Зара или H&M? Вие избирате

Денес работата тргнува од продавници ниска цена, конкретно од две од главните; Zara, главниот адут на империјата Индитекс, против скандинавскиот H&M. И со слични цени (дали е H&M нешто поскапо? Прашувам невино) и со важна разновидност на стилови. Значи, ако зборуваме за овие видови продавници ...Кој ви се допаѓа најмногу (ако сакате кој било од двајцата)?

[id анкета = "24 ″]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Okko dijo

  Во мојот случај гласав за Зара. Квалитетот на облеката е донекаде супериорен во однос на мене, а барем Индитекс, како целина, нуди повеќе од H&M.

  Масимо Дути, иако не е мој стил, е мојата вообичаена продавница за основни бели, црни, кафеави и сиви маици. Удобни се, добро ми стојат и памукот изгледа подобар од оној што се користи во H&M.

  Зара, пак, да фати додатоци или облека „мора“ (кога ги има) без да остави тесто и дека знаете дека ќе носите само неколку пати, веќе ми се допаѓа.

  Не знам, H&M секогаш ми даваше слика на болвата, освен продавницата дизајнирана од Марискал во Портал де Л’нгел и таа огромна на улицата Реџент, остатокот, издувам, неред ...

  Како и да е, најдоброто по ниска цена, за мене е во TOPSHOP (или TOPMAN, ајде), Uniqlo, GAP и Dockers.

 2.   Севилја dijo

  Добро е познато дека квалитетот на материјалите (особено памукот) и производството на облека е подобар во H&M.

  Она што се случува е дека Зара го победи во дизајнот (во копии во други брендови)

  Затоа, јас не бирам ниту еден од двајцата, иако со оглед на изборот, поентата ми е за H&M

  1.    Антонио де Абрантес dijo

   Целата облека од H&M ми се чини дека е изгребана, тие се многу крути, ништо добро ... сериозно, некоја облека ќе се спаси, но малку, и вреди да има лоши работи во Зара, но ја победува H&M без сомнение, исто така како што вели тука, луѓе, пазарниот воздух на H&M е најлош, да не спомнувам премногу оооооооооооооогу облеката под притисок што ја наоѓате на лавиците ... во Зара има нарушување, да ... но барем да најдете нешто , во H&M не не и НЕ

 3.   Хозе Мартин dijo

  Гласав за ЗАРА !! иако и двајцата имаат по некоја облека ... прифатлива ... но Зара има нешто со повисок квалитет (да кажам најмалку) иако толку многу облека ме обзема ... и тоа се случува во H & m и во некои Zara. .. ..! Па, како имам повеќе работи од Зара, а потоа од Зара! 🙂

 4.   Тенок dijo

  Здраво? Дали навистина ги споредувате Зара и H&M ??? !!

  H&M има претерано вулгарна, обична облека и без никаква класа, покрај тоа што е со слаб квалитет. Над нив е хаос, облека фрлена насекаде ... бубачка, не, не и НЕ.

  Зара има врвни работи според мене, точно е дека во целата продавница наоѓаш неколку работи, но јас имам светло зелени слаби панталони што се НЕВЕРОЈАТНИ, ги сакам, секој што ги видел се за loveубил во нив. Јас тешко ги носам, но сериозно: тие се неверојатни.

  1.    Хари dijo

   Луѓето со ваши предрасуди се оние кои гледаат некого со облека од H&M и се смеат со своите поволни пријатели на таа личност ...
   Иако е добра, повеќе ја сакам Зара, иако имам некои работи што ги сакам во врска со H&M.
   А ти ако си леплив дека си го ставил без „ж“ ...

   1.    Антонио де Абрантес dijo

    вистина е, колку е лепливо со Х!

   2.    Тенок dijo

    Хабер дете, имам облека од H&M и заборавив да ја ставам „ж“

    И, ако сакам да се смеам, се смеам, каде, кога и од кои причини сакам. Добро? Ова го велам во случај да не било јасно и дека облеката H&M е вулгарна, никој не може да ми го порекне тоа и дека не е ниту Хортера, се чини дека не си стапнал во продавницата на H&M во животот, тоа или дека се чувствувате навредени затоа што сте прецизно леплива и вулгарна.

    ПС: Лас Х дел Хортера со големи букви. Подобро? Хахаха… прин… погледни, ќе те непочитувам, но не сакам да се ставам на твое ниво, или да изгледам леплива или вулгарна. Прочитајте со саркастичен тон.

    1.    Антонио де Абрантес dijo

     «Haber chavalín», за да видам дали ќе биде подобро да се оди во библиотека отколку во H & M ...
     но се согласувам дека облеката H&M е вулгарна, идеално е да се купи нешто што сакате да го користите само еднаш затоа што не ве интересира дали ќе се оштети ...

 5.   Исма dijo

  H&M е многу поевтин од Зара, да, квалитетот е исто така понизок.

