Закривен пенис, дали е нормално?

Еден пријател ми рече во неверство (извини Нејти) дека била со маж и дека кога го видела неговиот пенис била погодена од тоа колку е закривено на страна. Оттука, нејзината грижа го привлече вниманието и ја напишав оваа статија за неа.

Пенисот не е секогаш исправен, всушност, мала закривеност е сосема нормална. Меѓутоа, ако оваа закривеност е очигледна и изразена, не само што може да ја отежне пенетрацијата, туку и да ризикува поголем фрактура на пенисот.

Оваа искривување на пенисот Тоа е дефект што доаѓа од раѓање и може да се види кога пенисот е во ерекција. Обично се јавува кај големи пениси.

Ако оваа искривување се појави по 40-та година од животот, се соочуваме со болест наречена болест на Peyronie, што произведува абнормална искривување на пенисот во ерекција, што може да ја отежне пенетрацијата, па дури и да предизвика болка за време на сексуалниот однос.

Оваа болест се јавува поради воспаление на фиброзната мембрана што го покрива тестисот. Точната причина за нејзиното потекло е сè уште непозната, но обично е поврзана со дијабетес, потрошувачка на одредени лекови или удари примени во областа за време на сексуален однос.

Третманот што треба да се следи ќе зависи од тоа кога ќе се појави, од степенот на искривување и од тоа како влијае на сексуалниот однос. Неколку третмани може да се користат за избор на лекарот за кој станува збор, со хируршка интервенција како последна опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Матео dijo

  Јас имам 16 години и пенисот ми се свиткува нагоре, не знам дали е нормално, не сум се споредувал со другите, иако еднаш го имав исправено и некои пријатели ме видоа и ме исмеваа затоа што го имав горе Тие велат дека го имаат на 90 ° и дека тоа е нормално, советувајте ме.

 2.   ALEX dijo

  Не грижете се во повеќето случаи тоа не влијае на сексуалниот однос (но зависи и од тоа колку е закривен пенисот).
  Поздрав и среќа.

 3.   Хуан Мануел dijo

  Здраво Добро попладне ... како се чувствувате? Јас имам 16 години и имам пенис во закривена форма, но малку само што кога имам ерекција е само малку рамномерно, но јас го немам напред, но го имам горе тоа е како да ме гледам нагоре и не гледајќи напред.? Дали е нормално пенисот да биде закривен вака? КАELLИ ми нешто за тоа? Ви благодарам