Lifeивотен тренер

Lifeивотен тренер

Lifeивотен тренер. Сигурно во последно време почесто го слушате тој збор во медиумите и социјалните мрежи. Но, што е тоа и на кои области се однесува? Овие нови англиски термини понекогаш се збунувачки. Со колку е богата шпанската лексика, ние треба да користиме странски зборови. Надвор од ова, Life coach може да се преведе како нова дисциплина што нè приближува до постигнување на целите што си ги поставивме и на лична и на професионална област.

Во оваа статија ќе објасниме што е тренер за живот и за што служи.

Што е тренер за живот?

Тренер

Тоа е компетентност која ви помага да размислувате поинаку со цел да ги подобрите и комуникациите што ги имате и да ги продлабочите повеќе за себе за да ги постигнеш целите што си ги поставил себе си. Денес секој може да тргне да постигне нешто. Сепак, има малкумина кои навистина имаат дисциплина, упорност и истрајност за да ја постигнат. Поставувањето цел, особено ако е долгорочно, е комплексно. Целта треба да биде реална и да може да ви даде доволно задоволство да се борите за тоа кога сте послаби по сила или морал.

Coachивотниот тренер се однесува и на полето на фитнесот. Постојат работници кои се задолжени да ве мотивираат и да ве водат на вашиот пат да ги постигнете своите цели. За луѓето кои се натпреваруваат, оние кои имаат проблеми со храната, оние кои немаат волја, но им треба промена, итн. На сите им помага специјализиран тренер во оваа област.

Ако треба да се натпреварувате на одреден датум и во посебна категорија, сигурно ќе имате денови во кои не сакате да ја допирате салата ниту да знаете за диети. Така што овие денови се сè поретки или поподносливи, тука е тренерот на Lifeивотот. Може да кажете дека тоа е уметност да работите со други, така што овие луѓе можат да го имаат посакуваниот резултат.

Подобрувањето на перформансите во ситуации или проблеми е нешто главно што го спроведува оваа дисциплина. Затоа, тоа е активност што генерира нови можности за дејствување во услови на различни околности и дозволува да се добијат извонредни резултати.

Перформанси и доследност

Овие се две суштински варијабли при поставување на цел и нејзино постигнување. Како што споменавме претходно, добивањето нешто што го предлагате е комплицирано, особено ако станува збор за нешто долгорочно. Toе дадеме пример. Вие сте дебела личност која сака да изгуби процент на здрави маснотии и да ги промени навиките на вашиот животен стил. На ова лице не само што му требаат насоки и поддршка неопходни за да се спроведе, туку мора да биде нешто што трае со текот на времето.

Не можете да се однесувате како здрава личност за време на целата програма за слабеење, а потоа да се вратите на истиот начин на живот што го имавте порано. Lifeивотниот тренер треба да се обиде да ве натера да ги измените вашите животни навики на таков начин што, со нивно интернализирање, тие ќе станат дел од тоа без никаков напор. Тоа е нешто како чистење на забите после јадење. Не ни е тешко, го имаме интернализирано и тоа е уште една навика.

Тренерот за живот е исто така како сојуз што се воспоставува помеѓу тренерот и клиентот. Овој договор што го склучуваат обете страни е да воспостават цел и да ја постигнат по секоја цена. Спроведете ја предложената програма, распоредот на работата, евалуација на резултатите итн. Работа е на тренерот. Работата на клиентот е да ја исполни, да се чувствува пријатно со себе и да се мотивира себе си секогаш кога ќе се видат малку резултати. Coachивотот тренер може да се даде преку директен контакт, по е-пошта или по телефон.

Тоа не е само алатка за управување, туку е начин на постоење, дејствување и секојдневно соочување со проблеми или цели. Ова исто така важи и на корпоративно ниво. Тоа е непроценливо бидејќи, за да се развивате професионално, треба да имате и лични и професионални аспирации. Овие аспирации или амбиции треба да бидат дел од вашиот живот и да не гледаат на нив како на обврска, туку како на мотивација.

Тренер за живот и цели

поддршка на фитнес на животниот тренер

Долгорочните цели е тешко да се постигнат. Затоа, тренерот мора да биде покрај вас за да ве поправи, да ве поддржи и да ве води на вашиот пат. Тренер е методологија што може да се развие преку соодветна обука, ако тоа е случај во кој сакате да станете тренер. Во принцип, да бидете тренер е добро да знаете дали сте личност која:

  • Тие имаат објект за комуникација со други луѓе и знаат како да ги достигнат.
  • Тој е заинтересиран за личен развој и за желбата да им помогне на другите луѓе да ги постигнат своите цели.
  • Мислите дека имате способност да инспирирате, мотивирате или насочувате други луѓе да ги менуваат своите животи. Не зборуваме само за постигнување на целта, но тоа ќе помогне да се промени животот во целост и да се има поинаква визија од тој момент натаму.
  • Имате страст да им помагате на другите и да стекнувате задоволство кога личноста на која и помагате ќе ги постигне своите цели и напредува.

Можеби ќе се запрашате дали некој тренер е навистина способен да ви го промени животот. До сега, сите луѓе што го пробале секогаш ќе ви кажуваат дека им донесе и лично задоволство и успех и на нивната работа и на личниот живот. Постои одлично чувство откако ќе ги постигнете целите што си ги поставиле себе си. Сигурно, без поддршка и помош, тренерот не можеше да го постигне тоа.

Промена на нечиј живот за да може да се движи напред, позитивно и со цел е најдоброто нешто што можете да направите за да се смените. Придобивките што треба да се добијат од оваа животна промена стануваат повидливи кога ќе откриете скриени таленти и сте во можност да навлезете подлабоко во ситуациите. Ова води кон подобрување на личните односи, започнување нови проекти и, пред сè, ослободување од работите и врските што останаа врзани и заробени без да може да се оди напред.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да знаете што е тренер за живот и за што служи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)