зајакнување на фоликулите и е во спротивност со оној за запирање на падот. Не е добро познато што е подобро ако да ги зајакнете фоликулите што веќе ги имате или да запрете опаѓање на косата. Без оглед на тоа колку сте чувствителни на DHYT, веројатно порано или подоцна ќе доживеете некое опаѓање на косата. Сето ова е дел од растењето и стареењето. 90% од 90-годишните мажи имаат значително помалку коса отколку кога биле млади. Сепак, можете да ја забавите стапката на опаѓање на косата, а ние не зборуваме само за пропеција или за трансплантација.

Првиот чекор за да спречите паѓање на завесата е да спиете постојано на часовите што ви одговараат секој ден. Подобро е да се намалат алкохолот и тутунот бидејќи тие се супстанции што го компромитираат производството на влакна на косата. Тој исто така советува да не се прават одредени медитации како што се антихипертензиви, хормони за третман и модулатори на расположение како што се Тие се антидепресиви и апчиња за вознемиреност. Ставањето на сите овие промени во рутината со одреден медицински третман може да биде добро решение. Кога правите една или двете работи, ќе почнете да забележувате долговечност во вашата коса.

Сигурно ќе продолжите да го губите превезот прогресивно, но не на ист начин повеќе.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да знаете дали ќе одите ќелав кога сте млади.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.