Како да се измие кожна јакна и да се чува во совршена состојба

Кожна јакна

Со текот на времето, кожените јакни станаа една од најпопуларните облеки, облечени во мажи и жени и совршено завршувајќи го секој изглед. Се разбира, ако сакате да носите некоја од овие јакни, ќе мора да го изгребате џебот во голема мера, ако она што го сакате е да имате добра облека, а не имитација што нема да седи премногу добро и која исто така нема да трае премногу долго во совршена состојба.

Откако потрошивте многу пари на вашата кожна јакна, треба многу да се грижите за тоа. Така, денес ќе ви подадеме рака за да знаете како да се мие кожна јакна и да се чува во совршена состојба подолго време.

Во случај да одлучите да купите добра кожна јакна, но да не се грижите за неа, нема да биде важно што сте носеле бидејќи ќе трае многу малку и кожата наскоро ќе започне да се лупи. Ако се грижите за тоа и го разгалувате толку често, вашата кожена јакна ќе биде дел од вашата гардероба со години и сигурно ќе биде една од најважните работи за секој настан и момент.

Пред да започнете со објаснување како да ја измиете кожената јакна, Препорачуваме внимателно да ги прочитате сите упатства и совети што ќе ви ги дадеме. Не брзајте, постапувајте смирено и не штедете кога купувате средства за чистење бидејќи овие можат да ја направат јакната подолго или да се влоши брзо

Поврзана статија:
Кожна постава, бунтовна и безвременска облека

Исчистете го надворешниот дел со влажна крпа

Кожна јакна

Прво на сите и да започнеме со чистење на нашата кожна јакна, ние мора користете влажна крпа или дури и алишта за миење од скоро сите што имаме во нашата куќа, за отстранете ја секоја видлива дамка што може да ја има нашата облека. Дури и ако не видиме никаква дамка, погодно е да ја избришете со оваа влажна крпа или да ја избришете, за да ја отстраните можната нечистотија дури и ако нема форма на дамка.

Речиси е невозможно да се оштети кожната јакна со влажна крпа или крпа, но внимавајте на влагата бидејќи премногу влага за нашата јакна може да ја оштети. Исто така, не е погодно да правите ваков вид чистење секој ден, но на секои неколку недели, па дури и еднаш на секои два месеци.

Користете специјален чистач за кожа

Ако вашата кожна јакна има сериозни дамки, ние ќе мораме третирајќи го со чистач за кожаТоа не се базира на вода. Со крпа мора внимателно да се фаќаме додека дамката не исчезне или барем не се намали значително.

Бидете претпазливи со крпата што ја користите, како да користите премногу абразивна ткаенина за да завршите со гребење на кожата или оштетување на јакната. Се подразбира дека чистачот за кожа треба да го купите на доверливо место и не на кое било место, за неколку евра, бидејќи како што велат, она што е евтино купено, на крајот може да биде скапо.

Повторете ги претходните два чекори

Ако по чистењето на вашата кожена јакна на два начина што ги наведовме, дамките или нечистотијата не исчезнаа целосно, потребно е внимателно да го повторите процесот како што направивте за прв пат.

Овие начини на чистење на јакната за неа се најмалку агресивни и во повеќето случаи даваат добри резултати. Ако, пак, не сте ги постигнале очекуваните добри резултати, продолжете да читате дека ние ќе продолжиме да ви кажуваме како да ја исчистите кожената јакна на задоволителен начин.

Јакната измијте ја во млака вода

Кожна јакна

Ако дамките не исчезнале откако сте се обиделе да ги исчистите со влажна крпа и користете специјално средство за чистење на кожа, се обидовте да ја исчистите нашата кожна јакна на поагресивен начин. И дали е тоа ќе ја измиеме јакната рачно, секако внимателно и со топла вода и благ сапун.

За да ја измиете кожата на најправилен начин и без да ја ставаме нашата облека во опасност, јакната мора да ја потопиме во мал сад исполнет со топла вода и детергент. Детергентите обично се многу ефикасни благодарение на хемиските компоненти што ги содржат, што во никој случај нема да ја оштети нашата облека.

По неколку минути да впиете, треба да ги истриете дамките со јакна со многу нежни кружни движења додека не се отстранат дамките. Потоа, треба да ја оставите кожената јакна да се исуши, во фен ако ја имате или на отворено, што е несомнено најдобриот начин да го направите тоа, бидејќи не го изложуваме на можни проблеми ставајќи го во фен.

Поврзана статија:
Кожната јакна. Класик меѓу класиците

Последната опција е да ја однесете на хемиско чистење

Ако ниту една од формулите што ви ги покажавме не работела како што се очекуваше и дамките се уште се присутни, Последната опција за чистење на нашата кожна јакна е да ја однесеме на хемиско чистење каде што ќе знаат како да ја остават чиста и сјајна.

Главниот проблем со ова е што нема да биде воопшто економичен и е што повеќето суви средства за чистење обично наплатуваат прилично висока цена за чистење кожни облеки. Покрај тоа, треба да изберете хемиско чистење на кое многу внимателно ја носите облеката ако не сакате да имате проблеми.

Покрај сите овие совети што ви ги кажавме да ја исчистите вашата кожна јакна, има и многу други, кои се исто толку валидни како и оние што ви ги покажавме денес. Покрај тоа, во моментов има многу начини да се спречат дамките на нашата кожна облека, како и да се одржат во совршена состојба на списанието долго време.

Дали знаете на кој било друг начин да ја исчистите кожената јакна?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде што сме присутни и желни да ги знаеме формулите што ги користите за да ја задржите вашата кожа облека беспрекорна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   карменбуеноалонсо dijo

  Во продавницата каде што ја купив кожната облека ми рекоа дека можеш да ја исчистиш кожата со нормален хранлив крем за човечка кожа, тоа го направив некогаш и многу добро се вклопува

  1.    Чиста кожа dijo

   Здраво Кармен, нанесувањето на негување крем не е чистење на облеката, туку ја одржува хидрирана за да го продолжи својот животен век, односно да остане трајна. Тие ви препорачаа да користите било која негување крема, но морам да ви кажам дека ако сте направиле добро, сте имале среќа. Не сите креми се погодни за сите типови на кожа. Ви препорачувам да користите креми кои не се премногу мрсни. кожата подобро ќе ги апсорбира и ќе има подобар допир.

   За чистење на дамки, не мора да вреди ниту еден процес, подобро е да имате професионалци, чистејќи го еднаш годишно. така ќе ја имате облеката како нова секогаш кога ќе ја користите. Сметајте на нас да се грижиме за вашите кожни облеки, ние собираме и испорачуваме насекаде во Шпанија.

 2.   Vlad dijo

  Бидете внимателни, не само секој тип на кожа може да биде потопен во вода. Би било подобро ако разјаснат во кои случаи може и во кои не затоа што некој може да ви ја расипе облеката следејќи го овој совет.

  Најдобро е да го измиете со крпа или да го однесете на хемиско чистење, но не го потопувајте за секој случај.

 3.   Марија Елена дел Кампо dijo

  Здраво. Научив дека го чистат со супстанца наречена ВАРСОЛ. Исто како ирвасните алишта. Бидејќи кога се мијат во вода, остануваат крути како стап. Но, најдобро е да ги однесете на хемиско чистење.

бул (точно)