Здравствено осигурување за млади чини половина од она на постарите луѓе

Осигурени млади луѓе

Многу пати се прашуваме на која возраст е подобро да имаме здравствено осигурување. Вистината е дека не постои одредена возраст за да се направи, но тоа ќе зависи од личниот живот на секој од нив. Но, она што е јасно е дека цената ќе влијае. До кој степен може да влијае?

Возраста е еден од главните фактори што треба да се земат предвид при здравствено осигурување, бидејќи врз основа на возраста, осигурувањето може да биде поскапо или поевтино. За кои возрасни групи здравственото осигурување може да биде поскапо?

Постаро лице ќе треба да плати речиси двојно повеќе од млад човек за склучување договори за здравствено осигурување, без оглед дали е основно (обично вклучува помалку медицински специјалитети или поосновни тестови за примарна медицина или педијатрија, на пример) или целосни (со поголем број медицински специјалности, хоспитализација неколку дена и за различни причини или пристап до посериозни тестови во гранките на урологија, гинекологија, онкологија, меѓу другите).

Ова е еден од заклучоците извлечени од една студија во која цените на различните видови здравствено осигурување на повеќето шпански осигурители за три возрасни групи (1960, 1980 и 2000 година).

Вид на осигурување Основните Целосна Основните Целосна Основните Целосна
Година 1960 1960 1980 1980 2000 2000
Половина цена

годишното

653 € 1.582 € 447 € 1.005 € 393 € 782 €

Извор: подготвен од Роамс од податоци од различни шпански осигурителни компании.

Човек со здравствено осигурување

Така, 60-годишно лице ќе треба да плати приближно 653 евра годишно за основно осигурување, додека за 20-годишник трошокот ќе биде 393 евра / годишно. Во случај на целосно осигурување, разликата е помеѓу 1.582 и 782 евра, соодветно.

Ова е така затоа што на крајот е поверојатно тоа постара личност треба почесто да посетува лекар отколку помлада личностНа Оттука, цената е поскапа за првиот случај отколку за вториот.

Вистина е дека може да има конкретни случаи во кои на помлад човек му е потребна поголема медицинска помош. Општо земено, осигурителните компании обично спроведуваат здравствен прашалник врз основа на кој ќе ја проценат цената на осигурувањето. Износот ќе биде поголем или помал во зависност од степенот на болеста.

Затоа, општо правило е дека колку сте постари, толку е поголема финансиската сума што ќе треба да ја платите. Но, да, состојбата на здравјето на секој човек, исто така, доаѓа во игра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.