Електрични жилети или жилети за бричење?

За сето ова време разговаравме со вас за кое е најдоброто време за бричењенад што е совршено бричење за вашиот тип кожа или за некои совети за совршено бричење.

Денес сакаме да покренеме прашање во воздухот, Дали повеќе сакате да се бричите со електричен брич или жилети? Сигурно ако прашате секоја личност има различно мислење засновано на нивното искуство, така Денес ќе бидам малку пообјективен и ќе направам споредба на двата методи, бидејќи секој од нив има свои предности и недостатоци.

Ножот

на предност поочигледно е дека се лесен за употреба, брз и пред сè, немате проблем со трошење на батеријата, бидејќи не мора да го ставате на полнење. Кога ќе го поминете ножот, ги отстранува мртвите клетки од нашата кожа, и тие се исто така помали од електрични жилети, што дозволува на пример дека кога одите на патување, не мора да одите натоварено или да барате простор за да го зачувате. Кога се бричите со вообичаен брич, блискоста на бричењето е совршена, а завршницата исто така.

Меѓу неговите недостатоци го наоѓаме тоа многу пати предизвикуваме досадни расекотини на кожата, иритации, проблеми во заоблените области на лицето И, понекогаш косата на брадата ни останува внатре, и ако бараме малку подобро сечило, најновите модели што се продаваат се нешто скапи и нивните сечила брзо се истрошуваат.

Електричниот брич

Имаме многу видови на пазарот и нивната употреба станува се почеста. Можеме да ги најдеме со глави со ротирачки сечила или со вибрациони сечила. Оваа втора опција е полесна за употреба и завршницата е подобра ако ја користите секој ден, така што кожата ќе се навикне и имате подобро тресење на косата.

Меѓу неговите предности го наоѓаме тоа тоа е прилично брз начин за бричење, особено за оние мрзливи денови каде едвај имаме време да се бричиме. Бидејќи е суво бричење, можеме да го користиме насекаде, веќе не е потребно да ги приклучувате бидејќи многу од новите модели имаат батерии што траат долго.

Меѓу неговите недостатоци го наоѓаме тоа тие не брзаат многу, особено ако имаме многу долга коса од брада, и дека во тешки за бричење области како што е контурата на устата или носот, машината не се однесува премногу добро.

На почетокот тие се инвестиција, но вреди да се потрошат пари на овој вид машина ако подоцна тоа ќе биде вашиот секојдневен инструмент за бричење.

Како што гледате, секој има свои предности и недостатоциСега треба само да одлучите за кој од нив ќе одлучите.

Натпреварот заврши, победник беше Кике Лозано од Мадрид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.