 6.   Овиедо dijo

  H&M можеби е нешто неконтролирана мека и ја нема продавницата „естетика“ како што прави Зара. H&M поминува четири градови ставајќи сезонска облека кога веќе 3 години се тркалаат низ продавницата (ова е дури и за известување). Мислам дека дизајнот е многу подобар кај Зара и кога станува збор за обновување на облеката во истата сезона, ниту Зара нема ривал. Но, Зара има ужасна точка, топчињата излегуваат на третото миење !!! Што не е случај во H&M.
  За сето погоре, останувам со Зара!

 7.   Антонио де Абрантес dijo

  H&M поскапо од Зара ??? Каде е видено ова? H&M има жален квалитет, прилагоден на цената на облеката што има тенденција да има прилично лош модел и да не е многу внимателен, покрај доста лабавите ткаенини и бои што поминуваат при првото перење. .. исто така, што се случува со големината и облеката што ја продаваат од година во година ?? Помалку маркетинг и повеќе квалитет би било подобро за вас или подобро да ја примените формулата Икеа.

 8.   Дејвид dijo

  Зара без никакво сомневање, од повеќе причини:

  1 Дизајн
  2. Квалитет - цена.
  3. Продавници, некои врвни.
  4. Услуга / третман на клиентите.
  5. Национален производ, повторувам национален.

  Точно е дека има работи што не се многу квалитетни, но други се навистина добри за цената што ја имаат.

  А, за оние што велат дека Зара копира, може е, но ... нели сите (H & M ... итн итн) го копираат моделот Зара сега?

  (Јас не работам, ниту имам што да правам со Зара, само ми се допаѓа, како што сакам други поскапи брендови).

 9.   Ентони dijo

  Здраво, ја избрав и Зара за квалитет и дизајн, ако H&M го има тој воздух на пазарот за болви заради нарушувања и слично. Но, во последно време забележав подобри дизајни и тоа е малку поуредно, иако е сè уште далеку од Зара, се надеваме дека ќе продолжи да напредува во тие аспекти.

 10.   маурисио Чиле dijo

  добро ... од национално (шпанско) името затоа што се направени во Бразил, Аргентина, Индија, Кина, Виетнам итн итн
  Претпочитам Бенетон, дефинитивно поквалитетен од двата претходни бренда и дека ако е потрезвен дизајн, но не толку… не знам како да го кажам тоа, исто толку фудбалер како облеката на Зара. H&M во Чиле не се продава, за разлика од Зара, која е популарна, премногу популарна, но она што го видов од H&M кога патував, воопшто не ми се допаѓа ништо.

 11.   ? dijo

  Youе ја оставиш Сфера позади? задоволувања H&M? тоа не би морало да се најде ниту на модните веб-страници. Луѓето се повикуваат на внимание само од нивните ниски цени што внимателно гледање не се толку ниски, но луѓето гризат.
  Зара или Сфера?

 12.   Se dijo

  Па замислувам дека луѓето што ја посетуваат оваа веб-страница имаат стил повеќе сличен на оној на Зара. Вистина е дека H&M има вулгарна и меркантилна точка и е соодветна на нејзините цени. Како и да е, наоѓате облека малку посмела од класичните линии на Зара. Тоа е продавница која ви помага да ја менувате гардеробата по многу ниски трошоци. Купувам многу и во едното и другото не е со одличен квалитет.

 13.   Поплаки на Индитекс ... dijo

  Со вашите пари трошејќи ги во Зара, помагате во малтретирање и
  работна дискриминација врз жени, експлоатација на деца (колапс на
  компанија што има во третиот свет предизвика многу
  мртви), имитации и сл. INditex е компанија со најмногу компании
  затворен благодарение на нејзината нелојална конкуренција и дистрибуирајте партали, по цени
  навредлив. Маички од 12 евра кои чинат неколку центи
  (тие не достигнуваат 0,50 €), деца кои работат 14 часа со плати што не достигнуваат
  да се менува за 4 € месечно, ако 4 € како што се чита и панталони дека тие
  суштества шијат за 70 €, во Бершка имате неколку модели. Некој
  во нашиот блог тој рече:

  "Ќе видиме. потекнуваат овие тиња
  тие пудри ... Ние сме ИНСОЛИДАРНИ, да, иако понекогаш се облекуваме
  солидарност ... Не даваме проклето каде, кога и како
  залог, се додека добро не стават во царската изложба
  цена ... Ако има робови кои се нервираат, ако пукаат, нека ги остават
  … ..дан,
  ако заработат милиони, што ми е гајле ... го сакам тоа
  облека, затоа што сакам да бидам симпатична, симпатична или симпатична, симпатична ...
  потоне го светскиот свет ...
  ОВА СЕ ОДАТ РАБОТИТЕ !!!!!! “

  И има
  Повеќе разум отколку светец. Ова е синџир, каде што ако го негувате тиранинот
  кој продава партали, му давате овластување да се занимава со вработени (на
  сите жени) така, партали. Сум видел маалски продавници, кои
  Тие продаваат облека од шпански компании, простете ми го изразот, но тоа е
  автентична оргија со добар квалитет, дека купувате нешто што не е а
  копија, од прекрасни ткаенини и по цени подобри или подобри од зара и
  компанија Да, се разбира дека има повеќе живот надвор од компанија од
  никаквеци и никаквеци.

  http://www.inditex-grupo.blogspot.com.es