Избричи се како господин. Епизода 1: Четката

На следните објави ќе пишувам за алатките и техниките потребни за да се избричам како господин.

Ова е епизода 1. Целосната серија зборува за:

1. - Четката
2. - Ножот
3. - Крема за бричење
4. - После бричењето
5. - Рутина за бричење

Четка за бричење

3 основни елементи во добро бричење се четката, сечилото и кремот за бричење. Од овие 3, четката е без сомнение најважниот елемент. Ако сакаш трошат Инвестирајте во добра опрема за бричење, препорачувам да започнете со четка.

Добра четка е направена од коса јазовец, но не грижете се, не мора да биде скапа. Природно, колку е повисок квалитетот на четката, толку поскапо ќе биде, но за 20 евра може да се добие пристојна четка.

Како ја користите четката?

Ставете ја четката во контејнер (мијалник, на пример) со многу топла вода. Додека четката се загрева, истурете малку крем за бричење во кригла. Исцедете ја четката, но без целосно отстранување на водата. Со четка промешајте го кремот во чашата. Лабаво, едноставно заокружете ја четката додека не биде добро импрегнирана со крем за бричење. Користете ја четката за сапуница и лицето измиено со топла вода, масирајте ја четката во лицето, лабаво и во кругови, сè додека не биде целосно покриена со добар слој крем.

Каков ефект има на кожата?

Масажата со четка ја олеснува апсорпцијата на кремот во кожата. Покрај тоа, ги крева влакната на брадата, така што бричењето е поблиску. И на крај, четката помага во пилинг на кожата, отстранувајќи ја мртвата кожа и сè што доаѓа помеѓу сечилото и вашата кожа.

Совети за одржување

Бидејќи четката е природен производ (направена е од коса јазовец), бара минимална грижа за да се одржи во форма многу години. Кога ќе завршите со користење на четката, извадете ја добро. Кога не се користи, држете го виси наопаку за да ги отстраните сите траги од влага.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)