Ефектите од бременоста врз мажите

бременаПовеќето мажи веруваат дека бременоста влијае само на жените бидејќи тие се оние кои имаат дете внатре, но ... што ако ти кажам дека бременоста влијае и на нас? Стилски мажи ви ги донесува најновите вести за тоа.

Според студијата спроведена во Обединетото Кралство, идните родители обично добиваат повеќе од шест килограми за време на бременоста на нивните жени. Тие исто така страдаат од промени во расположението, стрес и други нарушувања.

Тие се дебелеат затоа што имаат суштество внатре. Ние, од солидарност со нашите партнери. Било какво и да е, вистината е дека во бременоста жените не добиваат единствена тежина. Анкета во Велика Британија штотуку откри дека фјучерси родителите обично добиваат околу 6,35 килограми во просек за време на бременоста, објави весникот Ел Мундо.

Анкетата, спроведена од компанијата една анкета на 5 британски татковци, откри дека 25% од мажите велат дека јадат повеќе во овој период, така што нивната сопруга не се чувствува лошо поради зголемувањето на телесната тежина. Проблемот е што овој поголем внес на калории доаѓа главно од нездрави производи.

Пица, пиво, чоколадо и пржени грицки се најчестата желба кај идните родители, што исто така укажува дека нивните партнерки им подготвуваат поголеми оброци за време на бременоста.

Друга причина зошто мажите исто така растат стомак е затоа што во тие девет месеци тие обично излегуваат на вечера со своите партнери надвор од дома повеќе од порано. 42% од анкетираните признале дека повеќе оделе во ресторани за да го искористат времето пред да се роди бебето и да им го променат животот.

Студијата покажа дека 20% од мажите не се свесни за ова зголемување на телесната тежина се додека нивната облека не престане да им служи и тие треба да ја обноват гардеробата со облека за „татковство“ за нивната нова фигура.

Иако во голема мера ги обвинуваат жените за вишокот килограми, вистината е дека потоа не прават ништо за да ги изгубат вишокот килограми. Според истражувањето, само една третина од татковците одат на диета по раѓањето на бебето, што практично го прават сите мајки.

Покрај зголемувањето на телесната тежина, неколку студии покажаа дека бременоста влијае и на мажите, кои доживуваат промени во расположението, стрес и други нарушувања.

Сега знаете дека носењето дете на светот не само што ќе ви донесе големи одговорности, туку и неколку дополнителни килограми


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   корен dijo

  Мојот сопруг е супер далечен со мене и чувствувам дека тој не се грижи за мојата бременост или за нашите идни деца, што можам да направам за оваа ситуација да не влијае на мојата состојба на умот ...

 2.   Исмаел улис орозко вилануева dijo

  Здраво, јас сум Исмаел, што се случува е дека имам прашање, жена ми е бремена 4 и пол месеци и сме разделени скоро 2 месеци, што се случува е дека чувствувам дека откако останав бремена многу се смени и се чувствувам како да ја запрев нејзината желба од еден на друг ден и не знам зошто ја сакав многу. Некои луѓе ми рекоа дека она што се случува е дека кога мажот ќе стане татко, а бебето ќе биде дете, тие мислат дека престанале да ја сакаат жената, а вистината е, не знам што се случува со мене, тие исто така ми велат дека ја погодив бременоста, но не знам што да правам со ова или да заврши. Сакам да ја поминам бременоста со сопругата, но се чувствувам како да не можам да ја поднесам. Што се случува Ве молам, помогнете ми ... благодарам за вниманието .. Исмаил

 3.   јахаира dijo

  Здраво, јас сум Јахаира, добро, нешто слично ми се случува, јас сум бремена 5 месеци, сопругот беше среќен затоа што ќе бидеме родители, но сега чувствувам дека сме отуѓени, се бориме за што било и се однесува грубо мене понекогаш! Снаите ми велат дека може да биде и заради бременоста што го погодува и него. но јас навистина не знам! и не знам што да правам! Јас сум очаен и мачен и не сакам да се разделиме.
  добро, се надевам дека некој ќе ни помогне да ги решиме овие сомнежи!

  bye
  јахаира!

 4.   Мигел dijo

  Здраво, јас сум Мигел, мојата девојка забремени, но сфатив дека сум геј.