Кои се габите, како да ги избегнеме?

печурки

Во текот на летото, поради топлината и влажноста, бактериите се размножуваат побрзо, зголемувајќи ги шансите за инфекција. Поради оваа причина, нормално е да се добијат габи во овој период од годината.

Едноставно е преземе соодветни мерки на претпазливост против габи.

Колку видови печурки има?

Иако, постојат неколку видови печурки, најчести во текот на летото се:

Рингворм

Таа е предизвикана од габи „дематофис“, кои се појавуваат во форма на кружни, црвеникави испакнатини на кожата. Тие обично потекнуваат чешање и печење, плускавци, пукнатини и опаѓање на косата во погодената област. Се пренесува со директен контакт со животно или лице кое е заразено.

Кандидијаза

Таа е предизвикана од габата „Кандида Албиканс“, која ложи во мукозните мембрани и на места каде што има набори, триење области, вагинален, или каде било каде има влажност. Тие брзо се размножуваат.

печурки во лето

Птиријаза версиколор

Ова е една од најчестите габи, бидејќи живее на нашата кожа, иако неактивно. Се активира со вишок топлина и влажност, што е во изобилство во лето. Лесно е да се лоцира, затоа што предизвикува сувост и мали кафени дамки на кожата. Покрај тоа, обично се наоѓа на грбот, градите, рамената и рацете.

Како да се избегнат габите?

За да избегнеме габи, мора да имаме внимавајте на областите што се жаришта на бактерии, како што се јавни тушеви, базени, плажи, спортски сали и секое место каде што има влажност и топлина. Willе избегнеме да одиме боси на тие места и да избегнеме допирање или допирање луѓе кои се испотени во комплет.

Интересен трик е ставете дезодоранс или талк во областите на телото кои се повеќе испотени, за да се избегне акумулација на бактерии.

За лекување на овие габи Важно е да се обратите кај дерматологот, кој ќе го дијагностицира типот на габа што се страда. Покрај тоа, тој ќе ви препише најефективен третман на кожата. Овие третмани обично се состојат од антифунгални креми и нè држат подалеку од извори на бактерии.

Извори на слика: Идерма /  careplus.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.