Како да го закопчам костумот?

Костум

Костум со соодветна кошула и кратко појавување што ни дава елеганција е нешто што секој маж мора да го има во својот плакар резервиран за посебни прилики. Исто така, може да имате несреќа, како што е мојот случај, да морате да носите костум на работа секој ден, така што од нешто што го користиме во посебни прилики преминува во дневна облека, која патем се обидуваме да ја носиме за оние специјални прилики.

Да носат костум со елеганција важно е да избереме костум од нашата големинаДека ни одговара и се чувствува добро, но исто така е многу важно да ги избереме другите облеки што ќе ги носиме, како и да ги надополниме.

Исто така е многу важно да знаете како да закопчате костум, затоа што дури и ако облечеме прекрасно одело, многу скапо и зашиено од најдобриот кројач на светот, можеме да уништиме сè на едно трепнување ако не знаеме како правилно да го прицврстиме тој костум.

Ако не носите често одело и не знаете како да го прицврстите или едноставно, и покрај тоа што го носите секојдневно, никогаш не сте знаеле како да прицврстите, не грижете се затоа што во текот на овој напис ќе научите како да го направите тоа. Убедени сме и дека ќе научите многу повеќе работи, така што секогаш кога ќе го облечете костумот да изгледате како вистински срцекршач кој се излева со елеганција од сите четири страни.

Секој стил на одело е закопчан на еден начин

На прво место потребно е да се знае дека секој стил на одело е закопчан на еден начин различно и на пример, нема да можеме да закопчаме јакна со двојни гради на ист начин како и едноставна.

Изберете костум што ќе го носите, испробувајќи го оној кој најдобро ви одговара без да закопчате, и сега ќе се зафатиме со работа, учиме како да закопчаме секаков вид јакна од костум.

Како да закопчате едноставна јакна со 1 копче

Едноставните јакни или блејзери со 1 копче најлесно се закопчуваат од кога и да се Треба да размислиме само ако сакаме да го закопчаме или не.

Она што треба да ви биде јасно е дека кога и да стоите мора да имате прицврстена јакна и единствениот изговор за откопчување е кога ќе седнете за да не испакне, генерирајќи прилично грд детал.

Како да закопчате едноставна јакна со 2 копчиња

Едноставниот костум со јакна со два копчиња е еден од најчестите и најкористен од скоро сите мажи. Ако сакате да го закопчате на вистински начин, запомнете го тоа кога стоите, мора да го имате копчето само горното копче, никогаш и двајцата освен ако не сакате да изгледате како неблагороден човек кој знае многу малку како да облечете костум.

Ако костумот е со две копчиња, ние само го прицврстуваме горниот.

Ако костумот е со две копчиња, ние само го прицврстуваме горниот.

Во случај да почувствувате дека мора да го откопчате копчето горе за да има природен пад. Запомнете, никогаш не седите со копчињата на јакната закопчани, ниту горниот, ниту обете, бидејќи тоа ќе направи многу грд и чуден ефект во очите на другите луѓе кои ве гледаат.

Како да закопчате едноставна јакна со 3 или 4 копчиња

Како да закопчам јакна од костум

Костумите со јакна од 3 или 4 копчиња стануваат сè попопуларни и бараат од нас да застанеме и малку да размислиме кои копчиња да ги прицврстиме. Нашата препорака без сомнение е секогаш да го копчето средното копче во случај на 3 копчиња и копчето погоре како опција. Никогаш не треба да ги закопчувате дното или двата копчиња.

Ако јакната има 4 копчиња, треба да ги закопчате двете копчиња на средина и ако ви одговара или целосно ви се допаѓа горното копче. Во никој случај не треба да носите 4 копчиња копчиња.

Како и во претходните случаи Кога седите, можете целосно да го откопчате копчето или да го оставите долното копче закопчено оној што сте го прицврстиле, иако најдобро е да го оставите целосно откопчан за да избегнете уште еднаш чудни и неелегантни ефекти.

Како да закопчате јакна со двојни гради 6 × 1

Јакните со двојни гради 6 × 1 имаат 6 видливи копчиња, иако само едно може да се закопча. Внатре, исто така, ќе најдеме копче кое не е видливо во повеќето јакни, кое секогаш мора прво да го закопчаме. Потоа ќе мора да го копчиме единственото надворешно копче што може да се зацврсти.

Во овој случај, дури и кога ќе седнеме, мора да ја закопчаме јакната. Овој вид јакни со двојни гради, доколку се добро изработени и добро или совршено ни прилегаат, треба да имаат природен пад дури и кога седиме.

