Здрави пијалоци

Човек пие чај

Дали сакате да додадете здрави пијалоци во вашата исхрана? Кога станува збор за јадење здрава и хранлива диета, нешто што секој треба да го следи, пиењето е исто толку важно како и храната.

Како резултат на тоа, тука ви ги донесуваме најдобрите опции да ги придружувате оброците или едноставно да бидете хидрирани. Здрави пијалоци кои ќе ви помогнат да го подобрите вашиот план за јадење ако ги користите за да ги замените опциите богати со калории или алкохол.

Топло чоколадо

Чаша топло чоколадо

Чаша топло чоколадо се чувствува одлично во студените зимски денови. Што повеќе, Овој пијалок се смета за корисен за здравјето, бидејќи може да помогне во намалување на крвниот притисок и воспаление, како и спречување на разни болести благодарение на неговиот придонес на антиоксиданси. Треба да се напомене дека ако треба да се опуштите, какаото е исто така одличен сојузник: топлото чоколадо делува смирувачки бидејќи го зголемува нивото на серотонин.

Запомнете дека за топлото чоколадо да биде здраво мора да содржи најмалку 70 проценти какао. Ако имате потешкотии да пронајдете разновиден какао во прав кој ги има овие карактеристики, секогаш можете да стопите добра тамна чоколада. Ако сакате да го намалите бројот на калории уште повеќе, користете обезмастено млеко.

Што да јадете за да се опуштите

Погледнете ја статијата: Храна за вознемиреност. Таму ќе најдете повеќе опции за храна кои помагаат да се задржи овој проблем.

црвено вино

Чаша црвено вино

Кога станува збор за здрави пијалоци, невозможно е да не се спомене црвено вино. Неговата потрошувачка е поврзана со многу здравствени придобивки, вклучувајќи помал ризик од развој на срцеви заболувања и одредени видови на рак. Пиењето црвено вино исто така може да го подобри вашето расположение. Нормално, како и со сите алкохолни пијалоци, неопходно е да се фокусира на потрошувачката во умерени количини, што значи да не надминува два пијалоци на ден. И, тоа е дека пиењето во умерени количини е здраво, додека злоупотребата на овој пијалок може да има токму спротивен ефект.

Здрави пијалоци за спорт

Протеински шејк

Протеински шејкови

Дали пиете протеински шејкови после тренинг наместо да јадете нормален оброк? Овие пијалоци обезбедуваат добра доза на хранливи материи брзо и лесно, затоа се идеални за пиење во движење. Но, дали се здрави? Општо, да, особено кога ќе се спореди со безалкохолен пијалок или спакуван сок. Треба само да запомните прво да ги прочитате етикетите, особено ако сакате да ги чувате маснотиите и шеќерот на растојание, бидејќи количините, а со тоа и вкупниот број на калории, може да варираат доста од една во друга сорта. Во оваа смисла, Вреди да се напомене дека одредени брендови нудат протеински шејкови со малку маснотии.

Спортски пијалоци

Спортските пијалоци се многу корисни за надополнување на електролитите по голем физички напор. Тие исто така ви обезбедуваат течности и шеќер, елементи што му се потребни на телото по напорниот тренинг. Сепак, како протеински шејкови, спортските пијалоци треба да бидат резервирани за денови на тренинг. За да ги придружувате вашите оброци или хидрирате, имате посоодветни опции, со тоа што водата е најсоодветна и пијалокот што треба да има поголема улога во вашиот план за јадење.

Здравите пијалоци со најмногу придобивки

Шолја зелен чај

Сок од калинка

Антиоксидативната моќ е добар начин да се идентификуваат здравите пијалоци, и во овој поглед има малку што може да се спореди со сок од калинка. Полн со антиоксиданси, со ова овошје можете да подготвите многу добар пијалок за вашето здравје. Додадете мраз за да го задржите, особено во текот на летото. Дали ви треба енергија? Овошните сокови се многу поздрав извор на енергија отколку енергетските пијалоци, кои се полни со кофеин и шеќер. Сепак, соковите мора да бидат природни за да се контролира количината на шеќер.

Зелен чај

Зелениот чај може да го продолжи животот бидејќи истражувањето ја поврзува неговата потрошувачка со помал ризик од болести. Кои? Па, скоро сите, вклучително и срцеви заболувања и рак. Природно, за пристап до неговите придобивки потребно е да се комбинира со здрава и разновидна исхрана. Во спротивно, неговите поволни ефекти се поништуваат.

Исто така, Ако барате билни чаеви без кофеин за вашата диета, разгледајте ги следниве опции:

 • Rooibos (може да го зајакне имунитетот и да спречи рак)
 • Камилица (ја ублажува болката во стомакот, гасови, дијареја и вознемиреност)
 • Нане (ја ублажува болката во стомакот и главоболката и ви помага да дишете подобро)
 • Хибискус (може да го намали крвниот притисок и холестерол)
 • Пасифлора (ја ублажува вознемиреноста и помага да заспиете)
 • Валеријана (помага да се справите со несоница, анксиозност и депресија)

Вода

Чаша вода

Од сите здрави пијалоци таму, нема сомнение дека водата е број 1. Не може да се натпреварува со вкус со горенаведените опции, но секогаш можете да додадете личен шмек за да му додадете на нејзината привлечност. Лимонот е една од најчесто користените состојки за ароматизирање на водата, истовремено зголемувајќи ги неговите здравствени придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џон dijo

  Здраво црвено вино? Да видиме дали ќе прочитаме малку повеќе, да препорачаме алкохол, без оглед колку има црвено вино ресвератрол.