Протокол и етикета (I)

Започнуваме со оваа серија статии во кои ќе разговарам со вас на протоколот во соблекувалната за мажи. Во моментов не е проследено со писмото, освен во поформални прилики или во кои е наведен кодексот за облекување. Кога сме поканети на настан на кој етикетата не е означена на поканата, мора да земеме предвид три клучни податоци: време, место и вид на настан.

Генерално костумот е облека што ги опфаќа повеќето прилики во машка соблекувална. Бои темните се сметаат за поелегантни отколку јасни, а вторите обично се наменети за настани во пролет или лето. Мора да се носи со вратоврска, а елекот е опционален.

Ако зборуваме за машки смокинг, го наоѓаме следново:

 • Утринско палто, се користи во утрински или попладневни настани, до приближно 6 или 8.
 • СмокингЕ тужба за забави, нема церемонија, се користи во вечерни настани, од 6 и 8 часот попладне.
 • Frac, машки костум максимална етикета. Користено во настани во текот на ноќта и во затворен простор.

Машката етикета управува со женската и односот помеѓу нив е како што следува:

 • Темниот костум е поврзан со женскиот краток костум
 • Утринскиот костум со краткиот костум или коктел фустанот
 • Смокинг со коктел фустан или долг костум
 • Фракс задолжително долг женски костум

Совет, во прашање етикета, кога се сомневате подобро да се биде претпазлив отколку претеран.

Во следните написи ќе зборуваме во длабочина за секој од смокингот, опишувајќи ги парчињата што го сочинуваат и ситуациите во кои се препорачува неговата употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.