Како да ја скратите брадата

Ако сакаме нашата прекрасна брада да изгледа чиста и уредна, мора да се грижиме секојдневно, да ја миеме со специфични шампони, да нанесуваме масла, да ја масираме основата, да ја чешламе ... Но, исто така е треба да направите одржување Особено ако брадата е подолга од нормалната и некои влакна почнуваат да се издвојуваат од останатите затоа што сакаат да одат соло. За ретуширање и одржување на брадата, можеме да користиме електричен брич, класични ножици за бербер или едноставно сечиво за бричење, сето тоа зависи од дебелината на брадата.

Со електричен брич

Електричниот брич, истиот што го користиме за коса, ни овозможува да понудиме еднаков резултат во сите делови на брадата, така што нема да најдеме грозна нерамномерност. Тоа е најбрзиот начин да се стори тоа, бидејќи за само една минута можеме да ја израмниме брадата и да го прилагодиме начинот на кој ни се допаѓа.

Со берберски ножици

Забележани се берберски ножици за потстрижување на брадата оние макотрпни бради кои многу се грижат и дека не го населува лицето на лицето подеднакво, односно постојат области од него кои имаат повисоко ниво на коса од другите. Користењето берберни ножици е првиот чекор ако сме ја оставиле брадата подолго време запоставена и сакаме да започнеме да ја обликуваме или сакаме целосно да ја елиминираме.

Со жилет

Кул жилет е методот индициран за оние кои обично растат брада од 2 или 3 дена но тие сакаат да го обликуваат за да го елиминираат и делот од вратот со вишок коса и делот од образите, за да понудат чист, уреден и јасен резултат. За да ја одржиме брадата 2 или 3 дена, треба само лесно ладно и суво да го поминеме жилетот преку брадата, за да се елиминираат влакната што пораснале повеќе од нормалното и да понудат порамномерен резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.