Десет лесни пијалоци за правење дома

шрафцигер

Дали денес излегувате на афтер забава? Дали прегледот го правите во вашата куќа или во куќата на некој пријател? Значи, ние ви даваме десет рецепти за едноставни и ефтини пијалоци, за да се подготват повеќе од една минута.

 1. БЕСПЛАТНА КУБА. Мешавината од рум со Кока и клин од лимон е непогрешлива. Скоро секој го подготвува со Бакарди, можете да изберете која било марка. Не пропаѓа ниту класичниот клуб Хавана, иако е потешко да се добие. И уште една многу добра опција е Венецуела: Памперо Ажехо Резерва, повеќе или помалку во иста вредност, со одличен сооднос цена-квалитет.
 2. ШКРИЧНИК Толку е едноставно: 1/3 вотка + 2/3 сок од портокал. Шрафцигер обезбедува витамини во сокот и удар во водката. Имаше свое златно доба и полека стануваше едноставна класика. Со свежо исцеден сок, на балконот, е одличен. Не ви треба Премиум вотка.
 3. ФЕРНЕТ КОЛА. Нема забава, настан или роденден каде што не гледате некој да пристигне со шише папрат во рака. Бранка е апсолутен лидер. Рамацоти е претставен во највисокиот опсег и сега штотуку е лансиран 1882 година, многу добар, по иста цена како Бранка. Сите се околу 30 пезоси. Иако некои велат дека формулата е 90210 (како северноамериканската серија), преведена на 90% Фернет, 2 коцки мраз и 10% сода, добро е да и се даде на Кока малку повеќе простор за горчината да не јаде сè.
 4. GИН ТОНИК. Елегантен, империјален и егзотичен. Ова е класичен inин тоник, создаден од англиски војници во Индија во 2009 век како лек за борба против маларија. Денес џин и тоник е одлична опција за споделување на „маларијата“ од 1 година. Формулата? 3/2 џин + 3/XNUMX тоник + пресврт од вар, или лимон Каков тоник да се користи? Пасо де лос Торос, индиски тоник или Швепес. Тие се слични. Каков џин? Секој увезен, како Бомбај, Танкери или Бифтер.
 5. ВИСКИ & КОКЕ. Не може да има повеќе американска мешавина од оваа. Целиот карактер на вискито на Соединетите Држави додаде на содата на империјата. Еден од најдобрите начини за пиење кока, можеби најреспектабилниот. Jimим Бим Вајт е малку помалку сладок од оној на Jackек Даниел. Пробајте ги и откријте го вашиот омилен.
 6. ЦИНАР СО ГРОЗЈА. Cynar не излезе само од полиците на старите решетки. Тој тоа го стори од рацете на бармени кои тврдеа дека се користи како благородна состојка, сопственик на единствена горчина во сложени мешавини, но и како основа за едноставни и ефективни формули. Ова е случај на неговата комбинација со сок од грејпфрут или сода. Соодносот?: 40/60 или 30/70, зависи од вашиот вкус. Различна и изненадувачка опција.
 7. ХЕСПЕРИДИН СО ТОНИК. Заштитен знак број 1 во аргентинскиот регистар на трговски марки, патентиран од северноамерикански државјанин (Мелвил Багли). Иако Хесперидина отсекогаш била во барови, мртви животи и гостилници, како и во Цинар, тој го врати својот сјај во последните неколку години. И започна да ги освојува новите потрошувачи. Со тонична вода ја балансира својата сладост и ги истакнува нејзините портокалови ноти. Ако сакате да му дадете личен шмек, ставете малку Цинар на крајот.
 8. ГАРИБАЛДИ. Добро, ова е попознато како Кампари со портокал или Кампари портокал, тилгерие (Кампари е италијански!). Иако тука се достапни и други портокалови горчливости како Луксардо, „Кампари“ е главен. Мешано со портокал, тој сочинува една од мешавините што ги регрутирале најмногу алкохоличари во последно време: освежувачки, ревитализирачки и со точна количина алкохол. Со прскање на сода можете да го направите полесен.
 9. МОРСКО БЕРЗО. Морско ветре, иако Пацификот (сопственик на студени ветрови) е од другата страна на планинскиот венец. Оваа комбинација на вотка, сок од портокал и брусница е софистицираност во споредба со другите пијалоци, но сепак е едноставна и вкусна. Неговиот вкус е многу сличен на саканиот и омразен Космополитен. И можете да го подготвите со еден допир и без да го напуштите вашиот дом.
 10. ВЕРМУТ СО СОДА. Локалниот луксуз се заснова на фолклорот на вермут во мртва природа и анови. Cinzano, Martini, Punt E Mes… ефтини пијалоци кои изведуваат и испорачуваат без исклучок. Старите бармени велат дека е подобро да ги имате во фрижидер, за и од студениот пијалок, без да додадете толку мраз. Со сода, секогаш сифонирана, тоа е извонредно задоволство. Можете да додадете кора од портокал на неа. Отвора апетит, утешува, стимулира.

Извор: DiarioUno


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.