УВ-кабини: совети и предупредувања

Кабини со зраци на ува

Кабините со зраци на UVA се таа алтернатива за да можеме многу од нас покажете го тој прекрасен тен на вашето тело во кое било време од годината. Тоа нè прави да изгледаме попривлечни и дека имаме многу повнимателна и здрава кожа, иако мора да се следат низа фактори за таа да стане здрава.

Кои фактори можат да поттикнат употреба на УВ-кабина? Сè ќе зависи од личноста и нивната улога. Иако главно има затемнета кожа, мора да кажеме дека многу луѓе нагласуваат да го покажат овој вид на кожа пред да го изложат своето тело во лето. Или да одржувате тен во текот на целата година, или затоа што има луѓе на кои им недостасува време или немаат емпатија со сончање.

Совети пред да користите УВ-кабина

Пред да се достави на првата сесија на зраци од грозје видот на кожата што треба да се изложи мора да се земе предвид. Како општо правило, ако бараме сесии во центар за убавина, тоа е одговорното лице за установата, кое според искуството укажува на видот на третманот што треба да го следите.

Друга важна информација е тоа лицето што треба да се изложи мора да има полнолетна возраст. Дозволената возраст е од 18 години и тоа е затоа што подложени на УВ зраци пред 30-та година од животот може да се зголеми до 75% при заразување меланом на кожата.

Бројот на сесии и времето на изложеност ќе бидат поврзани со нашиот тип на кожа. Треба да ги празните сесиите, нормалното е што во првите неколку удари остануваат минимум 4 дена помеѓу секоја. Како што се зема повеќе боја, може да се состави уште малку, иако минималното дозволено е најмалку 48 часа.

Кабини со зраци на ува

Сите центри мора да имаат датотека каде што вашите точки на податоци заедно со вашиот број на сесии и времето на изложеност во секоја од нив. Покрај тоа, мора да потпишете документ за сообразност и информативен карактер, каде што ќе се согласите со сите ризици што можат да се појават.

Ако сакате да користите УВ-кабина на одреден начин, можеби треба земете го предвид фототипот на вашата кожа. Helpе ви помогне да знаете дали постои ризик да претрпите некаков вид на изгореници и времето на изложеност што треба да го земате на секоја сесија. Ако треба да знаете каков тип на фототип имате, можете да внесете оваа мрежа тоа ќе ти укаже попрецизно кои чекори треба да ги следите за вашите карактеристики.

Пред да влезете во кабина, мора да имате предвид дека е чиста и работи правилно. Неисправно функционирање ќе значи дека можеме да претрпиме неточни сесии и дека тоа не ни дава зраци на UVA во услови.

Носете очила за да ги покриете очите, извадете ги контактните леќи и извадете ги сите видови накит и метални предмети. Вие исто така не мора да користите било каков вид на заштита од сонце и вие кожата мора да биде целосно чиста и ослободена од каков било вид крем, дезодоранси или парфеми. Областите на пределот на гениталиите или лицето можат да бидат чувствителни, па затоа е препорачливо да ги покриете за да не страдаат.

Совети за време и по сесија

Кабини со зраци на ува

Никогаш не влегувајте во кабината влажна кога одите на тен. Ако забележите дека температурата на вашето тело многу се зголемува за време на сесијата или забележите дека кожата ви станува многу црвена, мора да ја прекинете сесијата.

Кога ќе излезете од гроздова сесија никогаш не го надополнувајте вашиот тен со изложување на сонце. Исто така, мора да ги почитувате интервалите од најмалку 48 часа помеѓу две сесии на УВА зраци.

Предности од користењето на УВ зраци

УВ-штандовите ви овозможуваат да го постигнете тој униформен и долготраен тен. Кожата може да го покаже посакуваниот тен во секое време од годината. УВА-зраците се штетни кога ја злоупотребуваме нивната употреба или не ги користиме правилно. Но, тоа исто така има свои предности, бидејќи е поврзано со сè што е поврзано со дерматологијата и за некои заболувања на кожата е корисно:

  • За кожа со витилиго работи многу добро. Луѓето со оваа состојба имаат бели дамки на кожата по целото тело. Како куративна терапија, може да се примени фототерапија предизвикана од емисија на тесни опсези УВБ зраци.
  • За третман на псоријаза. Оваа кожна болест нема лек, но нејзините состојби може да се олеснат со терапија со лекови во комбинација со штандови за сончање. Во овој случај, тие не се наоѓаат во солариуми, туку во ламби од грозје наречени PUVA.

Сепак, секогаш барајте најдобриот начин да се сончаат со помош на измерена и одговорна употреба. Злоупотребата на УВА-зраци има штетни последици по здравјето на кожата на долг рок. Но, ако го сториме правилно, можеме да го покажеме оној прекрасен тен што толку многу го сакаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.