Изберете ги најдобрите очила за сонце за мажи за ова лето

модели за очила за сонце

Понекогаш очилата за сонце не само што не штитат од светлина и можат да гледаат добро, туку се и дел од стилот кога станува збор за облекување. Постојат мноштво од очила за сонце за мажи кои се прилагодуваат на различните физиономии и стилови. Да се ​​најде оној кој најдобро ви одговара може да биде тешко бидејќи има милиони марки, бои и материјали кои на почетокот може да изгледаат привлечни, но може да имаат нијанси за подобрување.

Затоа, во оваа статија ќе ви помогнеме да најдете меѓу најдобрите очила за сонце за мажи кои најдобро можат да се прилагодат на различни вкусови.

Очила за сонце за мажи

Знаеме дека постојат бројни видови очила за сонце за мажи и тие мора добро да се вклопат во физиономијата на вашето лице и вашиот стил на облекување. Постојат илјадници стилови, бои, материјали, форми кои можат да ги исполнат вашите очекувања и да ги задоволат вашите потреби. Иако изборот на очила што најдобро ви одговара може да биде нешто комплициран, бидејќи има милиони модели и комбинации, ние ќе ви дадеме неколку основни упатства за тоа што треба да земете предвид за да изберете добар модел.

Водич за избор на очила за сонце

очила за сонце за мажи

Прво на сите е да знаете дали ви требаат очила за сонце на рецепт или без рецепт за мажи. Ова е една од најважните точки при изборот на модели. И едниот и другиот тип ќе имаат различни модели поради нивната конституција. Штом знаеме дали ни требаат очила за рецепт или не, мора да ја земете предвид формата на лицето.

Не постои правило што укажува на видот на очилата според видот на лицето, но треба да ги барате оние со кои се чувствувате пријатно. За да најдете очила за сонце за мажи, треба да ги разгледате карактеристиките што го дефинираат лицето. Овие ситуации се линија на вилицата на брадата. Тоа е она што обезбедува хармонија на јагодичките и ширината на челото. Она што треба да го имате на ум и што е уште поважно е рамката на очилата за сонце да има контраст со обликот на вашето лице.

На пример, ако имате нешто позаоблено лице, можете да купите очила за сонце со квадратни агли за да ги стесните вашите карактеристики и да имате подобар стил. Ако купите тркалезни очила за сонце ќе го добиете спротивниот ефект. Ако твоето лице е нешто повеќе триаголно, подобро е да изберете овални или кружни рамки што ќе ја компензираат формата на вашето лице. Од друга страна, ако имате квадратно лице и сакате вилицата и брадата да бидат порафинирани, тркалезните очила можат да ви одговараат многу добро, додека квадратните очила служат за подобрување на обликот на брадата и вилицата.

Модел на очила од Мауи Jimим

сорти на очила за сонце

Исто како што е важно да имаме добар стил со облеката, мора да комбинираме и очила за сонце со нашиот стил на облекување. Постојат многу модели за избор и треба да ги комбинирате оние очила кои имаат рамка што одговара на вашето лице. Еден од моделите што добива голема слава во последно време и кој е во мода е моделот на очила за сонце за мажи хавајски Мауи Jimим. Тоа е вид на очила што нуди супериорна заштита и на предната и на задната страна на секоја леќа за одбивање на маснотии и вода, а истовремено ја подобрува отпорноста на гребнатини и дневни удари. Тие се очила кои имаат висока издржливост што ќе ви овозможат да уживате во вашите активности и да барате нови искуства.

Овој модел на очила започна да се шири во 80-тите години на една мала плажа на Хаваи. Со текот на времето, неговите модели станаа софистицирани и станаа целосна револуција во бојата и светлината што се бара во целиот свет. Постојат повеќе од 125 модели со PolarizedPlus2 технологија. Оваа технологија се користи за борба против сјајот на сонцето и УВ зраците бидејќи нејзините леќи ги рефлектираат најживописните бои кои често го вознемируваат окото.

Многу луѓе го сакаат овој тип на модели бидејќи дизајнот се карактеризира со синоним за слобода и визуелна јасност. Благодарение на нејзината технологија можете одржувајте живописни бои кои изнесуваат детали, блокираат одблесокот и штетните зраци што влијаат на нашето визуелно здравје. Покрај тоа, тој служи за комбинирање како единствен додаток. Има антирефлектирачки слој на задниот дел од леќата и е конструиран од висококвалитетни материјали. Сето ова му дава долг работен век.

Кој и да се обложи на очила за сонце Мауи Jimим, ја цени целата работа насочена главно удобност, прецизност и јасност. Има низа гаранции што ќе ја направат најдобра одлука при купување очила за сонце.

Запомнете дека изборот на очила за сонце за мажи според мода е исто така неопходен бидејќи мора да комбинирате со типот на облека што најдобро ви одговара. Рамката може да ви помогне дополнително да го стилизирате лицето.

Стилови и рамки

очила за сонце за мажи

За да можете да изберете помеѓу различните рамки што постојат, треба да го земете предвид тонот на косата. Некои од најдобрите совети за избор на вистинска рамка според бојата на косата се следниве:

 • Темните и живописни бои се совршени за оние кои имаат кафеава или бринета боја на коса. Тегет или сина боја може да биде совршена.
 • Ако имате руса боја на косаМожете да изберете помеѓу темни бои бидејќи тие ќе направат одличен контраст и ќе привлечат поголемо внимание. Зелената или црвената боја можат да бидат задебелени бои.
 • Можеби имате седа коса. Во овие случаи најдобрата опција е изберете ги тие рамки во сиви или светли тонови.

Што се однесува до модата, покрај класичните линии има и нови стилови во однос на очилата за сонце за мажи. Материјалите од кои е направен се од големо значење. Ова се следниве модели според модата:

 • прекумерно - идеален за смели мажи кои сакаат да остават свој белег
 • Овални и тестенини - за хардкор рокери
 • Голем и квадрат - за најмодерни
 • Авијатичар - обновена класика
 • Круг - за оние мажи кои уживаат во ретро стил
 • Тестенини и метал - најсилниот тренд оваа година

Со овој водич можете да изберете помеѓу најдобрите модели на очила за сонце за мажи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.