Најдобри совети за да изгубите маснотии

обука и исхрана за губење на маснотии

Кога ќе се приближи летото, сите сакаме да ги изгубиме килограмите што ги здебеливме во текот на зимата. Сепак, во брзање ја забораваме важноста да се здобијат со добри здрави навики во нашата исхрана. Важно е да знаете кои се главните упатства што треба да ги следите за да изгубите тежина на здрав начин и да немате ефект на скокање. Постојат некои производи кои служат да помогнат во Губење на маснотии, но тие немаат можност да ви помогнат да изгубите тежина ако не ги исполнувате основите.

Затоа, ќе ви кажеме кои се основите за да можете да изгубите маснотии на здрав начин и кои се триковите за да стекнете добри навики во исхраната.

Клучеви за слабеење

најдобри совети за слабеење и добри навики

Кога ќе одлучиме да изгубиме тежина не треба да го разгледуваме само бројот на вагата. Мора да се сфати дека телото мора активно да се стимулира преку здрава исхрана, избегнување на седентарен начин на живот и правење доволно физичка активност. Со цел да изгубиме маснотии на здрав начин, императив е да тренираме сила за да ја зголемиме мускулната маса. Нашето тело разбира стимули и создава разни прилагодувања за подобрување и навикнување на надминување на отпорот. Затоа, интересно е со цел да изгубите маснотии за да тренирате сила. Ајде да видиме кои се предностите што ги има помеѓу силата за време на фазата на губење на маснотии:

 • Го зголемува мускулниот тонус и ве прави попривлечно бидејќи губите маснотии. Оваа цел може да се земе како естетска, иако станува збор и за здравјето.
 • Подобар резултат добивате кога ќе изгубите маснотии бидејќи не изгледате слабо или слабо хранено.
 • Ви помага да изгубите повеќе маснотии
 • Тоа ја зголемува потрошувачката на енергија во мирување, па затоа ќе ни треба повеќе храна за да се здебелиме.
 • Го активира нашиот метаболизам забрзувајќи губење на маснотии.
 • Раскинете седентарен начин на живот и мотивирајте да продолжите да се подобрувате.
 • Го подобрува здравјето на коските, зглобовите и мускулите.
 • Помага при ослободување на ендорфин и го намалува стресот.

Важноста на калорискиот дефицит за да изгубите маснотии

најдобри совети за слабеење

Имајте на ум дека да бидете повеќе физички активни, да се движите повеќе во нашиот ден за ден и силата за обука е неопходна за губење на маснотии. Сепак, ништо од ова нема да има забележителни резултати на естетско ниво ако немаме калориски дефицит во исхраната. Калорискиот дефицит се заснова на внес на калории што е помал од калориите што ги трошиме во денешниот живот. Нашата вкупна потрошувачка на калории е збир на нашиот базален метаболизам, нашата физичка активност не е поврзана со вежбање и тренинг за сила.

Да претпоставиме дека за да ја одржиме нашата тежина мора да внесуваме околу 2000 kcal на ден. Воспоставување калориски дефицит во исхраната е да внесувате помалку калории отколку споменатите. Сепак, мора да се земе предвид дека калорискиот дефицит не може да биде многу агресивен бидејќи тоа би предизвикало нестабилност во нашето тело, поголема количина на глад, слабост, лошо расположение, стрес и недостаток на хранливи материи, меѓу другите. Дефицит од 300-500 kcal обично е нормален за секого. Не значи дека само со калориски дефицит ефективно ќе ги изгубиме мастите. Може да се каже дека овој калориски дефицит е моторот што активира и овозможува губење на маснотии.

Откако ќе утврдиме калориски дефицит во исхраната и ќе почнеме да тренираме сила, ќе испровоцираме доволно стимули во телото, така што ќе мора да се прилагоди на сегашните услови. Главните адаптации што се случуваат во нашето тело се зголемување на силата, зголемување на мускулната маса и губење на маснотии. Маснотијата почнува да се намалува, бидејќи континуирано нашето тело нема енергија за да може да управува со сите трошоци што ги носи. Поради оваа причина, нашето тело треба да ги користи резервите на маснотии за да може да се соочи со потрошувачката на енергија што ја имаме на дневна основа.

Помагала за слабеење

совети за слабеење

Ние мора да разбереме дека губењето маснотии не е нешто што е брзо. Сепак, во некои прилики може да биде интересно да се воведе дополнителна помош за подобрување на загубата на маснотии и забрзување на овој процес. Повеќето производи што ги продаваат за губење на маснотиите воопшто не се корисни. Сепак, има мал избор што навистина може да помогне. сè додека се исполнети основите воспоставивме калориски дефицит, зголемена физичка активност и тренинг за сила.

Еден од ретките производи што помага во процесот на губење на маснотиите е Сакенда. Тоа е активна супстанца која помага да се стимулира ослободувањето на инсулин во панкреасот и создава чувство на исполнетост. Не само што помага во ова, туку исто така го стабилизира нивото на шеќер во крвта. Тоа е, тоа не е производ што се користи за зголемување на загубата на маснотии, туку со подобро контролирање на апетитот, може да ви помогне во поголема мера да го задоволите калорискиот дефицит во исхраната и да имате подобри сензации во текот на оваа фаза.

Затоа, овој производ им се препорачува на сите оние луѓе кои не се многу добри во контролирањето на нивниот апетит и кои можат да бидат во искушение да грицкаат помеѓу оброците или да не се усогласат со планот за јадење. На крајот на краиштата, ова се главните работи што повеќето луѓе не успеваат во фаза на губење на маснотии. Неопходно е да се следат основите за време на доволно време така што телото може да генерира адаптации и да продолжи со овој процес на губење на тежината.

Нормално, овие видови производи се користат од луѓе кои имаат посериозна тежина и мора да бидат во оваа фаза на губење на маснотии подолго време. Во овие случаи контролата на апетитот станува императив и е неопходна за исполнување на целите.

Константност за совршенството

На крајот од сите најмудри совети што може да се дадат е да бидете постојани отколку совршени. Ова значи дека барате план за јадење што ќе можете да го следите доволно долго за вашето тело да изгуби маснотии и дека не ви е тешко да го следите во вашиот секојдневен живот. Нормално, планот треба да биде прилагоден на вас, а не вие ​​на него. Уживајте во процесот, вклучете здрави навики и резултатите ќе дојдат сами по себе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.