Како безбедно да ги користите социјалните мрежи

користете ги социјалните медиуми безбедно

Користете ги социјалните мрежи безбедно, без да се грижите дали ќе предизвикате психолошко вознемирување, е нешто што денес загрижува во нашето општество. Ние го потенцираме унапредувањето на оваа технологија преку социјалните мрежи во проблем што се грижи, особено за децата и адолесцентите, бидејќи тие се клучните точки за спречи ги да развијат когнитивно-бихевиорално дело со тотална нормалност.

Без понатаму, ова не застанува само кај децата, туку веќе кај многу луѓе во напредна возраст ја зголемуваат својата зависност користејќи социјални мрежи и без одржување на безбеден начин на ракување. Ова создава зависност, зависност и стрес, сето тоа е едноставност на детали кои се вкоренети како прва потреба.

Социјални мрежи

Кога зборуваме за социјалните мрежи, на ум ми доаѓаат апликации како Фејсбук, Твитер, Инстаграм или WhatsApp. Сите се користат како средство за интеракција помеѓу познати луѓе или помеѓу непознати општества и групи.

Околу 50% од светската популација ги користи овие медиуми и затоа нивната врска е секојдневна. Треба да се напомене дека во овој вид на употреба е важно да се едуцира за правилна употреба, бидејќи тие се адолесценти, но многумина ја немаа таа дисциплина благодарение на брзата имплементација во нашиот систем.

користете ги социјалните медиуми безбедно

Кога се пријавува како „зависност“?

Можеби добро сме го користеле неговото ракување, Треба само да знаете како да процените кога зависноста може да ни предизвика, што на долг рок не може да биде добра, анализирајте каде се зависностите:

 • Ако првото нешто што го правите кога ќе се разбудите е да ги проверите вашите социјални мрежи за новости.
 • Останувате преку Интернет поголемиот дел од денот. Овие дејства доведуваат до постојано ажурирање на вашиот профил, интеракција со луѓе преку пораки или пишани активности, објавување и фотографирање на сè што ви се случува, вклучувајќи го и она што се случува околу вас.
 • Вие постојано го набудувате животот на другите и го споредувате со себе, мислејќи дека не е толку задоволително. Ставате „Ми се допаѓа“ скоро сè и останувате активни во сè што е објавено.
 • Може да се фрустрираш во спротивно треба да го монополизирате вниманието на она што го споделувате.
 • Ако немате контрола каде се наоѓа вашиот телефон или го заборавите, Може да ви предизвика голема вознемиреност или стрес.

Што предизвикува тоа во нас?

Сè што детализираме подолу, известува широко „зависност“, што може да влијае намалете го времето на вообичаените задачи, како што е физичко поминување помалку време со вашето семејство и пријатели, намалување на вашите дневни задачи како што се јадење, спиење или обврски кон вашето семејство.

користете ги социјалните медиуми безбедно

Ментално апсорбираат правилно и нормално функционирање на лице во рамките на неговиот вообичаен ден. Злоупотребата на овие социјални мрежи може да произведе изолација и незаинтересираност за сè што ве опкружува, дури може да предизвика раздразливост, седентарен начин на живот или нарушувања на спиењето.

Овој друг факт може да влијае на адолесцентите многу повеќе, но може да доведе до проповедање со еднаква ранливост на секого: може да влијае на емоционална вознемиреност создаваат и предизвикуваат импулсивност во нивните постапки, и може дури и помала фрустрација на луѓето, без да може добро да се соочи или канализира не им се допаѓаат или силни емоции.

Постојат многу посебни прилики дека во различни ситуации, оваа зависност се приближува до границата, во која луѓето Тие се поттикнати да бидат претерано срамежливи со намалување на нивната самодоверба. Тие немаат правилен социјален или семеен живот, затоа овој вид на недостаток Фаворизира епизоди на депресија.

Совети за надминување на зависноста од социјалните мрежи:

 • Треба да барате некој вид активност што најмногу го окупира вашето слободно време. Планирајте ги тие моменти кога ќе започнете да станувате независни од мобилниот телефон.
 • Во принцип, оставете го телефонот да мирува, на место каде немате лесен пристап. Можете да продолжите да го користите за да остварувате или примате повици, но главната работа не е да имате контакт со Интернет.

користете ги социјалните медиуми безбедно

 • Овој друг дел е тежок, но можеш одјавете се од многу апликации за да избегнете добивање известувања или вибрации, или барем обидете се да ги замолчите.
 • Мораш барајте времиња што ја паузираат обврската да бидете свесни за мобилниот телефон, и дека овие времиња се повеќе се продолжуваат. Никој не вели дека не се поврзувате повторно со мрежите, но мора да избегнете следење на истата рутина како порано.
 • Доколку е потребно да контактирате со вашите мрежи во некои моменти, не зависи од тоа да бидете свесни за вашиот профил, или да ажурирате фотографии или да учествувате постојано во сите активности.
 • Одвојте време Барате филмови или серии на телевизија, запознајте пријатели, читајте, спортувајте, свирете инструмент или дури направете список со сите оние активности што можат да ве мотивираат, Сигурен сум дека може да се најде нешто позитивно на лично ниво на овие нови искуства.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.