Трендови за есен / зима 2010 година (II)

мода-2010-мажи

Продолжуваме да го набројуваме машкиот тренд за сезоната есен / зима 2010 година.

 • El Шал, преведено од француски значи шамиче, тоа ќе биде една од „ин“ додатоците за оваа сезона есен-зима 2010. Тоа е нешто како многу густо марамче што треба да се носи околу вратот, што дава префинет и урбан изглед истовремено .
 • El Капа волната ќе биде уште една од додатоците што ќе заземе централно место заедно со шалот и ракавиците. Оние со дијаманти, најдобриот „preppy“ стил или со сив тон ќе бидат сиот бес кога станува збор за заштита од студот.
 • Сивата, од најсветлата до најтемната, ќе биде една од омилените бои на зимата 2010 година. Во оваа палета на сезоната, ќе се користат и нијанси како маслинесто зелена, бургундска, сина, различни кафеави и камила Burberry.
 • Контроверзните влошки за рамо се во мода. Во Милано беа видени во дизајни на Burberry Prorsum изработени со кластер златни копчиња со воен изглед, додека Герет Пуг им покажуваше футуристички вибрации, истакнати како шила.

 • Британските артикли се присутни во палтата, како во традиционалната монгомерија или во карираните принтови што ќе преовладуваат во кошули, шалови и блејзери. Овој стил се применува во неформален амбиент и во секојдневна употреба.
 • Jeanан доаѓа во сите нијанси: од измиен син до блуз со црн изглед. Во 2010 година, тексасот не е само материјал за панталони, тој ќе се види и во кошули, како „мора“ оваа сезона. Оние што ги чуваа своите фармерки од 90-тите можат да го извадат од плакарот и да го користат, иако при комбинирање ќе треба да се посвети посебно внимание бидејќи не одат рака под рака со каубој.
 • Воениот стил се провлекува во машката гардероба и најважните дизајнери во светот го покажаа овој тренд кој оди силно на нивната модна писта. Јакните од типот на јакни и долгите палта од трезен, но елегантен стил истовремено се задолжителни.
 • Класичниот Монтгомери ќе биде квинтесенцијалното палто оваа сезона. Со тартанска постава и качулка, најдобро за завиткување во опуштен стил.
 • Црната е боја која никогаш не излегува од мода. Дури и мажите се обраќаат кон него кога сакаат да бидат елегантни и трезни без да привлекуваат премногу внимание. Таа е традиционална боја на зимата и никогаш не пропаѓа.
 • Машката мода се навраќа на осумдесеттите години, иако без најстрогите флуо бои. Навртки и затворачи се множат со ретро воздух и широки ленти ќе има на џемпери и кардигани.
 • Оние кои не ја прифатиле модата на цуцлата, ќе бидат задоволни со доаѓањето на преголемите и „широки“ панталони. Тие ќе бидат пошироки, искинати и истрошени панталони или во гаучо-верзија, како гаќичките на теренот од Аргентина.
 • Препи изгледот, софистициран и елегантен, е оној што го поседуваат мажи кои уживаат во добар фустан и кои носат облека од брендови како што се Томи Хилфигер, Лакост или Поло Ралф Лорен.
 • Инсталиран е во XNUMX-тите години на минатиот век, а стилот се идентификува со облека како мокасини, плисирани панталони во пастелни тонови, кардигани и кошули со јака. Неформален, но софистициран, многу шик. Најсмелите мажи се охрабрени и за „Кожи“.
 • На палтата, аспираторите се исечени во вештачко крзно или со јагнешки детали на ракавите. Разновидни и класични, џемперите и кардиганите со деколте со V деколте се на централното место. Грусти плетени или плетени вреќи имаат различни должини и бои.
 • Шапките престанаа да бидат наследство само за нив и влегоа во плакарот на мажите. Од разни материјали и бои, тие даваат модерен и софистициран шмек на машката публика.
 • Кога студот почнува да се чувствува, плетениот џемпер или палто е остварлива алтернатива во 2010 година. Опциите што беа видени на модните писти на светот без разни: со квадрати, хоризонтални или вертикални ленти; копчиња, V-деколте, маица или кружен врат.
 • Урбаниот изглед, уличен стил, е лежерен и опуштен со кошули, спортски кошули или со принтови, добар пар фармерки и патики. Отпечатокот од осумдесеттите е присутен во Волуменот на облеката, особено во јакните, во покриените и во мантили. Преклопувањето на облеката е исто така нивно наследство.
 • Wayfarer се очила произведени од Реј Бан од 1952 година и за неколку сезони тие станаа вистински хит. Со заживувањето на осумдесеттите тие повторно се во мода и доаѓаат во различни бои.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ernesto dijo

  Се цени многу комплетна белешка, деталниот извештај за сите машки тенденции на оваа есен / зима сезона.

  Би сакал да сторите како во некои стари објави и да дадете предлози за тимови (секако вклучени фотографии) за оваа сезона. Барем тие предлози многу ми помагаат да направам добри комбинации при облекување и секако добар избор при купување.

  Се гледаме наскоро, одличен блог.

 2.   Оскар dijo

  Кул! Многу комплетно единственото нешто што би сакал уште малку слики за подобро да ги ценам комбинациите и изборот на облека и додатоци, по што сè изгледа многу комплетно, едноставно и забавно, благодарам! =)