Како да заштедите гориво во вашиот автомобил?

заштеда на гориво

Кои се идеални методи за заштеда на гориво во вашиот автомобил? Економијата на гориво во вашиот автомобил е еден од најважните фактори за продажба на одреден модел

За оваа причина, во последниве години разни системи за заштеда на гориво во вашиот автомобил.

Пораст на цената на горивото во вашиот автомобил

Секој ден присуствуваме многу изговори за зголемување на горивото во вашиот автомобил. Политички нестабилности, подеми и падови на Берзата, хартии од вредност итн., Сè може да вреди.

Затоа, тие се јавуваат нови системи насочени кон заштеда на гориво во возилата, било да е тоа едноставно комунално возило или модел од висока класа.

Метод на слободно тркало

Овој систем можеме да го видиме во различни модели на автомобили, особено во автоматските. Преку технолошки иновации, кога ќе притиснете на сопирачката, системот се неутрализира. Сопирачката на моторот се активира кога е потребно.

Во оваа смисла, системите се развиени така што не го ставајте моторот во мирување без потреба. Ова се постигнува со вклучување и вклучување на пригушувачот. кога е потребно.

Маслото во менувачот

автомобилска табла

Придобивките од новите уреди се слични на вадењето нога од бензинот. Како да ја ставаме брзината во неутрален. Сепак, веднаш штом ќе ни биде потребна моќноста, таа ќе се вклучи и ќе зафати опрема.

Ветерот сече со предните решетки

Меѓу факторите кои најмногу ја зголемуваат потрошувачката на гориво, е контакт со воздух. Додека се тркаламе со автомобилот, не сме свесни за сопирање. Но, тоа се покажува ден со силен ветер.

За да се избегне овој ефект на сопирање, во моментов неколку производители монтираат еден вид слепи. Овој уред е затворен додека погонот не треба да се лади. И повторно се отвора кога температурата се зголемува. Со ова го намалуваме аеродинамичкиот отпор поголемиот дел од времето што циркулираме.

Треба да бидете претпазливи чувајте го чистиот влез на предниот воздух.

 

Извори на слика: Заштеда на жена Дијариомоторна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.