Што е електростимулација, како работи, митови и вистини

Електростимулација кај мажи

Сигурно некогаш сте чуле за тоа електростимулација во светот на спортот. Тоа е техника што се користи во областа на фитнесот и естетиката. Постојат многу митови и вистини за оваа техника поради недостаток на знаење, измами на Интернет и дезинформации воопшто.

Во овој пост ќе можете длабоко да знаете што е електростимулација, како работи и дали навистина има ефект. Покрај тоа, ќе можете да ги знаете најспоменатите митови и вистини на мрежите. Треба само да продолжите да читате

Што е електростимулација

Вистини

Тоа е техника што ја користи електрични импулси да предизвикаат мускулни контракции. На овој начин, се прави обид да се рекреира ефект сличен на оној добиен со изведување на мускулно вежбање. Затоа има за цел да добие мускулна маса или тонирање без да мора да поминува низ теретана, да се поти и да страда неколку часа на ден.

Во светот на естетиката, оваа техника се користи за третмани за слабеење, иако без физички вежби нема ефект. Тоа е нешто попасивен начин на вежбање што ви овозможува да го зголемите мускулниот тонус и да ја подобрите флакциноста. Покрај тоа, се зголемува обемот, силата и издржливоста.

Ризици од електростимулација

Кога зборуваме за електростимулација, мора да имаме неколку јасни концепти за да не запаѓаме во истиот проблем како и повеќето. Оваа техника ви овозможува само да работите со еден мускул истовремено и да изгубите маснотии, мора да изведувате вежби што мобилизираат многу мускулни групи. Точно е дека електростимулацијата ја фаворизира работата на поголем број на влакна. Сепак, сите тие припаѓаат на ист мускул. Не делува на тетивите или зглобовите, па затоа нејзината ефикасност не е толку извонредна.

Нема лесни кратенки за да влезете во форма. Неопходно е истовремено да се комбинира движењето на мускулите, тетивите и зглобовите. Покрај тоа, телото се подобрува само кога е подложено на напор и треба да расте и да биде поефикасно за повторно да се надмине тој напор.

Видливи ефекти

Што е електростимулација

Кога ја користиме оваа техника и ја мешаме со здрава исхрана, можеме да забележиме намалување на маснотиите и зголемување на мускулната маса. Маснотиите тежат помалку од мускулите, така што ќе ги зголемиме килограмите на здрав начин.

Од друга страна, кога користиме електростимулацијата има некои контраиндикации. Првото нешто е дека кога се користи електрична струја, не може да се користи од луѓе со пејсмејкери. Исто така, не е препорачливо за оние кои страдаат од епилепсија или ја применуваат на стомакот на бремени жени. Ако не се користи правилно, може да ги оштети или атрофира мускулните влакна.

Постојат уреди за оваа техника на многу брендови и цени. Најпродаваните се за Не се пронајдени производи, познатиот пакет шест.

Otros Не се пронајдени производиТие можат да бидат прилагодени на стомачните, градите, па дури и на нозете. Исто така продаден во комплетни комплети за подобро вклопување и перформанси.

Добро е да се одржуваат електростимулаторите со a спроводлив гел за електроди.

Митови

Како што е веќе познато, во овој вид техники кои ја подобруваат вашата фигура, постојат многу митови. Eachе ги анализираме сите и ќе го побиеме.

Обезбедете се само седејќи дома

Митови за оваа техника

Вистина е дека кога активираме електростимулација, активноста се зголемува во скоро целото тело. Ова го активира нашиот метаболизам, согорувајќи голем број калории и генерирајќи тестостерон. Сепак, дека само дома ќе растете не е точно. Потребен е стимул за да се подобри ефикасноста на техниката.

Од витално значење е да се направат движења не паѓаат во лажен ефект. Повеќето луѓе кои ја користат оваа техника усвојуваат рутини со пози во зависност од профитот или загубата што ја барате.

Не треба да бидете во форма за да го користите

Диета за придружување на вежбање

Тука паѓаме во друг мит. Ова не е баш така. Ако некое лице е подложено на работа со голем интензитет, тој мора да има минимална физичка состојба. Ако не го сторите тоа, ќе се зголеми ризикот од повреди и здравствени проблеми. Важно е да сте физички подготвени да ја користите оваа техника. Покрај тоа, потребно е телото да биде добро хидрирано.

За само една 20-минутна сесија, може да се изгуби многу вода. Постојат луѓе кои во рок од 10 минути откако ќе го имаат елекот веќе бараат да го отстранат. Ова е затоа што тоа е многу голем напор и треба да имате барем одредена физичка состојба. Не е препорачливо да ја користите машината без помош на професионалец.

Тоа е машина која помага физички да се подготви лице. Затоа, потребно е да постои лице кое знае како да ги процени физичките услови на корисникот и да го процени капацитетот што го имаат. Само на овој начин може да се знае до кој опсег на интензитет може да се присили секоја индивидуа.

Вие слабеете

Телесната тежина

Вистина е дека можете да изгубите тежина користејќи електростимулација. Сепак, не слабеете сами. Како и во секоја друга вежба, ако ја придружувате со добра диета, вашиот напредок ќе се зголеми.

Кога држите диета, ако не вежбате создавањето калориски дефицит нема да биде толку ефикасно. Ако го сториме спротивното, истото ќе се случи. Вежбањето ќе ни помогне да согоруваме повеќе калории, но ако не трошиме помалку, тоа нема да биде доволно за согорување на маснотиите.

Бидејќи станува збор за интензивно вежбање, нормално е да започнеме да губиме маснотии доколку ги придружуваме со нискокалорична диета. Она во што се забележуваат најчесто овие вежби е начинот на обликување на телото. Гледајќи ги резултатите релативно рано, стана многу популарен кај спортистите ширум светот. Особено кај оние луѓе кои не се грижат да бидат во форма, туку само сакаат да покажат добро тело.

Вистини

Стимулационен елек

Сега продолжуваме да ги анализираме вистините за практикување на оваа техника. Првиот е тоа ни овозможува да изведуваме повеќе насочени вежби. Се сеќаваме дека електростимулацијата работи навистина добро кога работи само една мускулна група. Затоа, многу е добро да се фокусирате на тонирање или зголемување на мускулната маса во одредена област. Ако, на пример, сме во теретана, но немаме доволно пекторални, можеме да си помогнеме со оваа техника за да го подобриме вежбањето во оваа област.

Друга вистина е тоа Не е машина за секојдневна употреба. Кога претрпуваме тренинг од ваков калибар, тој мрда повеќе од 400 мускули. Како што може да очекувате, интензитетот на оваа вежба прави нашето тело да има потреба од пауза. Идеално е да се спроведат три неделни сесии. Секогаш е подобро да ни препорача специјалист.

Се надевам дека со оваа информација ќе ви помогнам да ја тестирате електростимулацијата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)