Зона диета

Рамен стомак

Диетата со зони е една од најпопуларните планови за јадење. Ако треба да се ослободите од вишокот маснотии, тоа е опција да се земе предвид.

Сметаат за диета со средно ниво на напор, ќе објасниме подолу што е тоа во зоната и што е потребно за да се остане во неа.

Што ветува тоа?

Измерете го стомакот

Создадено од д-р Бери Сирс во 1995 година, Диетата со зони е диета со малку калории. Ветува дека ќе согорувате маснотии (дури и додека спиете) без да чувствувате глад. Стратегијата е да се балансира внесувањето на трите макронутриенти: маснотии, јаглехидрати и протеини.

Zone не гарантира големо слабеење веднаш. Може да очекувате да изгубите околу една фунта во првата недела. Сепак, ветува дека целата изгубена тежина ќе биде маснотија, а не мускулатура и вода.

Очигледно, овој план за јадење вклучува хормонална контрола што го прави и телото и умот да се подобруваат како поминуваат неделите. Се смета дека еден од неговите ефекти е тоа што облеката повеќе ви одговара.

Дозволена храна и забранета храна

Авокадо

Диетата за која станува збор вклучува три оброка и две закуски на ден. Секој од оброците е комбинација на протеини, јаглехидрати и масти. Протеини со малку маснотии (пилешко без кожа, мисирка, риба…), јаглехидрати со низок гликемиски индекс (главно овошје и зеленчук) и мал дел од здрави масти (маслиново масло, авокадо, бадеми…). Добивањето омега 3 масни киселини е многу важно во оваа диета.

Кога станува збор за забранета храна, нема такви што се целосно. Меѓутоа, ако јаглехидратите се потпора на вашата исхрана, можеби е тешко за вас да се прилагодите на овој план за јадење. И дали е тоа храна како што се леб, тестенини или житарки не играат примарна, па дури и споредна улога.

Исто така се охрабрува избегнување на разновидна храна, вклучувајќи овошје и зеленчук кои се релативно богати со шеќер (пченка, моркови, банани ...), масно црвено месо и жолчки од јајце.

Пропорции

Плоча и прибор за јадење

Односите се многу важни во планот за оброци креиран од д-р Бери Сирс. Тие се многу јасни и сите оброци мора да ги имаат истите: 40% јаглени хидрати, 30% протеини и 30% масти.

За да ги примените овие проценти во пракса, поделете ја вашата плоча на три еднакви делови. Една третина од плочата одговара на протеини, а преостанатите два дела на овошје и зеленчук без скроб. Конечно се додава нотка на мононезаситени масти. Се препорачува лажица екстра девствено маслиново масло или ореви како бадеми.

Кога станува збор за калориите, целта е да се достигнат 1.500 калории на ден во случај на мажи. И околу 1.200 ако е жена што го спроведува овој план за храна.

Добрите и лошите страни

Добрите

Сал

Со оглед на големото присуство на зеленчук, тоа е диета што вегетаријанците и веганите можат лесно да ја усвојат. Диетата со зони нуди и можност за јадење без глутен, бидејќи го обесхрабрува внесувањето пченица, јачмен или 'рж. Меѓутоа, ако сакате целосно да избегнете глутен, сепак треба да ги разгледате етикетите на производите.

Злоупотребата на сол може да доведе до проблеми како хипертензија. Овој план за јадење има малку сол затоа што ја нагласува свежата храна, а не преработената храна богата со натриум. Природно, за да ја искористите оваа придобивка, мора да се обидете да користите што е можно помалку за да готвите и зачините храна од вашата зона.

Следното е друго од неговите предности:

 • Тоа е помалку ограничувачко од другите протеински диети.
 • Може да го стабилизира нивото на шеќер и да го ограничи прејадувањето.
 • Повеќето луѓе кои ја следат оваа диета успеваат да ослабат.

Contras

Јадење тестенини

 • Може да биде тешко да се добие препорачаната дневна количина на калциум.
 • Тоа може да доведе до недостаток на влакна, витамин Ц, фолати и разни минерали.
 • Може да предизвика стрес на бубрезите.
 • Може да биде премногу масно за луѓето кои треба да го контролираат крвниот притисок и нивото на холестерол.
 • Поради чувството на глад и намалувањето на вообичаената храна како ориз или тестенини, може да биде тешко да се следи на долг рок.

Правила за диета со зони

Правила за диета во зоната

Сите планови за оброци се засноваат на низа правила и препораки, а зоната диета не е исклучок. Следното е меѓу најзначајните. Препорачливо е да ги воведете сите потребни промени постепено во текот на неколку недели додека не ги исполните правилно сите ваши упатства.

Математиката е клучна за оваа диета. Формулата 40-30-30 мора да се примени на сите оброци (секогаш три главни и две закуски). Исто така, потребно е да се вложат напори да се направи балансирана распределба на петте дневни оброци.

Појадокот треба да се јаде во текот на првиот час наутро. Часовникот започнува да смета од моментот кога ќе станете од креветот. Исто така, не треба да поминуваат повеќе од пет часа помеѓу секој оброк. Конечно, Зонската диета не советува да уживаме пред спиење (во претходните два часа).

Комбинирање на здрава исхрана со редовно вежбање е од суштинско значење за да останете здрави и силни. Диетата со зони препорачува умерено, но доследно вежбање. Одлично одење по половина час секој ден е добар пример. Возењето велосипед или пливање исто така се сметаат за добри опции, доколку избегнете преголем напор. Комбинирајте аеробни вежби со 5-10 минути тренинг за сила дневно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.