Исеченици од брада

Леонардо ди Каприо

Дали ги знаете различните исеченици на брадата? Потребно е само да стапнете на улица за да проверите дали влакната на лицето се во мода. И не станува збор само за класични бради, туку и за косата на лицето во сите нејзини форми.

Ајде да видиме исеченици на брада што можете да ги ставите на лицето и како да го направите тоа. Различни стилови на мустаќи, коза и полна брада меѓу кои можеби ќе се најде вашиот следен фаворит.

Што е облик на брада?

Класичен брич

Изразот исеченост на брада се однесува на цртежот што ја следи влакната на лицето на лицето. Да не се меша со должината. Овој цртеж или форма може да биде природен, со мала или никаква интервенција од ваша страна. Но, многу мажи претпочитаат да носат поработен изглед. Во секој случај, секогаш е препорачливо да ја барате природноста во резултатот.

Клучна област во исечоците на брадата се страните. Промената на нејзината висина и дебелина може да направи брадата (а со тоа и лицето) да изгледа тотално поинаква. Сепак, централното подрачје исто така може да се промени на многу начини за да одговараат на вашите желби. Во сојузност, Можете да ги дефинирате различните области на косата на лицето според вашиот вкус, и од страните и од централниот дел на вилицата.

Поврзана статија:
Како да ја поправите брадата

За делумни бради, еден или повеќе делови од влакната на лицето се бричат ​​(секако, да добиете симетричен резултат, природно). Постојат бројни комбинации, кои уште повеќе се зголемуваат ако ги додадеме различните начини на разграничување на овие области.

Стилови на мустаќи

Фини мустаќи во „Уметникот“

Мустаќите со стил можат да ја покријат целата горна усна 80-тите години на минатиот век па дури и слезете по страните за да формирате смел потковица. Ако преферирате нешто тенко, можете да го скратите на врвот за потенок мустаќи со силни класични вибрации.

Дали се осмелувате да ги поврзете бабрините со мустаќите? Овој стил е како кратка брада, но со избричена брада. Цртежот оди од едното до другото уво преку горната усна. Ако ви се допаѓа идејата, но претпочитате да се појавуваат бариери, треба да бидете исклучени од брадавиците. Помислете на потковица мустаќи што прво се спушта надолу, а потоа се крева нагоре по вилицата, но, за разлика од претходното сечење, тој не стигнува до бабриците, туку застанува на најширокиот дел од вилицата.

Хавајска кошула од 80-тите

На овој начин, опциите што ги имате за вашите мустаќи се:

 • Целосни мустаќи
 • Тенки мустаќи
 • Потковица мустаќи
 • Мустаќи со бабрини

Стилови на копче

Копачка на Роберт Дауни r.униор

Над овие линии можете да видите копче за сидро со тенки мустаќи. Веројатно ја знаете и класичната верзија, во која горниот и долниот дел се поврзани создавајќи квадратна или заоблена форма. Ако претпочитате откачен козар или лебдечки мустаќи, размислете за стилот Ројал (подеднакво широк на горниот и долниот дел) или Ван Дајк (пошироко на врвот).

Можете исто така да одгледувате коза без мустаќи. Станува збор за бричење на сè, освен брадата и може да и се даде иста ширина како и брадата или да се натера да се качи на страничните изгореници или да остане прилично блиску до нив. На овој стил можете да додадете лепенка коса на долната усна или само да ја ограничите линијата што оди од едниот до другиот храм. Конечно, можете да го исечете и на страните за да го направите потесен. Може да биде тесна како вертикална линија по центарот на брадата.

Волверин

Да ги разгледаме исечениците на брадата за козарот:

 • Класично копче (поврзано горно и долно)
 • Копче за сидро
 • Копче Ројал
 • Гот Ван Дајк
 • Јарец без мустаќи со бурни изгореници
 • Јарец без мустаќи без бакарници

Стилови на брада

Ниска брада на образите

На целата коса на лицето им е дозволено да растат. Неопходно е генетиката да придружува многу, особено за да се постигне долга и густа брада. Кога станува збор за долгите бради, не е потребно премногу да се интервенира во редовите. Единственото нешто што обично се прави е да се разграничи на вратот (и во останатите области само кога е потребно). Оставањето да расте со свое темпо работи во корист на брадата, но природно мора да чувате непослушни влакна со ножици и да користите производи како што се мелеми за брада.

Не obstante, можете да ги промените природните линии со помош на бричот доколку сметате дека е потребно. Некои мажи ја ставаат линијата на образите пониско затоа што на тој начин изгледаат порамномерно, што резултира со брада во која централното подрачје се издвојува на страните. Намалувањето на мустаќите и страните ќе резултира во појак брадата, како што е случајот со потсекувањето.

Кратка брада, безбеден облог

Крис бор

Ако преферирате брадата да остане близу до вилицата, она што ви треба е кратка брада. Честопати, различните делови се разграничени со брич (бабрини, мустаќи, брада), стеснувајќи ги по вкус, но бидете внимателни кога ќе поминете покрај вас, бидејќи исекотинот може да изгледа премногу вештачки. Тоа е едно од оние исеченици на брада што изгледа одлично кај скоро сите мажи. Исто така, бидејќи е умерен стил, добро одговара и со лежерна облека и со поконзервативен изглед.

Следствено, може да се обложите на:

 • Тридневна брада (лесно се добива и не ви треба посебен цртеж)
 • Природна брада (препорачливо е малку да се ограничат образите и вратот)
 • Средна брада (линијата на образите е спуштена нешто)
 • Ниска брада (линијата на образите е значително спуштена)
 • Кратка брада (различните делови се стеснети колку што сакате, но препорачливо е да се дејствува умерено)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.