Дали имате правоаголно лице? Следете ги овие правила за стилизирање и коса на лицето

Рајан Гослинг

Рајан Гослинг во „Два добри момци“

Оптималната фризура и косата на лицето се различни за секоја личност во зависност од обликот на твоето лице. Една од најчестите е таканареченото правоаголно или издолжено лице.

Да се ​​утврди точно дека твоето лице навистина припаѓа на оваа група, ќе ви треба мерка за хартиена лента, како и хартија и молив за снимање на мерењата:

Како да го измерите лицето

  • Должина: Измерете од централната линија на раст на косата до основата на брадата.
  • Челото: Измерете го најширокиот дел од челото, некаде помеѓу веѓите и линијата на косата.
  • Јагодички: Измерете од една до друга јагодична коска. Земете го најистакнатиот дел (кој обично е под надворешниот агол на окото) за повикување.
  • Вилица: Мерки од малку над оревот, каде што завршува вратот и почнува вилицата, до аголот на вилицата, што е обично неколку сантиметри под увото. Сега помножете го тој број со два.

Индикатори за издолжено лице

Ако првиот број што сте го добиле, односно оној што одговара на должината, е поголем од останатите мерења, тогаш точно погодивте, а лицето е правоаголно. Мерењата на челото и јаготките се многу слични.

Стандарди за фризура и коса на лицето

Бидејќи лицето е веќе доволно високо, размислете да избегнете високи фризури, како што е помпадурот. Фризури со удирања (и брановидни, прави и кратки) помагаат да се усогласат правоаголните лица. Но, страничната разделба со полно тело, како онаа што ја носи Рајан Гослинг, може да работи исто така. Побарајте да ги исечете страните со ножици наместо со машина за сечење.

Идеален тип на брада за мажи со ваква форма на лице е кратката брада. Причината е иста како и зошто треба да се избегнуваат помпадурите. Колку повеќе сантиметри одземеме од вкупната должина на лицето, толку повеќе хармонија ќе постигнеме.

Покрај тоа, можете да го проширите лицето со стилизирање на брадата на одреден начин. Одржување на брадата пократка од косата на образите обично работи. Целосно бричење или мала коза без вертикални линии (исклучени мустаќи, долната усна и брадата) се други опции што треба да се разгледаат.

Кога го кажав сето ова, најважно и приоритетно е секој да се чувствува пријатно со својот имиџ и со самодоверба. Значи, ако и покрај тоа што имате ваков тип на лице, изгледате подобро со нешто поразлично од сè што е опишано погоре, ве охрабруваме да продолжите со тоа, бидејќи тоа е она што е важно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.