Секој џентлмен за самопочитување никогаш нема да откопча јакна со двојни гради, ниту, секако, ќе ја соблече во кое било време. Друга работа ќе биде тоа што претпочитаме да не умираме од топлина или непријатност и да бидеме малку помалку господа.

Како да закопчате јакна со двојни гради 6 × 2

Со јакна со двојни гради 6 × 2 треба да се однесуваме практично исто како и со јакна со двојни гради 6 × 1, иако во овој случај ќе имаме две видливи копчиња што можеме да ги копчиме и внатрешно копче, кои не се видливи, што мора да ги прицврстиме во сите случаи без исклучок.

Од надворешните копчиња треба да го носиме само горниот закопчан, оставајќи го долниот без закопчување. Како и во претходниот случај, овој вид јакна никогаш не треба да се откопчува, дури и кога ќе седнеме.

Елеците се секогаш целосно закопчани

Многу одела обично имаат елек како додаток кој во сите случаи мора да носиме целосно закопчано, освен последното копче на долниот дел што мора да го носиме откопчано за да не се појави лошо чувство.

Ве молам, никогаш не носете го елекот целосно откопчан затоа што дава многу грда слика и тотално нарушување.

Овие се сите начини да закопчаме костум, иако можеби пропуштивме некои бидејќи модата напредуваше со вртоглаво темпо. Ако е така, можете да го искористите просторот во овој пост резервиран за коментари за да ни ги поставите вашите прашања за тоа како да зацврстиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Ми се чини само мода, а не протокол, ако е мода, тоа не е навистина важно, дали можете да ја разјасните оваа точка?

 2.   Мигел dijo

  дали е шега нели ?? Каков кловн, смешен сум со едно копче закопчано ...

 3.   Alice dijo

  Сиромашни мажи! штета! Тогаш е срамота за другите да гледаат некои со прицврстени копчиња, ако не носат памучни спортски чорапи или ужасна вратоврска, прашајте експерт или стручно мислење, не верувајте секогаш на првиот мајмун кој „ги води“

 4.   ЗАСКА dijo

  Глупости, ќе ја купам онаа со 3 копчиња и ќе ја прицврстам само оваа подолу и потоа ќе ти помогнам уште 2 копчиња

  1.    Фафело dijo

   хахахахајајајајајајајајајај
   ти си најдобрата хајаџајајајајајајаја

 5.   точки dijo

  Блејзер со 4 копчиња, фрли го сега? Се откачуваш !!! Се сомневам дека шефот ќе направи 700 евра блејзери со 4 копчиња за купувачите да ги купат и фрлат! Лудувајте ажурирајте малку!

 6.   JJ dijo

  Хахаха, дали луѓето навистина мислат дека тоа е мода?
  Јас не сум голем fanубител на протоколи, но ако имате Американец, би ве советувал да го следите овој, тоа не е само педантерија, туку секогаш е препорачливо да бидете свесни за секоја ситуација.
  Што се однесува до копчето 4, тие можеби не се модерни, но не треба ниту да го фрлате.
  Друг факт што треба да го знаете е дека јакната никогаш не се отстранува, дури ни кога седат на масата.

 7.   18445 dijo

  Ги молам сите што се жалат или ги критикуваат копчињата што носат спортска облека 24,7,365 е срамота да се види некој како носи костум без малку да знае !!! ако не знаете да го користите, не носете го !!!

 8.   orgeорџ dijo

  И, може некој да ми објасни зошто долните копчиња не можат да се прицврстат? За што служат тие ако не можат да се прицврстат? Дали има некаква практична или рационална причина за вакво срање, освен воспоставување апсурдно правило со единствениот пример за разликување на оние што го знаат од оние што не го знаат и казнување на второто? Свет на идиоти, овој што моравме да го претрпиме ... Иако од свет што е запишан како икона на елеганција и разлика, облека како изопачена апсурдна како вратоврска (носам сега, патем), што останува да се очекува ...

  1.    Орбеа dijo

   Да, прицврстувањето на долните копчиња предизвикува преклопување на костумот и не одговара совршено на силуетата. Многу го ограничува движењето на телото, веднаш штом ќе се движите, ќе го преклопите костумот, и ќе изгледа разбушавено.
   Костум е да се облекувате елегантно, тој секогаш мора да биде совршен, не можете да носите костум со брчки или свиткано.

 9.   Лав dijo

  Одлични совети честитки од Мексико

бул (точно)