Како да го заштитите вашиот автомобил од студ?

зимски автомобил

Зимата пристигна. Со ниските температури мора да се преземат некои мерки за да се спречи страдањето на нашите возила повеќе од потребното.

Иако во текот на летото автомобилите не се ослободени од страдање од строгост на топлината, ладна ноќ на отворено може да биде многу штетна. Заштита на вашиот автомобил од студ треба да биде приоритет.

Подобро безбедно од жал

Кога термометарот почнува да покажува надолу, треба да се направат првите мерења. Проверката на батеријата е прва од нив, бидејќи студот не им е особено корисен. Автомобилите што спијат на улица можат да најдат соодветно ќебе над него многу корисно, особено за нивната батерија.

мора исто така, проверете ја состојбата на течноста за ладење. Доколку има нетранспарентна боја, препорачливо е да се смени целосно пред поладните ноќи да го направат влезот. Кога оваа течност ја има оваа карактеристика, таа е повеќе склона кон замрзнување.

Не користете вода под никакви околности

Ниту како течна течност за ладење, ниту да се наполни резервоарот за течност за миење на шофершајбната. За вода не се потребни температури под нулата степени за да се замрзне.

Предупредување со дизел возила

Ова гориво би требало да достигне точка на замрзнување од -20 ° C. Сепак, трагичните епизоди на помалку екстремни температури не се невообичаени. На пазарот има достапни адитиви чија функција е да спречат замрзнување на „крвта“ што го придвижува вашето возило.

Дали спиете на улица? Посебни мерки за заштита на вашиот автомобил од студ

автомобил и студ

до спречи формирање на слој мраз на задните и предните прозорци, може да се користи алуминиумски штитник за сонце. Ако не е достапен, потребно е да се одделат бришачите од стаклото. Во спротивно, ризикувате да се држите до стаклото.

Друга мерка што треба да се преземе за да се заштити вашиот автомобил од студ вклучува бравите. За да спречите вода да влезе внатре и да се зацврсти внатре, можете да користите изолаторна лента. Ако на ист начин системот не работи и клучот не се сврти, брутална сила да се обиде да ја присили не е опција. Мора да користите фен за коса или топла вода за да го стопите она што е внатре.

 

Извори на слика: Quadis /


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.