Како да ги исчистите црните точки на лицето

Како да ги исчистите црните точки на лицето на мажите

Црните точки се одвратни и нивниот изглед се должи на различни фактори кои предизвикуваат тоа затнување во порите. Возраста на адолесценцијата е период кога често се појавуваат акни и појава на овие митесери мора да се преземат екстремни мерки и претпазливост како чистење.

Други фактори кои можат да влијаат на нејзиниот изглед се стрес, загадување, храна или дека самата кожа има тенденција да биде мрсна. Првата цел на ова чистење е да се обиде отпушти ги тие пори за да можат да се отстранат сите оние нечистотии или материи кои го затвораат неговиот отвор.

Како да ја исчистите кожата за да ги отстраните црните точки

Постојат неколку производи или активни состојки кои можеме да ги користиме како формули за чистење. Креми со состојки од црн јаглен тие многу добро ги апсорбираат нечистотиите. Тие обично се позајмуваат во форма на маски и црна боја, каде што ќе биде неопходно да се намачка на лицето и да се остави да се исуши. Кога ги отстранувате ќе ги повлечеш сите црни точки.

Салицилна киселина исто така чисти во длабочина. Тие се креми кои ја содржат оваа компонента и мора да се нанесат на лицето, нежно да се масира неколку секунди и потоа да се исплакне. Ги чисти и отпушува порите во длабочина.

Пилинг тоа е исто така задолжително. Еднаш неделно нанесете на чисто лице и нежно масирајте, оставајќи ги нејзините честички повлечете ја целата таа нечистотија кои ги затнуваат порите.

Како да ги исчистите црните точки на лицето на мажите

Секојдневно чистење за да се избегне нејзиниот изглед

Секој ден е од суштинско значење добро чистење за почеток на денот. Со специфичен сапун за лице и топла вода ќе ги исчистиме и влијаеме масните места. На овој начин веќе ги елиминираме нечистотиите давајќи оксигенација. Потоа ќе нанесеме специјална крема за комбинирана кожа.

Пред да спијам исто така многу се препорачува исчистете го лицето на ист начин што го направивме наутро, да ги исчистиме сите нечистотии додадени на лицето во текот на денот. Една препорака е да се обидете да имате рацете секогаш чисти, Па, со постојано допирање на нашите лица, можеме да додадеме нечистотија без да го сфатиме тоа. По ќе нанесеме крема за комбинирана кожа и ноќе.

Има креми кои веќе се на пазарот за да прават друг вид на секојдневно чистење. Се состои од фрлање специјално млеко за чистење, каде што ќе се масира и отстрани лицето. Потоа ќе има нанесете специјален тоник за комбинирана кожа и на тој начин ќе ги затвори порите.

Како да ги исчистите црните точки на лицето на мажите

Пожелно е да се користи еднаш или двапати неделно пилинг за кожата, ако може да биде мазна. Тоа ќе помогне да се отстранат мртвите клетки и сета акумулација на себум што не е отстранета на дневна основа. Ако се отстрани многу подобро ќе помогне во отпушување на порите и ќе го отстрани потеклото на митесерите и други несовршености.

Друг третман што може да се примени е употреба на маски за лицеИма и такви со прочистувачки, деконгестивен, оксигенирачки, навлажнувачки ефект и како третман за густа кожа. Примената на овие маски ќе ја подобри сета грижа постигнавме во текот на неделата.

Како да ги исчистите црните точки на лицето на мажите

Оваа друга техника за чистење се состои од чистење на црните точки дома и дома, со неколку едноставни чекори кои ќе вредат.

 • мора чистење на лицето со специфичен сапун за лица и потоа можеме да нанесеме тонер, по можност содржи ниацинамид или витамин Б3. Тоа ќе помогне да се отвори порите и да се исчисти во длабочина.
 • Ние можеме подгответе парна бања во мало тенџере да се испари лицето и да го направиме отворете ги порите. Оваа техника се уште се користи, но има и такви кои не ја препорачуваат бидејќи сметаат дека е голема размножување на бактерии. Ќе мора да го поставите лицето во близина на пареата неколку минути, или ставете крпа со лицето надолу над пареата, и тоа три до четири минути.
 • Добро го сушиме лицето и можеме да одиме вадење црни точки со нежно притискањеМожете да си помогнете со малку хартија за да го направите попрецизно и неговото вадење да не се лизга, а секако, никогаш не користете ги ноктите за да избегнете оштетување.

Како да ги исчистите црните точки на лицето на мажите

 • Постои екстрактор за комедони за да можат да го направат тоа без да остават траги, ќе ви помогнат да ги отстраните без да вложите многу напор. Не обидувајте се да ја натерате областа ако не го добиете она што го очекувавте, единственото нешто што можете да направите е да ја влошите областа и да ги зголемите мозолчињата или митесерите.
 • По повторно ќе го исчистиме лицето со сапун и вода. Можеме дури и користете пилинг мека за да го заврши чистењето. Конечно ќе користиме тонер за затворање на тие пори а ако ви треба крем бидејќи кожата е многу сува, можете да ја употребите.

Ако сте многу склони кон митесери или акниОвие секојдневни третмани или техники функционираат многу добро. Како комплементарни совети можеме да посочиме други идеи за да не се мешаат со претходните. Ако имате мрсна коса од суштинско значење е да го третирате со специфичен шампон, избегнувајте го сонцето се што можете бидејќи акните често се влошуваат. Измијте го лицето наутро и навечер како што наведовме, обидете се да не го допирате лицето со рацете и сменете ги навлаките за перници многу често.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)