Избричен, пред или после?

И денес, во XXI век, има такви кои не се сигурни кога е оптимално време за бричење, порано o после од тушот. Бранителите на секој метод имаат свои предности подготвени да се бранат од нападите на ривалската страна. Некои велат дека ако го сторите тоа пред да дадете повеќе време за заздравување на раните и кожата да се ревитализира со водата. Останатите дека на овој начин се подготвува кожата, дека косата е омекната ... Но, Навистина кој е совршен момент?

Па како и сè, нема таков што е совршен. Иако е вистина дека тоа се прави по туширање, кожата ќе се подготви, овој процес може да се направи и „сув“. Клучот е подгответе ја кожата и влакна пред бричење. Ако го сториме тоа пред туширање, мора да користиме креми, масла или производи кои ја подготвуваат кожата. Ако, напротив, го сториме тоа потоа, самиот туш веќе ги омекнува влакната доволно и врелата вода ги отвора порите.

Јас имам јасно, по туширањето. Со ова и додадено на употребата на гел за пилинг, ја добивам кожата во оптимални услови за бричење. И ти, Кој е вашиот омилен момент?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сина и портокалова dijo

  добро!

  Јас секогаш се бричам после туширање, понекогаш тоа го правев и порано, а разликата е позабележителна кога ќе го направите после тоа, особено ако е зима и се туширате под жешка вода, косата станува помека и бричењето е многу полесно.

  Патем, неодамна решив да го сменам гелот за бричење. Претходно секогаш користев крем, а бидејќи користам гел од letteилет, воодушевена сум, но решив да се сменам пред некој ден и сум со Нивеа, и тоа е страшно! После бричење имам црвенило што претходно го немав со другиот гел, зошто го сменив?

  Честитки!

 2.   Хозе Мартин dijo

  Јас секогаш после туширање !! и секогаш со гел !!

  поздрав

 3.   Карлос dijo

  Па, вистината, Хектор, ќе мора да ме советуваш за овие прашања, бидејќи иако секогаш барам информации поврзани со изборот на производи, имам сомнежи во воздухот.

  Јас во моментов користам пилинг за пред-бричење, и хидратантен крем после ова.Покрај овие производи, користам L'oreal Hydra Energetic за контура на очите и крем за раце Neutrogena. Дури и да ми е, ми недостига добар крем за навлажнување на телото и лицето, па затоа од сега натаму се ставам во ваши раце, вратоврска колега !!!

  Прегратка

 4.   Хавиер Р, dijo

  Па, мислам дека подготовката на кожата за добро бричење е од суштинско значење, кој го прави тоа на рудиментарен начин со топол туш, го цени кога станува збор за користење на остри сечила на нивниот брич, иако постојат и други поефикасни методи. Toе ти го кажам најдобриот трик:

  - Користете гел или пена пред бричење, оставете го да делува неколку минути.
  - Потоа се бричиме.
  - И, конечно, добар туш, со гел за лице кој многу добро нè хидрира, ова ќе ги затвори можните рани што сме ги отвориле, исто така ќе ја имаме кожата многу похидрирана, и ако се чини малку, обидете се да си ја дадете последната «Преглед» со многу ладна вода, ова ги затвора порите, а исто така ќе и даде на вашата коса многу природен сјај.

  Конечно, оние од вас кои зборуваат за користење пилинг, се надевам дека не го правите тоа секој ден, еднаш неделно е повеќе од доволно, бидејќи е многу лошо за кожата.

 5.   Xavier dijo

  Па, го правам кога ќе падне, вистината е, генерално на секои 2 или 3 недели ... предности што ја имам истата брада што ја имав на 14 xD

 6.   Хектор dijo

  Во однос на подготовка на кожата. Постојат некои хидратантни креми кои ја омекнуваат косата (јас користев еден од Нивеа пред некое време и вистината е дека нешто навистина се покажува). Ако се бричите наутро тогаш носите ноќе или обратно.

  Потоа пена или гел? Па, сè додека е квалитетно, не е важно (се согласувам со сина и портокалова, Нивеа остава многу да се посака во однос на гел и пена). Порано користев една што се продаваше во аптеките и беше спектакуларна. Сега, не знам ниту зошто, се префрлив на гел од letteилет.

  Карлос, ве советувам да користите гел за туширање Dove (мојот омилен) или Palmolive NB како навлажнувачки крем за тело, тоа е она што дава најдобри резултати. Хидратантна крема за лице, за вредност за парите онаа што најдобро одговара на вашите карактеристики на Лореал.

  Честитки!

  ПС: Хавиер, ти како и секогаш на свој XDDDD