Како брзо и ефикасно да се ослободите од салото на стомакот

Како брзо и ефикасно да се ослободите од салото на стомакот

Доколку сте одлучиле да станете во форма и би сакале да го подобрите вашиот изглед, ви ги предлагаме најдобрите трикови и начини како може да се ослободи од маснотиите на стомакот. Мора да се признае дека тоа е доста конфликтна област и дека многу луѓе Тешко им е да ослабат во овој дел. Нема ништо невозможно, иако треба да бидете реални, целосно отстранете ги локализираните маснотии тоа е задача која ќе чини многу напор, но треба да се обидеш.

Абдоминалниот дел е една од најтешките области за отстранување, една од најомразените, а тоа многу мажи го знаат. Womenените исто така го обработуваат тој аспект, или поради хормонални околности или затоа што поминале бременост. Но постојат практични совети и трикови кои можат да помогнат.

Како ефикасно да изгубите тежина

За да започнете да сакате да изгубите маснотии во стомакот, треба да започнете губење на вишокот килограми. Willе започнеме со знаење на нашиот начин на живот и пресметување нашиот базален метаболизам. Оттука ќе создадеме сопствена диета за калории за да ги намалиме калориите што ги трошиме. Вториот чекор би бил да помогнете да се направат повисоки калориски трошоци базирани на кардиоваскуларни вежби и тренинг за сила за добивање мускулна маса.

Како брзо и ефикасно да се ослободите од салото на стомакот

За да го пресметаме базалниот метаболизам, ќе го пресметаме овие математички формули направено од Харис-Бенедикт, Резултатот од оваа равенка е калориите што му се потребни на вашето тело дневно:

  • Човек = (10 x тежина во кг) + (6.25 × висина во см) - (5 × возраст во години) + 5
  • Mujer = (10 x тежина во кг) + (6.25 × висина во см) - (5 × возраст во години) - 161

Трикови за губење маснотии во стомакот

Како прво, започнете со намалување на внесот на калории со вишок и создаде калориски дефицит. Ако сакаме многу да јадеме помеѓу оброците, ќе мора да ги елиминираме сите оние слатки, грицки или безалкохолни пијалоци кои додаваат калории што не ни се потребни.

Јадете повеќе храна со влакна и протеини

Како брзо и ефикасно да се ослободите од салото на стомакот

Тоа го знаеме од прва рака треба да се обиде да ја намали храната богата со јаглени хидрати на нашата исхрана. Постојат луѓе кои ги пренесуваат овие јаглехидрати во масти во нивните тела, и тие исто така се фокусираат на области како што се колковите и стомакот. Шеќерот исто така мора да се елиминира на диетата, бидејќи нејзиниот калориски потенцијал се трансформира во маснотии.

За да ги намалите сите овие желби, можете да ги замените сите овие намирници во други всо голема количина на протеиниНа Протеините помагаат повеќе да се контролира апетитот и ќе н satisf задоволи малку повеќе. Храната богата со растителни влакна, исто така, помага во ублажување на гладот ​​и може да се најде во цела храна, овошје, зеленчук и мешункиНа Зголемување 10 грама влакна во нашата секојдневна исхрана можеме да намалиме до 3,5 проценти од висцералната маст. Препорачаниот внес за овој мониторинг би бил 20 до 35 грама дневно.

Да не се пие алкохол

Знаеме дека е тешко да се избегне неговата потрошувачка, но мора да претпоставиме дека алкохолот додава многу непотребни калории во телото а особено ако се зема со пијалоци богати со шеќер. Мора избегнете ги сите празни калории и на тој начин ќе му помогнеме на нашиот црн дроб. Вообичаено би било да се пие по еден пијалок алкохол дневно за жени и два пијалока за мажи.

Пијте вода со лимон

Ова ќе помогне на некој начин да ги намали масните наслагиНа Со некои студии се покажува дека пиењето вода со лимон помага да се подобри метаболизмот и да се намали апетитот. Најдобро е да го земате наутро на празен стомакНа Willе набудувате како помага да се направи варењето на целата храна што ја јадеме и ќе го детоксицира црниот дроб за да работи многу подобро.

Рутина за вежбање

Спортот е уште една од алтернативите за спуштање на половината. Најдобрата комбинација е направи малку кардио заедно со специфичен тренинг за стомачни мускули. Но, не фокусирајте се само на кардио вежбите, бидејќи можете да потрошите 20 минути за кревање тегови и да помогнете во намалувањето на маснотиите во стомакот.

Меѓу вежбите што можете да ги практикувате, многу е ефикасно изометриска плочаНа Тоа е практика што може да се направи со употреба на сила и намалување на болките или повредите во грбот. Важно е да го затегнете абдоминалниот дел и да направите серии од 30 до 45 секунди.

Како брзо и ефикасно да се ослободите од салото на стомакот

Вежби стомачни со подигање на нозете тоа е исто така друг начин да не се затегне грбот. Тоа ќе се направи со телото што лежи на грб, рацете се поткрепени и се прават разни вежби со нозете, без да се допира земјата.

Други вежби што можеме да ги препорачаме се како да се направи долни стомачни мускули, На коси o los изометрискиНа Ако сте заинтересирани, можете исто така да испитате како правилно стомачни и следете конзистентна рутина за да не пропуштите никаков удар и ефективно да ги видите резултатите. Имајте на ум тоа мора да бидеш постојан За да можете да ја видите вашата цел, на почетокот секогаш е тешко да се навикнете, но околу 12 до 14 дена почнувате да гледате резултати и тоа ве охрабрува да продолжите да напредувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.