Елеганцијата на костумот

Господин во костум и вратоврска

Облеката што ја носиме зборува за нас, дали некогаш сте помислиле дека комуницирам? Со бои на пример; сивата е неутрална боја, може да ја покаже безбедноста како несигурност или кафеава боја пријатна и привлечна, но честопати има тенденција да пренесе досада.

Но, јас не сум тука за да разговарам со вас за боите, ќе го оставам тоа за друга статија, денес темата е „Костум“, стандард во машка облека.
Што треба да земеме предвид при изборот на гардероба?

 • Костим:
  Избегнувајте низа кафеави и силни тонови, претпочитајќи ги сините, сивите и секогаш совршената црна боја. Беж ровот е класика за полувреме.
 • Јакната:
  Без разлика дали јакната е исправена или со двојно гради, таа треба добро да го покрие седиштето на седиштето на панталоните. Копчињата ќе бидат откопчани кога седите и кога седите, средниот повторно ќе се вклучи во десна јакна, а долните два и внатрешноста во вкрстените. Дупките на копчињата на ракавите мора да бидат отворени (никогаш не зашиено копче на затворената дупка) и првото копче обично се носи. Во античко време, оваа облека имала функција да ги засукува ракавите при миење раце.
 • Џеб:
  Ништо нема да биде ставено во надворешниот горен џеб на јакната, а не марамчиња или пенкала. Избегнувајте да ставате клучеви, или да ги носите, и во јакна и во панталони, како и да ги ставате рацете во нивните џебови.
 • Кошули:
  Бојата на нив ќе зависи од костумот со кој ќе се користат. Класичните бели, светло сини или фини ленти се оние кои најдобро се комбинираат со традиционалните носии. Тие не треба да бидат потемни од костумот, иако вратоврската ќе биде потемна од кошулата. Сите кошули облечени под јакна ќе имаат долги ракави.
  Манжетните треба да излегуваат на 1,5 см од торбата. Кошулите за костуми нема да имаат џебови или кратки ракави. Ако носите кошула без вратоврска, првите копчиња ќе се исклучат. Ако кошулата треба да се засука, ракавите не треба да се превртуваат над лактот. „Не“ носи кошула.
 • Над сите:
  Тие можат да бидат направени од ткаенина или кожа, најсоодветната боја е сè уште темна.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.