Емоционално неверство

Емоционално неверство

Емоционално неверство може да стане многу поопасна состојба отколку самото физичко неверство, каде што вашиот партнер имал физички контакт со друго лице. За многу луѓе тоа е кршење на договор меѓу парови, бидејќи афективниот дел се споделува со друга личност.

Додека во овој чин имате сентиментална и афективна врска со некого, За спротивната двојка, тоа не може да се сфати како правилен чин, бидејќи може да се смета дека во иднина тие можат да имаат физички контакт и со него доведе до неверство.

Што е емоционално неверство

Тоа се случува кога едно од двете лица во двојка е да имате интимни и емотивни моменти со друга личност. За многу познавачи ова е начин да се создаде емоционално неверство затоа што е така крши договор помеѓу парот, бидејќи тоа може да значи за fallingубување во другата личност.

За другите луѓе не станува неверство затоа што не го достигна моментот на конзумација или секс, иако за други со фактот дека постои едноставно галење или држете се за раце тоа веќе е. Betе се разгледа предавство или неверство во зависност од договорите или ограничувањата што се договараат помеѓу двојка.

Како да откриете емоционално неверство

Може да биде лесно да се открие дека другата личност може имајте емотивни средби со друга личност, но исто така може да биде тешко да се предвиди дали се прилично резервирани. За ова ќе посочиме неколку серии упатства за да можете да го откриете овој факт.

Емоционално неверство

Ако одржувате отворен и постојан дијалог со вашиот партнер, тоа го знаете во одреден момент од разговорот секогаш имај ја на ум таа друга личност. Во многу прилики може да биде зборувајќи за неа постојано дури и правејќи споредби.

Може дури и споменете ги средбите што сте ги имале без да и се даде големо значење, но може да се предизвика сомневање кога дури ќе ве повика со неговото или нејзиното име. Забелешките за кои можете да придонесете е дека му кажувате сè што се случува и се случува во вашиот живот пред вашиот сопствен партнер.

Емоционално неверство може да создаде лична дистанца со вашиот сопствен партнер, не треба да го гледате, туку да го чувствувате во сите контексти. Исто така, веќе не го чувствувате истото емотивно чувство, интересот за правење планови е намален или борбата за соживот е изгубена покажувајќи дека има работи на кои не им е грижа.

Зголемување или намалување на сексуалниот однос?

Ова е несомнено најконтроверзното прашање. Може да се случи вашиот партнер да се чувствува многу поголема желба за секс отколку порано и бидете многу поактивни. Ова се случува затоа што неверното лице ја проектира својата желба или физичка привлечност кон другата личност и го свртува кон својот партнер. Од друга страна, може да се случи спротивното, дека другата личност е многу подалечна и дека вашата сексуална желба се намалува постепено се додека не стане скоро непостоечко.

Емоционално неверство

Како да се надмине емоционалното неверство

Како што разгледавме на почетокот, емотивно неверство може да падне во полоша ситуација. Постои сексуално неверство каде што парот може да спие со друг навремено и спорадично. Но, тука е веќе емотивното неверство се предизвикува посебна врска со друго лице дека не е самиот партнер, дури и ако нема секс.

Ако не сакате да го изгубите вашиот партнер, најдобрата опција е разговарајте со неа лице в лице за ова прашање. Мора да објасните како се чувствувате и како да се согледаат работите пред таквиот факт. Мора да ги додадете сите детали што се случуваат, од начинот на промена на нивното однесување, сите сигнали што ги примаат и како тие дејствуваат.

Треба да дојдете до разбирање на контекстот и без никогаш да достигне најголема крајност на омраза и помалку насилство. Неопходно е да се заклучи дека треба да се даде објаснување на фактите и да се утврди што може да биде најдобро решение.

Ако одлучите да продолжите со врската, мора да се вложат голем напор од двете страни. Сигурно во конечната одлука е на прошка и надминување на таквото неверство. Мора да ја вратите врската и да се обновите за таа втора шанса.

Емоционално неверство

Психолошка терапија за надминување на неверството

Не е лесно да се надмине неверството и да се заснова на овој вид предавство закрепнувањето може да биде тешко. За ова, постојат специјализирани и класифицирани лица за да можат да набудуваат проблеми меѓу паровите, вклучително и неверство.

Психолошката терапија ќе се обиде да ја натера парот да се преструктуира на здрав начин со понуда сите алатки што ви се потребни за да ја вратите вашата врска заедно. Во случај да се случи пауза, ќе се направи обид работна депресија предизвикана од оваа причина. Професионалецот мора повторно да ја подигне самодовербата и самодовербата на погодената личност и да направи раскинувањето да му дозволи да оди напред. За повеќе совети, можете да ги прочитате нашите статии на „како да се надмине паузата"Или"совети за да заборавите на бившата".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)