Како да ги намалите маснотиите околу половината?

намалување на маснотиите во стомакот

Доаѓа лето и секој сака да покаже добро тело на плажа. Маснотиите во стомакот имаат многу лоша слика во однос на естетиката, особено кај мажите. Генетиката на повеќето мажи е да се здебелат и да акумулираат маснотии во пределот на стомакот. Сепак, постојат бројни аспекти за комбинирање на основната и здрава медитација, физичка вежба и некои додатоци кои помагаат во намалувањето на маснотиите во стомакот.

Во оваа статија ќе ве научиме како да ги намалите маснотиите околу половината и што треба да земете предвид за тоа.

Спречете маснотии

маснотии во половината

Пред да се обидете да изгубите маснотии, најдобро е да спречите акумулација на тоа, особено во пределот на стомакот. За да го направите ова, мора да го земеме предвид енергетскиот биланс во нашата исхрана. Ние мора да одржуваме внес на калории што е балансирано со нашето тело. Односно, во секојдневниот ден имаме потрошувачка на енергија што се базира на нашиот базален метаболизам нашата физичка активност и во вежбање и во нашата работа.

Во секојдневниот живот мораме да се преселиме за да одиме на работа, да пазаруваме, да шетаме со нашите миленици, да излегуваме со нашите сакани итн. Целата оваа физичка активност не е поврзана со вежбање. Сепак, исто така троши калории што мора да се земат предвид во нашиот вкупен биланс. Покрај тоа, ние мора да ги додадеме трошоците за енергија вклучени во обуката во салата или надвор. На сето ова Ние го додаваме нашиот базален метаболизам и ни дава потрошувачка на енергија што ја имаме. Ако сакаме да спречиме маснотии, мора да ја усогласиме потрошувачката на калории со нашите трошоци за да ја одржиме телесната тежина со текот на времето.

На овој начин, успеваме да спречиме зголемување на маснотиите, а за да се одржуваме избегнуваме акумулација на маснотии во пределот на стомакот. Една од најлошите навики што можеме да ја имаме во нашиот живот е седентарен начин на живот. Разликата сега ќе го означи нашето слободно време. Ако го поминуваме слободното време на каучот гледајќи телевизија, поверојатно е да акумулираме маснотии во стомакот поради недостаток на физичка активност. Само со прошетка и уживање во возењето доволно е да се задржи зголемувањето на маснотиите.

Како да ги намалите маснотиите околу половината

маснотии во стомакот

Ако сме собрале малку маснотии во половината, мора да го смениме она што го споменавме погоре. Нашиот енергетски биланс сега мора да биде негативен ако сакаме да го намалиме процентот на маснотии. Односно, мора да внесуваме помалку калории отколку што трошиме секојдневно. Ова ќе биде моторот за да може да согорува маснотии. Покрај тоа, станува интересно да се тренираат тегови во салата за да се помогне во одржувањето на мускулната маса За време на процесот на губење на маснотии и движењето повеќе ќе генерира повисоки калориски трошоци.

Иако нашето тело не може да одлучи од каде губи маснотии, со овие навики ќе почнеме да губиме маснотии од пределот на половината. Храната игра фундаментална улога во губењето маснотии. Не е важно само да се воведе здрава исхрана, туку и да се земе предвид внесот на протеини и вкупните калории.

Кардиоваскуларните вежби можат да бидат добра алатка за помогне да се генерираат повисоки калориски трошоци Тоа ќе резултира со зголемена загуба на маснотии. Ако го комбинираме со тренинг со тегови, може да биде одличен сојузник. Сепак, кардиоваскуларните вежби не треба да бидат основа на нашата обука. Не можеме да го заборавиме ова, бидејќи е од суштинско значење да тренираме сила ако сакаме да изгубиме маснотии, а не мускулна маса.

Препораки за намалување на маснотиите околу половината

отечен стомак

Како што може да очекувате, има повеќе препорачана и помалку препорачана храна и производи за губење на маснотиите од половината. Здравата исхрана треба да биде основа на нашата исхрана. Мора да ја заборавиме целата преработена храна која е полна со празни калории без хранливи материи и неколку направени претходно. Храна како слатки, замрзната храна како лазања, пица, брза храна, итн Можеме да воведеме некои од овие намирници во помал дел, ако тоа ќе ни помогне да продолжиме со нашиот план за јадење. Сепак, тоа не треба да биде основа на диетата.

Што се однесува до дополнувањето, има многу од овие онлајн производи што можат да ни помогнат да ги намалиме маснотиите околу половината, се додека ги почитуваме основите што ги воспоставивме претходно. Воспоставени основи како што се тренинг за сила, физичка активност и потрошувачка на калории под трошоците. Да дадеме пример за подобро да го разбереме: да замислиме дека за да ја одржиме телесната тежина треба да внесуваме 2000 kcal дневно. Со внесете 1700 kcal, зголемете ги нашите дневни чекори и тренирајте ја силата еден час дневно, повеќе од доволно е да изгубите маснотии со текот на времето.

Исто така, мора да разберете дека намалувањето на маснотиите во половината не е нешто брзо. Особено ако вашата генетика има тенденција да акумулира маснотии во пределот на стомакот, ќе потрае подолго време за да ги согорите тие маснотии. Дополнувањето може да ви помогне да ги зголемите калориските трошоци во мирување и да го потисне апетитот така што калорискиот дефицит е многу поподнослив.

Предности на купување преку Интернет

Во секојдневниот ден имаме бројни опции за купување производи што можат да ни помогнат да ги намалиме маснотиите околу половината. Една од предностите на купување преку Интернет е тоа можете да ги знаете мислењата на другите потрошувачи за предметниот производ. Покрај тоа, леснотијата за купување со еден клик ве тера да не го „губите“ вашето време физички одејќи во продавница и искористете го тоа време за напорно тренирање.

Кога купувате преку Интернет, можете да го видите производот и да ги споредите цените за да најдете совршена комбинација на додатоци што можат да ви помогнат да ги намалите маснотиите околу половината. Не заборавајте дека без усогласеност со основите, овие производи немаат иста ефикасност. Ако немате добра диета, самиот производ нема да ви помогне да изгубите маснотии. Откако ќе се воспостават темелите, додатоците можат да го подобрат процесот и да го забрзаат.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа како да ги намалите маснотиите во половината и да го имате саканото тело за лето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.